رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون

0 1,272

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون

در این مقاله قصد داریم به این سوال مهم پاسخ دهیم که چرا صدای دیالوگ‌ها در تلویزیون ضعیف است؟ شاید برای شما این سوال و این مشکل پیش آمده باشد که هنگام مشاهده فیلم‌ها متوجه شوید که صدای دیالوگ در تلویزیون ضعیف می‌باشد و به طور کلی باعث می‌شود که داستان فیلم را ندانید. مشکل اساسی این موضوع چیست؟ آیا می‌توان آن را حل کرد برای این مشکل را برطرف کنید یا با علت صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون آشنا شوید برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون _ زیگمو

علت صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون چیست؟

تصور کنید که در حال تماشای تلویزیون هستید و بازیگر‌های فیلم با یکدیگر در مورد سوال و موضوع مهمی صحبت می‌کنند اما اگر شما چیزی از این مکالمه را متوجه نشوید عملاً لذت تماشای یک فیلم خوب را از دست می‌دهید. به همین دلیل تا هر زمانی که بتوانید حجم صدا را زیاد کنید باز هم صدای دیالوگ‌ها را در تلویزیون با صدای ضعیفی می‌شنوید. بعد از زیاد کردن صدای تلویزیون صداها و اصوات خارج شده به صورت بلند و با گوش خراشی همچون انفجار ارائه می‌شود. شما تمامی صداها را با صدای بلند دریافت کرده و لذت مشاهده فیلم را از دست می‌دهید. باید گفت که نمی توانید یک حجم صدای واحد را بر روی محتوا تنظیم کنید و به همین دلیل حتما تجربه بسیار تلخی از مشاهده فیلم مورد علاقه خودتان خواهید داشت.

صداها با یکدیگر میکس شده اند

یکی از علت‌هایی که می‌توان برای این مشکل بیان کرد این است که صداها برای هر کانالی متفاوت هستند. این صداها میان شبکه‌های تقسیم می‌شود. تنظیمات صوتی و اسپیکر به گونه‌ای طراحی شده است که برای هر کانال در منبع ذخیره می‌شود. باید گفت که هر تلویزیون‌ها و سیستم‌ها با یک جفت بلندگو به بازار عرضه شده اند که تحت عنوان سیستم صوتی ۲٫۰ کاناله شناخته می‌شوند و دارای قابلیت سابوفر نیستند. این اعداد رنج فرکانس اسپیکرها را برای شما نمایش می‌دهند. بلندگوهای تلویزیون چه جلو و چه عقب توسط تلویزیون حمایت و پشتیبانی می‌شود. عدد اعشاری که ذکر می‌شود نشان دهنده تعداد کانال‌های اختصاصی با فرکانس پایین برای سابوفر می‌باشد. اگر شما تلویزیون داشته باشید که یک ساب ووفر داشته باشد دستگاه تلویزیون شما از کانال ۲٫۰ به ۲٫۱ مبدل خواهد شد.

رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون _ زیگمو

صدای دیالوگ‌ها در تلویزیون

بلندگوهایی که در تلویزیون و در عقب تلویزیون طراحی شده اند به صورت فراگیر صدا را ارائه می‌دهند و یک بلندگو در جلوی تلویزیون قرار داشته باشد می‌تواند صدای دیالوگ‌ها را بهبود دهد تلویزیون شما باید کانال ۵٫۱ را پشتیبانی کند. اگر اسپیکر جانبی نیز به این مجموعه اضافه شود شما صدای بی نظیر را دریافت خواهید کرد. به طور کلی یک درگاه صوتی ۷٫۳ کانال خواهید داشت. برخی از سیستم‌ها به گونه ای طراحی شده اند که یک جفت بلندگوی دیجیتال ای فراگیر دارند به همین دلیل صدا به صورت ۹٫۱ کانال ارائه می‌شود. اگر سیستم مورد نظر شما به فناوری Dolby Atmos مجهز شده باشد شما می‌توانید صدا را با کانال ۹٫۱٫۲ دریافت کنید.

گفت و گو از طریق کانال مرکزی

برای گفتگو از طریق کانال مرکزی دو نمودار به صورت برچسب گذاری اعمال می‌شود. زمانی که شما فیلم‌های مسابقات ورزشی را مشاهده می‌کنید می‌توانید کانال مرکزی را جدا کرده و صدای بازیگران و گزارشگران را قطع کنید. اگر تمامی کانالها به بهترین شکل ممکن تنظیم شده باشند شما می‌توانید صدای مناسب دریافت کنید. اما با این حال باز هم صدای محتوا با یکدیگر متفاوت دارد و دیگر مثل قبل به هم ریخته و میکس شده نیستند. در واقع مهندسان این کار را انجام می‌دهند تا شما بتوانید در فضای آرام و فیلم‌های خودتان را مشاهده کنید و اگر ناگهان صحنه‌ای باشد که انفجار و تصادفی در آن رخ داده است شما از روی کاناپه بلند می‌شوید و ضربان قلبتان افزایش پیدا می‌کند و این دقیقا همان محدوده دینامیکی نامیده می‌شود و این چیزی است که باعث می‌شود فیلم‌ها جذابیت بسیار بالایی داشته باشند. این ویژگی قابلیتی است که در فیلم‌های اکشن و به خصوص صحنه‌های پر فراز و نشیب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۰۹ مهندسان مقاله ای منتشر کردند که باعث می‌شد به این سوال پاسخ دهد که چگونه فیلم‌هایی مانند مانند The Matrix همزمان ۲۵ واحد صوتی دارد که شامل بلندترین و ضعیف‌ترین صدا با کیفیت بالایی است در حالی که سریال‌های مانند Friends فصل ۶ واحد صوتی دارند.

رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون _ زیگمو

صدای تلویزیون شما به صورت پیش فرض کم نیست

گاهی اوقات مهندسان صوتی را نباید مقصر بدانیم بلکه این تلویزیون شما است که صداها را به صورت ملایم پخش می‌کند. بیشتر این تلویزیون‌ها اسپیکرهای فراگیر ندارند به همین دلیل ویدیوها و فیلم‌ها را با اسپیکرهای دو کاناله یا همراه با ساب ووفر به صورت ۲٫۱ کاناله ارائه می‌دهند. اگر این دستگاه‌ها به فناوری Dolby مجهز شده باشند محتواها را با یک تن صدای بیشتر پخش می‌کنند. به همین دلیل تولید کنندگان تلویزیون دستورالعمل‌های خاصی دارند و راهکارهایی را برای برطرف کردن صدای ضعیف دیالوگ‌ها انجام می‌دهند. یکی دیگر از علت‌هایی که باعث می‌شود شما صدای دیالوگ‌ها را ضعیف دریافت کنید این است که شاید مرکز رسانه Media Center به درستی تنظیم نشده باشد. توجه داشته باشید که اگر چند اسپیکر به یک گیرنده متصل شده باشد شاید این مشکل برای شما ایجاد شود. اگر از تنظیمات صوتی در گیرنده اشتباه ایجاد شود و کانالها نامتعادل باشند یا حتی تنظیمات به هم بریزد این مشکلات ایجاد می‌شود که معمولاً در تلویزیون‌های ارزان که سیستم صوتی مناسبی ندارند شما با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنید.

رفع صدای ضعیف دیالوگ‌ها در تلویزیون

برای مشکل را برطرف کرد راه حل‌های بسیار زیادی وجود دارد اما در ادامه مهم ترین و راحت ترین راه حل‌ها را برای شما ارائه می‌دهیم. شما میتوانید با پیکربندی بلندگوی خود مشکل را برطرف کنید.

پیکربندی بلندگوهای خود را بررسی کنید

بسیاری از دستگاه‌ها این امکان را دارند که شما مشخص کنید که تنظیمات صوتی بر روی بخش‌های مختلف انجام شود به عنوان مثال صدا را کم و زیاد کنید و تغییرات دیگری را انجام دهید. اگر دستگاه شما بلو ری است و به یک سیستم صوتی ۵٫۱ کانال متصل شده است شما می‌توانید صدا را به گونه‌ای پخش کنید که یک خروجی با کیفیت داشته باشید. اگر پخش کننده شما گزینه‌های دیگر نیز دارد می‌تواند خروجی صوتی ۲٫۰ کاناله را مشخص کنید. در این صورت نه فقط از تلویزیون بلکه از دستگاه پخش کننده صدا دریافت می‌کنید. به عنوان مثال برای دستگاه سامسونگ مدل BD H6500 Blu-ray گزینه Downmixing وجود دارد که شما حالت Downmixing این را انتخاب کنید و در آن چگونگی کم کردن کانال‌های صوتی دیوایس بلوری را تغییر دهید. همچنین پیکربندی استیکر‌ها نیز در اختیار شما قرار دارد. شما باید با استفاده از تنظیمات دستگاه یا سرویس ارائه سیگنال تنظیمات را انجام دهید. شما می‌توانید پیکربندی بلندگوهای دستگاه خود را انجام داده و صدا را با کیفیت مناسب دریافت کنید.

رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون _ زیگمو

گزینه Dynamic Range Compression را فعال کنید

معمولاً گزینه Dynamic Range Compression محدوده غنی و پویا دارد و می‌تواند لذت شنیدن صداهای مختلف را برای شما فراهم کند. اما گاهی اوقات فعال کردن این گزینه کاملاً ضروری میباشد. البته عنوان‌هایی با نام «Dynamic Range Compression»،«Dynamic Range Control»،«DRC» «Night Mode و در کمتر مواقعی به‌ عنوان «Dialogue Enhancement»،«Night Mode»،«Volume Amplification»،«Boost Downsample» و یا موارد مشابه، نیز در برخی از دستگاه‌هاوجود دارد که شما می‌توانید با انجام آنها نقاط اوج و سقوط صدا را بهتر کرده و کیفیت صدا را بهبود بخشید. شما می‌توانید در دستگاه پخش بلوری سامسونگ زمینه Dynamic Range Compression را انتخاب کنید. این امکان برای شما فراهم شده است با خاموش و روشن کردن آن یا تنظیم بر روی حالت Auto صدای ضعیف و بلند را با کیفیت بهتری دریافت کنید.

کانال مرکزی را تنظیم کنید

اگر در یک دستگاه بخواهید که گزینه Dynamic Range Compression برای شما فعال شود برای اینکار می‌توانید خروجی استریو را تنظیم نمایید. همچنین کانال مربوط به طور مستقیم بر روی گیرنده پیکربندی کنید. هر گیرنده این امکان را برای شما فراهم می‌کند که تنظیمات اختصاصی را انجام دهید. در دستگاه‌های مختلف این امکان فراهم شده است که برای صدا حالت‌های مختلفی مانند Movie ،Concert Hall را انتخاب یا غیرفعال کنید. شما می‌توانید صدا و کانال صوتی را به صورت دستی فعال کنید که این کار راحت ترین کار است. می‌توانید صدا را کم یا زیاد کنید و سپس کانال مرکزی را به صورت جداگانه تنظیم نمایید. روش دیگری که به شما پیشنهاد می‌دهیم این است که مقدار کانال مرکزی را به گونه‌ای تنظیم کنید که مناسب باشد و سپس بلندگوهای دیگر را خاموش کنید. در این صورت حجم صوتی مناسبی دریافت می‌کنید و زمانی که صدای بلندی را میشنوید از بلندگوها پخش نشده و بلندی و ضعیف بودن صدا نیز بهبود می‌یابد.

 

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

ردیف نام محصول قیمت بررسی و خرید
1 تلویزیون توشیبا 50U5865EE 14,310,000 تومان
2 تلویزیون توشیبا 55U5865EE 15,170,000 تومان
3 تلویزیون سامسونگ 50RU7410 15,010,000 تومان
4 تلویزیون سونی 50W660G 16,260,000 تومان
5 تلویزیون سامسونگ 55Q6FN 20,340,000 تومان
6 تلویزیون سامسونگ 65Q6FN 39,310,000 تومان
7 تلویزیون سامسونگ 75Q6FN 36,520,000 تومان
8 تلویزیون سامسونگ 82Q6FN 65,890,000 تومان
9 تلویزیون سامسونگ 55Q70R 25,970,000 تومان
10 تلویزیون سامسونگ 65Q70R 38,160,000 تومان
11 تلویزیون سامسونگ 75Q70R 53,750,000 تومان
12 تلویزیون سامسونگ 82Q70R 86,570,000 تومان
13 تلویزیون سامسونگ 55RU8000 17,640,000 تومان
14 تلویزیون سامسونگ 65RU8000 24,030,000 تومان
15 تلویزیون سامسونگ 75RU8000 41,700,000 تومان
16 تلویزیون سامسونگ 82RU8000 56,710,000 تومان
17 تلویزیون سامسونگ 55NU7500 17,240,000 تومان
18 تلویزیون سامسونگ 65NU7500 23,230,000 تومان
19 تلویزیون سامسونگ 55RU8070 17,690,000 تومان
20 تلویزیون سامسونگ 65RU8070 25,530,000 تومان
21 تلویزیون فیلیپس 55PUT7303 24,140,000 تومان
22 تلویزیون فیلیپس 65PUT7303 42,180,000 تومان
23 تلویزیون سامسونگ 55Q67R 24,550,000 تومان
24 تلویزیون سامسونگ 65Q67R 32,430,000 تومان

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

پیام بگذارید
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ