امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

چگونه تصویر گوشی را بر روی تلویزیون ببینیم؟

چگونه تصویر گوشی را بر روی تلویزیون ببینیم؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که ممکن است ذهن بسیاری از کاربران را به خود مشغول کرده باشد این است که آیا امکان دارد تصویر گوشی خودمان را بر روی صفحه نمایش تلویزیون منتقل کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید پاسخ‌های متفاوتی را بیان داشت. با توجه به فناوری‌های مختلفی که در گوشی‌ها و تلویزیون‌ها به کار رفته است می‌توان تصاویر گوشی را به راحتی با استفاده از روش‌های مختلف به صفحه نمایش تلویزیون منتقل کرد. در این مقاله به چگونگی منتقل کردن تصاویر گوشی به تلویزیون می‌پردازیم و روشهای مختلف آن را برای شما بیان می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

چگونه تصویر گوشی را بر روی تلویزیون ببینیم؟ _ زیگمو

اتصال گوشی همراه به تلویزیون با استفاده از سیم یا بدون استفاده از سیم

برای اینکه بتوان موبایل را به تلویزیون منتقل کرد و فایل‌ها و اطلاعات خودتان را بر روی صفحه نمایش تلویزیون به اشتراک بگذارید راهکارهای مختلفی وجود دارد. برخی از این راهکارها با سیم و برخی نیز بدون سیم می‌باشد. بیشترین کاربران تمایل برای استفاده در میان این دو روش روش بدون سیم است. زیرا در این روش شما آزادی عمل بیشتری خواهید داشت و به راحتی می‌توانید از هر قسمتی از خانه خودتان با استفاده از شبکه بیسیم به تلویزیون متصل شده و اطلاعات و داده‌های خود را در ابعاد بزرگتر مشاهده کنید. در زمان‌های گذشته فناوری‌های تلویزیون و هم فناوری‌های موبایلی پیشرفته‌تر نبودند و میان دو دستگاه همخوانی وجود نداشت. به همین دلیل برای برقراری ارتباط باید دستگاه واسط سوم نیز تهیه می‌شد که هزینه اضافی را نیز برای کاربران به همراه داشت و کاربران ترجیح می‌دادند که روش با استفاده از سیم را بهره بگیرند. در روش بدون استفاده از سیم اگر شبکه خانگی مناسب نباشد و پهنای باند کند باشد با محدودیت‌هایی روبرو خواهید بود. همچنین مقداری از این پهنای باند برای تماشای فیلم با استفاده از گوشی موبایل بر روی تلویزیون مصرف می‌شود. به همین دلیل دستگاه‌های دیگر با کمبود پهنای باند و کندی شبکه مواجه می‌شدند. به همین دلیل بهترین کار استفاده از مودم یا روتر‌های جدید بود. در زمانهای گذشته برخی از دستگاه‌های تلفن همراه یا تبلت‌ها خروجی اچ دی ام آی داشتند و میتوانستند با استفاده از کابل HDMI ارتباط برقرار کنند. اما امروزه با کوچک تر و باریک تر شدن تلفن همراه می توان با استفاده از سایر روش ها ارتباط را برقرار نمود.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

ردیفنام محصولقیمتبررسی و خرید
1تلویزیون سامسونگ 55Q80B44,200,000 تومان
2تلویزیون ال جی 83C2253,000,000 تومان
3تلویزیون سامسونگ 65Q70B51,300,000 تومان
4تلویزیون سامسونگ 65Q90T66,500,000 تومان
5تلویزیون سامسونگ 55QN85B48,000,000 تومان
6تلویزیون سامسونگ 50AU800018,890,000 تومان
7تلویزیون سامسونگ 55Q70A32,600,000 تومان
8تلویزیون سامسونگ 55AU900029,100,000 تومان
9تلویزیون سامسونگ 43BU800016,250,000 تومان
10تلویزیون سامسونگ 65Q60B42,500,000 تومان
11تلویزیون سامسونگ 65BU850038,790,000 تومان
12تلویزیون سامسونگ 55BU850024,790,000 تومان
13تلویزیون سامسونگ 55BU800024,100,000 تومان
14تلویزیون سامسونگ 50BU850020,890,000 تومان
15تلویزیون سامسونگ 55Q70B33,600,000 تومان
16تلویزیون ال جی 75UP755039,500,000 تومان
17تلویزیون ال جی 60UP800033,090,000 تومان
18تلویزیون ال جی 70NANO7542,500,000 تومان
19تلویزیون ال جی 43LM550013,500,000 تومان
20تلویزیون ال جی 75NANO7568,000,000 تومان
21تلویزیون ال جی 75NANO7943,500,000 تومان
22تلویزیون ال جی 43UP750016,880,000 تومان
23تلویزیون ال جی 82UP805062,900,000 تومان
24تلویزیون ال جی 32LM550B8,950,000 تومان

 

اسلیم‌ پورت (SlimPort) یا MHL چیست؟

برای اینکه پورت USB گوشی همراه شما بتواند تصاویر و محتواها را منتقل کند باید به دو فناوری MHL یا اسلیم پورت مجهز شده باشد. این دو فناوری این قابلیت را دارند که شما بتوانید محتوای داخل گوشی خودتان را با استفاده از پورت USB گوشی به پورت HDMI تلویزیون منتقل کنید.

چگونه تصویر گوشی را بر روی تلویزیون ببینیم؟ _ زیگمو

اتصال گوشی اندروید به تلویزیون با استفاده از اسلیم‌ پورت (SlimPort)

فناوری اسلیم‌ پورت (SlimPort) در بیشتر گوشی‌های اندروید ال جی وجود دارد. یکی از ویژگی‌ها و قابلیت اسلیم‌ پورت (SlimPort) این است که با پورت‌های HDMI و فناوری DisplayPort پورت کاملاً سازگار است. این فناوری‌ها در مانیتور‌ها به کار می‌روند. یکی دیگر از ویژگی اصلی این پورت این است که با پورتهای VGA و DVI نیز سازگار هستند. شما فقط کافیست یک کابل داشته باشید و در این صورت می‌توانید با استفاده از تکنولوژی اسلیم‌ پورت (SlimPort) تمامی فایل‌های صدا و تصویر را که بر روی گوشی همراه خودتان دارید با استفاده از همان پورت به صفحه نمایش تلویزیون یا حتی نمایشگرهای خارجی منتقل کنید و آنها در ابعاد بزرگتر مشاهده کنید. یکی از قابلیتهای مورد توجه در مورد این پورت و در مقایسه با MHL این است که این فناوری نیاز به منبع برق خارجی ندارد. اگر تلفن همراه شما از قابلیت اسلیم‌ پورت (SlimPort) پشتیبانی کند به راحتی می‌توانید مبدل آن را تهیه کرده و هنگام خرید مبدل باید به اسلیم‌ پورت (SlimPort) خریداری کنید که علاوه بر اچ دی ام آی از سایر پورت ها نیز پشتیبانی می‌کند پس حتما دقت کنید که پورت مورد نیاز شما با نمایشگر سازگار باشد.

اتصال گوشی اندروید به تلویزیون با استفاده از MHL

فناوری MHL مخفف عبارت MOBILE HIGH-DEFINITION LINK می‌باشد. با استفاده از فناوری MHL شما می‌توانید فایل‌ها و تصاویر را که بر روی گوشی یا تبلت دارید بر روی صفحه نمایش بزرگ تلویزیون منتقل کنید. البته باید تلویزیون شما از پورت HDMI پشتیبانی کند. فناوری HDMI برای اولین بار در گوشی سامسونگ گلکسی اس 2 مورد استفاده قرار گرفت. با استفاده از این روش شما می‌توانستید خروجی HDMI را از درگاه میکرو USB دریافت کنید. امروزه بیشتر تولیدکنندگان گوشی مانند سونی و HTC از این فناوری در محصولات خودشان بهره گرفتند. نکته ی بسیار مهم این است که این فناوری هزینه بسیار فراوانی دارد و به همین دلیل در بسیاری از گوشی‌ها به کار نرفته است. زیرا پورت USB برای اینکه از آن پشتیبانی کند باید تغییر کند و علاوه بر آن حق امتیاز استفاده از این فناوری نیز به صورت انحصاری می‌باشد. به همین دلیل گوشی‌های ارزان قیمت از قابلیت MHL پشتیبانی نمی کند. برای گوشی خودتان پورت USB خریداری نمایید. با استفاده از مبدل این امکان فراهم شده است که اتصال HDMI بین گوشی همراه خود و تلویزیون ایجاد کنید. گوشی‌های قدیمی تر نیاز به منبع برق خارجی دارند اما اگر گوشی شما از نسخه دوم ام‌اچ‌ال MHL 2.0 پشتیبانی کند نیاز به منبع برق نیز نخواهد داشت. اگر گوشی همراه شما از نوع سامسونگ نسل اس 3 و بعد از آن است شما فقط باید از آداپتورهای رسمی سامسونگ استفاده کنید زیرا که این گوشی‌ها از مواد مبدل‌های متفرقه پشتیبانی نمی کنند.

چگونه تصویر گوشی را بر روی تلویزیون ببینیم؟ _ زیگمو

اتصال گوشی اندروید به تلویزیون با استفاده از وایرلس یا میراکست (MiraCast)

روش میراکست (MiraCast) توسط ائتلاف وای فای (WiFi Alliance) به عنوان یک افزونه به فناوری وای فای اضافه شده است. با استفاده از این قابلیت را می‌توانید تصاویر را به صورت بی‌سیم منتقل نمایید. بهترین راه برای اینکه بدانیم این قابلیت چیست باید گفت که شما کابل HDMI را بدون سیم تصور کنید. فناوری میراکست (MiraCast) یک استاندارد بی سیم وای فای ایجاد می‌کند و این امکان فراهم می‌شود که دستگاه‌هایی که از این قابلیت برخوردار هستند به راحتی یکدیگر را پیدا کرده و به هم متصل شوند. شما برای اینکه از روش میراکست (MiraCast) استفاده کنید به هیچ سیم و کابل نیاز نخواهید داشت. هدف از طراحی و ساخت میراکست (MiraCast) این است که شما بتوانید تصاویر را بر روی صفحه نمایش موبایل خودتان به صفحه نمایش تلویزیون و هر وسیله دیگر منتقل کرده و آنها را دقیقاً مشابه یکدیگر مشاهده کنید. برای استفاده از اتصال میراکست (MiraCast) باید هر دو دستگاه از قابلیت میراکست (MiraCast) پشتیبانی کنند. یکی نقش فرستنده و دیگری نقش گیرنده را خواهد داشت. اگر گیرنده شما از این قابلیت برخوردار نیست می‌توانید یک مبدل مانند Netgear PTV3000 تهیه کنید. در این صورت می‌توانید تصاویر را از گوشی همراه دریافت کرده و آن را بر روی ورودی اچ‌دی‌ام‌آی تلویزیون مشاهده کنید. اگر بخواهید گزینه میراکست (MiraCast) را در گوشی همراه خود را مشاهده کنید باید به قسمت تنظیمات بروید. اگر تلفن همراه شما از اندروید 4.2 به بالا پشتیبانی می‌کند این گزینه به عنوان وایرلس Wireless Display وجود دارد. به صورت پیش فرض این گزینه غیر فعال است. اگر آن را فعال کنید تلویزیون شما می‌تواند دریافت کننده مناسب را پیدا کرده تا اتصال را برقرار نماید. در برخی از گوشی‌های همراه این گزینه تحت عنوان منوی Display وجود دارد همچنین در برخی از گوشی‌های سونی اکسپریا نیز گزینه Connectivity و با عنوان Screen Mirroring اضافه شده است.
اگر از این روش استفاده کردید و به گیرنده متصل شدید همانند زمانی است که از MHL یا اسلیم‌ پورت (SlimPort) استفاده می‌کنید. می‌توانید تمامی اطلاعات را بر روی نمایشگر خودتان مشاهده کنید. یکی از نقاط ضعفی که می‌توان برای فناوری میراکست (MiraCast) نام برد این است که این فناوری در پخش محتوای سنگین و با کیفیت بسیار بالا با مشکلات مانند گیر کردن یا قطع و وصل‌های کوتاه روبرو می‌شود. شما می‌توانید از روش کابلی یا در صورت امکان از کروم کست استفاده کنید. اگر گوشی و تبلت اندروید شما بالاتر از 4.2 و ویندوز 8.1 یا ویندوز 10 است به راحتی از قابلیت میراکست (MiraCast) پشتیبانی می‌کند.

چگونه تصویر گوشی را بر روی تلویزیون ببینیم؟ _ زیگمو

اتصال گوشی اندروید به تلویزیون با استفاده از فناوری کروم‌کست (ChromeCast)

فناوری کروم‌کست (ChromeCast) شبکه محلی است که با استفاده از روتر کار می‌کند. این فناوری یک کامپیوتر کوچک می‌باشد که با استفاده از روتر به اینترنت متصل شده و شما می‌توانید در گوشی هوشمند خودتان برنامه گوگل کست (google cast) را نصب کرده و به شبکه محلی متصل شوید. در این صورت دانگل کروم کست به آن شبکه متصل شده و شما می‌توانید اطلاعات و داده‌های خود را به اشتراک بگذارید. برای اینکه بتوان در روش کروم‌کست (ChromeCast) اطلاعات و داده‌ها را جستجو کردم باید روش بسیار ساده ای را استفاده کنید. می‌توانید دانگلهای کرومکست متعددی را در یک شبکه داشته باشید و همه آنها را نام گذاری کنید و به صورت مجزا در برنامه گوگل کست ذخیره نمایید. بعد از اینکه اتصال برقرار شد با توجه به اینکه گوشی شما از چه نوعی می‌باشد و چه نرم‌افزاری دارد امکانات و قابلیت‌های متفاوتی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. به عنوان مثال در برخی از گوشی‌های هوشمند اگر گوگل کست بر روی تلفن همراه نصب شده باشد برای یوتیوب و نتفلیکس دکمه مجزایی برای پخش تصاویر خواهید داشت. هر کدام از این دکمه‌ها را که فشار دهید می‌توانید محتوای مورد نظر خود را مشاهده کنید. با توجه به منطقه ای که در آن زندگی می‌کنید ممکن است امکانات متفاوتی نیز موجود باشد. یکی از ویژگی‌های مثبت قابلیت کروم کست این است که هنگام استفاده از آن گوشی شما کار سنگینی انجام نمی‌دهد. چراکه کروم کست به راحتی به اینترنت متصل شده و با استفاده از نسخه ویژه‌ای از مرورگر کروم ویدیو را بارگذاری و منتقل می‌کند.

چگونه تصویر گوشی را بر روی تلویزیون ببینیم؟ _ زیگمو

انتقال تصویر از گوشی همراه به تلویزیون با استفاده از روش دی ال ان ای (DLNA)

روش دی ال ان ای (DLNA) مخفف عبارت Digital Living Network Alliance می‌باشد. این عبارت به معنای ائتلاف شبکه زندگی دیجیتال است. این فناوری در سال 2003 توسط برند سونی معرفی شد. بیشترین سازگاری در روش DLNA با دستگاه‌های سونی مانند پلی استیشن 3 و 4 و لپ تاپ‌های وایو و گوشی‌های اکسپریا می‌باشد. امروزه بیشتر گوشی‌های هوشمند و تلویزیون‌های هوشمند از این فناوری برخوردار هستند. اگر تلفن همراه شما و تلویزیون از روش DLNA پشتیبانی کنند شما به راحتی می‌توانید اطلاعات و داده‌های خود را به اشتراک بگذارید. در روش DLNA یک دستگاه نقش سرور و دستگاه دیگر نقش کلاینت یا کاربر را خواهد داشت. وقتی دستگاهی نقش سرور را ایفا کند فایلهایی در آن دستگاه وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از DLNA آن را به اشتراک بگذارید و به سایر کاربران برسانید. به همین دلیل یک رایانه شخصی متصل به DLNA می‌تواند موسیقی‌ها و فیلم‌های موجود در دستگاه سرور را مشاهده و ذخیره سازی کند. گوشی هوشمند شما نیز این قابلیت را دارد که این فایل‌ها را مشاهده نماید و آنها را بر روی تلویزیون پخش کند. با استفاده از DLNA این امکان فراهم شده است که شما تبلت خودتان را به پرینتر بی سیم متصل کنید. یا اینکه فیلمی را از روی کامپیوتر به صفحه نمایش تلویزیون منتقل نمایید. روش DLNA ابزار بسیار قدرتمندی است اما با این حال محدودیتهایی نیز دارد. به عنوان مثال تنها فایل‌های ذخیره شده هستند که امکان قابلیت انتقال را دارند. یعنی اگر محتوایی بر روی صفحه مرورگر شما یا ویدیو در یوتیوب باشد با استفاده از روش DLNA نمی توانید آن را منتقل کنید.

چگونه تصویر گوشی را بر روی تلویزیون ببینیم؟ _ زیگمو
امروزه بیشتر شرکت‌های بزرگ و معروف که سازنده لوازم الکترونیکی هستند مانند موتورولا، سامسونگ، الجی مایکروسافت و پاناسونیک از این استاندارد استفاده کرده و دستگاه‌های با این استاندارد تولید کردند. تنها کمپانی اپل است که عضو این استاندارد نبوده و اگر سیستم شما قدیمی باشد هیچ کدام از این روشها را پشتیبانی نمی کند و باید لوازم جانبی مختلفی را تهیه نمایید.

 

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

ردیفنام محصولقیمتبررسی و خرید
1تلویزیون سامسونگ 55Q80B44,200,000 تومان
2تلویزیون ال جی 83C2253,000,000 تومان
3تلویزیون سامسونگ 65Q70B51,300,000 تومان
4تلویزیون سامسونگ 65Q90T66,500,000 تومان
5تلویزیون سامسونگ 55QN85B48,000,000 تومان
6تلویزیون سامسونگ 50AU800018,890,000 تومان
7تلویزیون سامسونگ 55Q70A32,600,000 تومان
8تلویزیون سامسونگ 55AU900029,100,000 تومان
9تلویزیون سامسونگ 43BU800016,250,000 تومان
10تلویزیون سامسونگ 65Q60B42,500,000 تومان
11تلویزیون سامسونگ 65BU850038,790,000 تومان
12تلویزیون سامسونگ 55BU850024,790,000 تومان
13تلویزیون سامسونگ 55BU800024,100,000 تومان
14تلویزیون سامسونگ 50BU850020,890,000 تومان
15تلویزیون سامسونگ 55Q70B33,600,000 تومان
16تلویزیون ال جی 75UP755039,500,000 تومان
17تلویزیون ال جی 60UP800033,090,000 تومان
18تلویزیون ال جی 70NANO7542,500,000 تومان
19تلویزیون ال جی 43LM550013,500,000 تومان
20تلویزیون ال جی 75NANO7568,000,000 تومان
21تلویزیون ال جی 75NANO7943,500,000 تومان
22تلویزیون ال جی 43UP750016,880,000 تومان
23تلویزیون ال جی 82UP805062,900,000 تومان
24تلویزیون ال جی 32LM550B8,950,000 تومان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ