امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی

هر وسیله برقی و به خصوص سیستم سینمای خانگی نیاز به مراقبت‌های بسیار ویژه‌ای دارد. اگر از هر دستگاه مراقبت‌های ویژه انجام دهید می‌توانید طول عمر مفید دستگاه را افزایش دهید. برای اینکه نگهداری سینمای خانگی را به درستی انجام دهید راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد. یک سینمای خانگی از بخش های متفاوتی از جمله تلویزیون سابووفر و اسپیکرها و بلندگوها تشکیل شده است. شما می‌توانید با نگهداری بسیار ویژه از هر کدام از این قسمت‌ها طول عمر سینمای خانگی خودتان را افزایش دهید. حتماً در بخش‌های مختلف تشکیل دهنده سینمای خانگی خودتان را مورد توجه قرار دهید و اگر نیاز به حمل و جابجایی بود هنگام حمل و جابجایی حتما به نکات آن توجه کنید. هنگام راه اندازی دستگاه نیز راه اندازی اصولی سینمای خانگی توجه داشته باشید. به طور کلی با انجام راهکارهایی می‌توانید عمر سینمای خانگی خود را افزایش دهید. نگهداری از یک سیستم سینمای خانگی به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی در مورد نگهداری سینمای خانگی و راهنمای صحیح نگهداری آن برای شما ارائه دهیم.

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی _ زیگمو

لیست قیمت بهترین سیستم صوتی های خانگی موجود در بازار

ردیفنام محصولقیمتبررسی و خرید
1سیستم صوتی ال جی XBOOM CK5714,600,000 تومان
2سیستم صوتی ال جی XBOOM ON711,800,000 تومان
3اسپیکر جی بی ال PartyBox 71036,500,000 تومان
4اسپیکر ال جی XBOOM RM14,100,000 تومان
5سینماخانگی ال جی LHD65713,800,000 تومان
6سینما خانگی ال جی LHD4579,800,000 تومان
7سینما خانگی ال جی LHD67516,600,000 تومان
8ساندبار ال جی SJ210,000,000 تومان
9سینما خانگی ال جی LHD756W14,000,000 تومان
10سینما خانگی ال جی LHD66713,800,000 تومان
11سیستم صوتی ال جی XBOOM CL9827,300,000 تومان
12ساندبار ال جی SJ36,600,000 تومان
13اسپیکر جی بی ال PartyBox 31024,500,000 تومان
14سیستم صوتی ال جی XBOOM CL6510,800,000 تومان
15ساندبار فیلیپس TAB53057,800,000 تومان
16سیستم صوتی سونی SHAKE-X30D31,000,000 تومان
17سیستم صوتی ال جی XBOOM ON2D7,700,000 تومان
18سیستم صوتی ال جی XBOOM CJ449,000,000 تومان
19اسپیکر سونی SRS-XP50014,300,000 تومان
20اسپیکر جی بی ال PartyBox 20017,800,000 تومان
21اسپیکر جی بی ال PartyBox 11017,300,000 تومان
22شیک سونی V02D9,700,000 تومان
23ساندبار فیلیپس TAB51053,500,000 تومان
24ساندبار فیلیپس TAPB40510,700,000 تومان

نکات مهم برای نگهداری سینمای خانگی هنگام حمل و نقل

یکی از روشهای نگهداری سینمای خانگی این است که هنگام جابجایی این دستگاه مراقبت‌های ویژه را انجام دهید. به خصوص زمانی که هنگام خرید اولیه سینمای خانگی میباشد. همچنین هنگام حمل دفعات بعدی از سیستم سینمای خانگی خودتان به خوبی مراقبت کنید. به طور کلی سیستم سینمای خانگی دستگاهی بسیار حساس است حتی در برخی قسمت‌ها لنزها و بخش‌های بسیار ظریف و شکننده مورد استفاده قرار گرفته است. باید این دستگاه‌ها به خوبی مراقبت شده و هنگام جابجایی آنها را در کارتون‌های مناسب قرار داده و سپس پوشش‌های بسیار قوی را نیز برای آنها قرار داده تا هیچ مشکلی برای سینمای خانگی شما ایجاد نشود.

نگهداری سینمای خانگی با کنترل سیستم برقی

هر وسیله برقی مانند سینمای خانگی باید از نظر سیستم برقی نیز مورد توجه قرار بگیرد. یک وسیله برقی می‌تواند مفید باشد اما به همان اندازه اگر درست نگهداری و استفاده نشود حتماً از نظر برقی برای شما مشکل ساز خواهد بود. توصیه می‌کنیم که از یک محافظ برق برای سینمای خانگی خودتان استفاده کنید. حتی برای تمامی بخش‌ها مانند اسپیکر‌ها و آمپلی فایر و حتی خود تلویزیون نیز محافظ قرار دهید. در این صورت اگر برق دارای نوسانات شدیدی باشد از بروز مشکل جلوگیری شده و مشکلات جبران ناپذیری برای سینمای خانگی شما ایجاد نمی شود.

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی _ زیگمو

برای اینکه طول عمر سینمای خانگی خود را افزایش دهید حتماً توصیه می‌کنیم که دستگاه را در یک مکان مناسب و صحیح قرار دهید. استفاده از مکان مناسب و درست از جمله راه‌های نگهداری سینمای خانگی می‌باشد. به طور معمول تمامی وسایل الکترونیک گرما و حرارت تولید می‌کند اگر گرمای ایجاد شده است بسیار زیاد باشد حتماً اتفاقات ناخوشایندی هم برای دستگاه و هم برای وسایل دیگر ایجاد می‌شود. توصیه می‌کنیم که دستگاه‌ها را به گونه ای قرار دهید که امکان جریان هوا وجود داشته باشد و از ایجاد گرمای بسیار زیاد در آن‌ها جلوگیری کنید. در صورتی که یک دستگاه گرمای بسیار زیادی تولید کند حتماً منجر به آتش‌سوزی می‌شود. یکی دیگر از راه‌های نگهداری از سینمای خانگی این است که فاصله بین دستگاه‌ها را با یکدیگر رعایت کنید. حتما فاصله بسیار مناسبی را میان دیوار نیز قرار دهید. به گونه‌ای که هوا به خوبی جریان پیدا کند تا از میزان گرمای ایجاد شده کم شود. توصیه می‌کنیم که هیچگاه سیستم را داخل کابین یا فضای بسته قرار ندهید.

نگهداری سینمای خانگی با جمع آوری کابلها

یکی دیگر از مواردی که در لیست نکات نگهداری سینمای خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار مهم است مرتب کردن و جمع کردن کابل‌ها میباشد. جمع کردن کابل‌های یک راه برای نگهداری از سینمای خانگی است. سینمای خانگی کابل‌ها و سیم‌های بسیار زیادی دارد بخصوص بعد از نصب و راه اندازی سینمای خانگی شما کابل بسیار زیادی را در اطراف دستگاه مورد نظر خود را مشاهده می‌کنید. حتماً به این سیمها و کابلها نظم بدهید نظم دادن به کابل‌ها از جمله ملزومات استفاده از سینمای خانگی است.

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی _ زیگمو

نکته بسیار مهمی که در استفاده از سینمای خانگی موثر است این است که کیفیت کابل‌های مورد استفاده را حتماً مورد توجه قرار دهید و از شرکت سازنده معتبری استفاده کنید. برخی از کاباها به صورت پیش فرض بر روی سیستم سینمای خانگی تعبیه شده اند که مربوط به کارخانه سازنده است اما در برخی از موارد ممکن است شما از کابل‌هایی استفاده کنید که به صورت جداگانه تهیه کرده‌اید. کابل هایی که شما برای اتصال به یکدیگر یا اتصال به برق خانگی استفاده می‌کنید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. اگر در انتخاب آن‌ها بی‌دقتی داشته باشید و بی‌کیفیت باشد باعث می‌شود که دستگاه سینمای خانگی شما از بین برود. استفاده از کابلهای مناسب باعث می‌شود که شما کیفیت صوتی و کیفیت تصویر بهتری را نیز دریافت کنید. همچنین توصیه می‌کنیم برای نگهداری سینمای خانگی خودتان بهتر است از کابلهای سرباز یا بی‌کیفیت استفاده نکنید و تمامی کابلها را نظم داده و آنها را به یکدیگر متصل کنید.

یکی دیگر از مواردی که در استفاده از سینمای خانگی و نگهداری آن موثر است این است که می‌توانید در انتهای تمامی کابل‌ها برچسب بزنید و مشخص کنید که این کابل به کدام وسیله مرتبط است. به همین دلیل زمانی که می‌خواهید آنها را از یکدیگر جدا کنید براحتی می‌توانید آنها را سرهم کنید. تمامی کابلهای سینمای خانگی از هر نوع وسیله تولید کننده انرژی مانند مایکروویو و حتی تلفن‌های بیسیم باید دور نگه داشته شود. در این صورت عملکرد سینمای خانگی شما بهتر می‌شود و کیفیت آن کاهش پیدا نمی‌کند.

بهترین نگهداری سینمای خانگی کالیبره کردن است

کالیبره کردن تلویزیون باعث می‌شود که شما تصاویر را به صورت دقیق و با کیفیت عالی دریافت کنید. حتی زمانی که نور مناسب نیز در اتاق وجود ندارد با انجام کالیبره‌کردن سینمای خانگی می‌تواند تصاویر با کیفیت بهترین نمایش دهد. شاید این تجربه را داشته باشید زمانی که کامپیوتر یا لپ تاپ را کالیبره می‌کنید می‌تواند کیفیت بهتری را دریافت کنید. همچنین تصاویر در کامپیوتر به صورت جذاب و خوش رنگ تر برای شما ارائه می‌شوند. در تلویزیون نیز با کالیبره کردن شما می‌توانید تصاویر را بهتر دریافت کنید.

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی _ زیگمو

یکی از راه‌هایی که به عنوان نگهداری سینمای خانگی مطرح می‌شود کالیبره‌کردن تلویزیون است. این عمل در طول عمر دستگاه نیز موثر است. لازم نیست با یک متخصص الکترونیک تماس بگیرید تا این کار را برای شما انجام دهد و مبلغ زیادی را دریافت کند. شما می‌توانید به قسمت منوی تنظیمات تلویزیون وارد شوید و این کار را به راحتی انجام دهید. اگر تلویزیون اچ دی دارید با برنامه بهینه ساز THX این کار را می‌توانید به تنهایی انجام دهید. برای کالیبره کردن تلویزیون باید برنامه را دریافت کرده و آن را اجرا کنید. سپس به منوی SETUP بروید و گزینه بهینه سازی را انتخاب کنید. در این صورت کالیبره‌کردن تلویزیون برای شما شروع می‌شود و حتماً نتایج بسیار خوبی را برای شما خواهد داشت. کالیبره کردن تلویزیون یکی از مهمترین راههای نگهداری سینمای خانگی محسوب می‌شود.

نگهداری سینمای خانگی با چیدمان صحیح اجزا

سینمای خانگی از بخش‌های بسیار مختلفی تشکیل شده است. قرار دادن صحیح هر کدام از این بخش‌ها از جمله راه نگهداری سینمای خانگی محسوب می‌شود. در تمامی منازل و وسایل دیگر نیز در کنار سینمای خانگی وجود دارد که گاهی اوقات ممکن است مربوط به این مجموعه و در برخی از موارد نیز خارج از این مجموعه باشد. اگر فضای کافی برای چیدمان وسایل در کنار یکدیگر ندارید می‌توانید آنها را به گونه ای قرار دهید که علاوه بر رعایت فاصله مناسب دکوراسیون مناسبی را نیز برای شما داشته باشد. تمامی بخش‌های سینمای خانگی نمی توانند وزن زیادی را تحمل کنند. هیچ گاه این بخش را برای یکدیگر قرار نداده یا از قرار دادن اشیا سنگین بر روی بخش‌ها جلوگیری کنید.

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی _ زیگمو

پیش از اینکه سینمای خانگی خود را نصب کنید باید نکات فنی را رعایت کرده و مکان بسیار مناسب و مستحکمی را انتخاب کنید تا به مرور زمان دچار جابجایی و حرکت نشود. برای نگهداری سینمای خانگی باید سلامت ساختار و اتلاف انرژی را نیز در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که چه دستگاه‌هایی در اولویت هستند و در دسترس بیشتری قرار می‌گیرند آنها را دور از دسترس قرار ندهید. دستگاه‌هایی که قدرت بالاتری دارند را در زیر با دستگاه‌های کم تحمل تر را بالا قرار دهید. به عنوان مثال دستگاه پخش بلوری وسیله بسیار نازک و حساس است که قطر کمی دارد نباید برای آن وسیله دیگری را قرار دهید.

برای نگهداری سینمای خانگی مراقب صفحه تلویزیون خود باشید

در سینمای خانگی خودتان حتما نیاز به اسپیکر‌ها و وسایل مختلف خواهید بود. وسایل جانبی که در اطراف تلویزیون قرار می‌دهید را دست کم نگیرید. صفحه نمایش سینمای خانگی کاملا حساس است و نگهداری بیشتری خواهد داشت. این صفحات با توجه به اینکه ظریف و حساس طراحی شده اند باید هنگام حمل و نقل حمل و نقل و نصب کاملا با احتیاط همراه شوند. شما باید از صفحه نمایش تلویزیون خودتان به خوبی مراقبت کنید و حتی گرد و غبار موجود در آنها را نیز پاک کرده و هیچگاه از اسپری‌های تمیزکننده استفاده نکنید. باید از دستمال‌های لطیف که ضد الکتریسیته هستند استفاده کنید. اگر هنگام پاک کردن صفحه نمایش تلویزیون دستمال مناسبی استفاده نکنید حتماً صفحه نمایش تلویزیون خط و خش می‌افتد و کیفیت تصویر کاسته میشود.

تلویزیون را به خوبی نگهداری کنید تا راه نگهداری سینمای خانگی را درست رفته باشید

یک تلویزیون طول عمر مختلفی دارد اما در حدود 65 هزار ساعت برای شما کار می‌کند. شما می‌توانید با استفاده درست این طول عمر را افزایش دهید. زمانی که فقط از صدای تلویزیون استفاده می‌کنید حالت محافظ صفحه را نیز فعال کرده و صفحه را خاموش کنید. یکی از بهترین راههای نگهداری سینمای خانگی این است که تلویزیون را در برابر نوسانات برق محافظت کنید. حتماً از یک محافظ برق برای تلویزیون خودتان استفاده کنید. سعی کنید از یک منبع تغذیه و محافظت راه برق تلویزیون استفاده کنید. می‌توانید سطح کنتراست تلویزیون خود را نیز تنظیم کرده و در این صورت عمر مفید صفحه نمایش تلویزیون را افزایش دهید. هرچه میزان کنتراست تصاویر افزایش یابد تلویزیون باید پردازش‌های بالاتری را انجام داده و اصطکاک بیشتری خواهد داشت.

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی _ زیگمو

وسایل جانبی را نگهداری کنید

علاوه بر اینکه سیستم سینمای خانگی حساس هستند نگهداری از وسایل جانبی مانند دیسک‌های دی وی دی‌ها نیز حساس است و می‌تواند آسیب پذیر باشد. سعی کنید دیسک‌ها را در محل گرم و در معرض نور خورشید قرار ندهید. آنها را در جلدهای مخصوص نگهداری کنید. در گاهی موارد دیسک‌ها در اثر استفاده زیاد کثیف می‌شوند یا اثرات انگشت برای آنها باقی می‌ماند آنها را با دستمال‌های بسیار لطیف و ضد الکتریسیته ساکن تمیز کنید و سپس آنها را کاملاً خشک کنید. هیچگاه از دیسکهای مخدوش و ناسالم استفاده نکنید. زیرا در این صورت به دستگاه پلیر شما آسیب وارد می‌شود از چسباندن هرگونه چسب برچسب بر روی دیسک خودداری کنید و با ماژیک‌های مخصوص اطلاعات را وارد کنید.

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی _ زیگمو

نگهداری از اسپیکر‌های سینمای خانگی

اسپیکر‌ها و بلندگوهای سینمای خانگی بخش مهمی در هر سینمای خانگی محسوب می‌شود. کیفیت صدا باعث می‌شود که شما تجربه بسیار لذت بخشی داشته باشید باید بلندگو‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که بهترین صدا را برای شما ارائه دهند. سیستم برق کشی آنها را نیز حتماً چک کنید. در پشت بلندگو‌ها کابل‌ها و ورودی‌های مختلفی وجود دارد. حتماً باید تمامی جک‌های مخصوص را به درستی متصل کنید. بلندگوهای خود را در نزدیکی منبع تغذیه مغناطیسی قرار ندهید. زیرا نیروی میدان مغناطیسی وارد شده می‌تواند به اسپیکرهای شما تاثیر بگذارد. بلندگوها را بر روی پایه‌های فلزی قرار ندهید بهتر از آنها را بر روی پایه‌های چوبی قرار دهید. قبل از هرچیزی بلندگوها را کنترل کنید 24 ساعت به خودتان مهلت دهید و اگر ایرادی که در بلندگوها بود برطرف نشد به رفع نقص آنها اقدام کنید. در نظافت بلندگوها حتماً نکات بسیار مهمی را رعایت کنید هیچ گاه مایع را به صورت اسپری بر روی آن وارد نکنید و از یک دستمال لطیف استفاده کنید. نکته بسیار مهم در استفاده از بلندگو‌ها این است که گرمای بسیار زیاد هستند و به آنها آسیب می‌رساند آنها را به دور از نور خورشید قرار دهید.

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی _ زیگمو

نگهداری دستگاه پخش کننده DVD PLAYER

یکی از حساس ترین بخش‌های سینمای خانگی دستگاه DVD PLAYER است. دستگاه DVD PLAYER یا بلوری مراقبت بسیار زیادی می‌خواهد. اگر با گذشت زمان زیادی از این دستگاه استفاده کردید حتماً با استفاده از یک پیچ گوشتی صفحه بالایی دستگاه را باز کرده و گرد و غبار یا حتی موجود در آنها را تمیز کنید. می‌توانید از الکل یا استون استفاده کنید. چند قطره مایع برای تمیز کردن کافی است و لازم نیست که لنز دستگاه را خیس کنید از دیسک‌های خراشیده هیچگاه استفاده نکنید.

 

 

لیست قیمت بهترین سیستم صوتی های موجود در بازار

ردیفنام محصولقیمتبررسی و خرید
1سیستم صوتی ال جی XBOOM CK5714,600,000 تومان
2سیستم صوتی ال جی XBOOM ON711,800,000 تومان
3اسپیکر جی بی ال PartyBox 71036,500,000 تومان
4اسپیکر ال جی XBOOM RM14,100,000 تومان
5سینماخانگی ال جی LHD65713,800,000 تومان
6سینما خانگی ال جی LHD4579,800,000 تومان
7سینما خانگی ال جی LHD67516,600,000 تومان
8ساندبار ال جی SJ210,000,000 تومان
9سینما خانگی ال جی LHD756W14,000,000 تومان
10سینما خانگی ال جی LHD66713,800,000 تومان
11سیستم صوتی ال جی XBOOM CL9827,300,000 تومان
12ساندبار ال جی SJ36,600,000 تومان
13اسپیکر جی بی ال PartyBox 31024,500,000 تومان
14سیستم صوتی ال جی XBOOM CL6510,800,000 تومان
15ساندبار فیلیپس TAB53057,800,000 تومان
16سیستم صوتی سونی SHAKE-X30D31,000,000 تومان
17سیستم صوتی ال جی XBOOM ON2D7,700,000 تومان
18سیستم صوتی ال جی XBOOM CJ449,000,000 تومان
19اسپیکر سونی SRS-XP50014,300,000 تومان
20اسپیکر جی بی ال PartyBox 20017,800,000 تومان
21اسپیکر جی بی ال PartyBox 11017,300,000 تومان
22شیک سونی V02D9,700,000 تومان
23ساندبار فیلیپس TAB51053,500,000 تومان
24ساندبار فیلیپس TAPB40510,700,000 تومان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ