کابل‌های HDMI 2.1 که مخصوص انتقال محتوای ۸K هستند به زودی به بازار عرضه می‌شوند

0 2,534

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

کابل‌های HDMI 2.1 که مخصوص انتقال محتوای ۸K هستند به زودی به بازار عرضه می‌شوند

کابل‌های HDMI 2.1 آزمایش خودشان را پشت سر گذاشتند و اعطای گواهی به سازندگانش نیز انجام شده است. این کابل ها اکنون در بازار وجود دارند و می‌توانند محتواهای ۸K  را نیز منتقل کنند. در سال ۲۰۱۸ استاندارد کابل‌های HDMI 2.1 پهنای باند ۴۸ گیگابیت بر ثانیه داشتند اما موسسه HDMI تصمیم گرفت که به سازندگانش گواهی ارائه ندهد. این در حالی است که تولیدکنندگان تلویزیون و کابل نمونه‌های اولیه محصولات خودشان را به نمایش گذاشتند که به کابل HDMI 2.1 مجهز بود و می‌توانست محتوای این کابل را برای کاربران منتقل کند.

کابل‌های HDMI 2.1 قدرت ۴۸ گیگابیت بر ثانیه داشتند و چهار لین برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند. هرکدام از این لین ها پهنای باند ۱۲ گیگابیت بر ثانیه دارند. اکنون در حال حاضر سریعترین کابل HDMI پهنای باند انتقال ۱۸ گیگابیت بر ثانیه دارد. بدون شک نسل جدید کابل‌های HDMI می‌تواند محتوای تصویری را با رزولوشن یا نرخ فریم بیشتری منتقل کند. به عنوان مثال می‌تواند انواع محتوای  ۴Kp120 و ۸Kp100/120 و ۱۰Kp100/120 را در مدت زمان کوتاه منتقل نماید. نکته دیگری که در این کالا وجود دارد این است که فضای رنگی جدید ۲۰۲۰ با عمق رنگ ۱۰ یا ۱۲ بیتی و پیشرفت‌های دوازده بیتی با کابل آزمون قابل انتقال هستند. در کنار این کابل استانداردهای جدیدی همچون فناوری‌های Variable Refresh Rate – VRR، Quick Media Switching – QMS، Quick Frame Transport – QFT،  eAR نیز به بازار عرضه می‌شود که کابل‌های HDMI 2.1 از آن پشتیبانی می‌کنند.

کابل‌های HDMI 2.1 که مخصوص انتقال محتوای 8K هستند به زودی به بازار عرضه می‌شوند _ زیگمو

نکته بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که محتوای تصویری با پهنای باند بالا برای انتقال اطلاعات نیاز دارد به عنوان مثال پهنای باند ۴۸ گیگابیت بر ثانیه در استاندارد HDMI 2.1 در بهترین حالت بدین معنا است که این کابل‌ها می‌توانند محتوای ۸K را با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه و عمق رنگ ده بیتی رنگ برداری ۴:۲:۲ منتقل کنند. به همین دلیل اگر محتوایی حجیم تر از آن باشد به کمک نسخه‌ی ۱٫۲a فناوری DSC شرکت VESA محتوا فشرده سازی می‌شود و کاربران برای تماشای محتوای ۴K با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه رنگبرداری ۴:۴:۴ کابل جدیدی نیاز نخواهند داشت. فقط راه انتقال محتوای این کابل جدید HDMI خواهد بود.

با توجه به اینکه ماهیت HDMI 2.1 در مقایسه با HDMI 1.4/2.0 متفاوت است سازندگان باید از روند ساخت متفاوتی نیز برای تولید کابل‌های خودشان استفاده کنند. موسسه HDMI برای آزمایش و ارائه گواهی انواع تولیدی‌ها برنامه جدیدی را در نظر گرفته است. در این صورت می‌تواند توانایی محصولاتش را بررسی کرده و از عملکرد مطلوب آنها اطمینان حاصل کند. با توجه به اینکه موسسه HDMI هنوز توانایی و تجربه این برنامه را ندارد هیچکدام از محصولات معرفی شده تاییدیه مورد نیاز که شامل Ultra High Speed HDMI Cables است را نگرفتند البته به گفته مدیران اچ دی ام آی HDMI Forum در چند ماه آینده این برنامه نهایی می‌شود و آغاز فروش رسمی HDMI 2.1 از نیمه دوم سال جاری شمسی شروع خواهد شد.

نکته بسیار مهم این است که اکنون تلویزیون‌های ۸K‌ به بازار عرضه شده‌اند اما محتوای آنها بسیار کم است به همین دلیل این تلویزیون‌ها از سوی خریداران با استقبال چندانی روبرو نخواهند بود. اما حتماً این روند در چند سال آینده تغییر خواهد کرد به گونه‌ای که حتی مسئولان المپیک ۲۰۲۰ توکیو این رویداد ورزشی را با رزولوشن ۸K‌ فیلمبرداری و پخش کردند. به همین دلیل در چند سال آینده تلویزیون‌های ۸K‌ در میان کاربران طرفداران بیشتری خواهد داشت و کابل‌های HDMI 2.1 در این میان می‌تواند بهترین گزینه برای مشاهده این فیلم‌ها باشد.

کابل‌های HDMI 2.1 که مخصوص انتقال محتوای 8K هستند به زودی به بازار عرضه می‌شوند _ زیگمو

کابل HDMI 2.1 چیست؟

 HDMI 2.1 می‌تواند موج جدیدی از تلویزیون‌های ۸K را به همراه پهنای باند بسیار بالاتر صدای بهتر و گیم‌پلی سریعتر به وجود بیاورد. همگی این ویژگی‌ها در کابل HDMI 2.1 نهفته است. امروزه در دنیای فیلم و سرگرمی کیفیت بالا برای اچ دی ام آی می‌باشد. این فناوری سالهاست که در میان کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد اما هر سال نوآوری‌هایی در زمینه وضوح کیفیت تصویر و کیفیت صوتی انجام می‌شود و فناوری جدیدی به نام HDMI 2.1 آماده بهره‌برداری است. در قسمتهای اصلی فرق میان کابل HDMI 2.1 و HDMI  وجود ندارد و مسئله ای که فقط مطرح می‌شود افزایش پهنای باند است. این کابل ها می‌تواند از محتوای ۱۰K نیز پشتیبانی کنند و برای گیمرها مزایای بسیار زیادی ایجاد کند. به عنوان مثال این کابل‌ها می‌توانند یک کانال جدید بازگشت صوتی پیشرفته داشته باشد و تجربه ی بسیار جذاب تری را برای انجام بازی‌های مختلف برای گیمرها ایجاد کنند. استفاده از کابل HDMI 2.1 تا حدود زیادی ناشناخته است اما وعده سازندگان بهبود چشمگیر تجرب هی سرگرمی در خانه است.

شاید فکر کنید اچ دی ام آی یک استاندارد ساده می‌باشد اما این را بدانید که نسخه‌های متفاوتی از آن در بازار وجود دارد. امروزه در بازار چندین نسخه HDMI وجود دارد که هر کدام از آنها پهنای باند متفاوتی دارند در نتیجه می‌تواند تصاویر با کیفیت و سرعت متفاوتی نیز برای کاربران ارائه دهند. امروزه بهترین نسخه از کابل HDMI مطرح می‌شود HDMI 2.0 است. این نسخه نسخه برجسته HDMI است که پهنای باند ۱۸ گیگابیت بر ثانیه دارد. اما کابل HDMI 2.1 پهنای باند ۴۸ گیگابیت بر ثانیه دارد. یک کیفیت فوق العاده محسوب می‌شود هر وقت که صحبت از اچ دی ام آی میشود هرچه میزان ظرفیت آن افزایش یابد کیفیت و سرعت بهتر می‌شود و در نتیجه از سوی کاربران با استقبال بیشتری همراه خواهد بود.

کابل‌های HDMI 2.1 که مخصوص انتقال محتوای 8K هستند به زودی به بازار عرضه می‌شوند _ زیگمو

‏ HDMI 2.1 چه کاربردی دارد؟

 کابل HDMI 2.1 که اتصال دهنده فیزیکی جدید محسوب می‌شود و این کابل مانند تلویزیون یک مسیر این منبع محتوا و منبع ویدیو را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کابل HDMI 2.1 با فناوری قدیمی سازگار است به همین دلیل اگر شما مجموعه قدیمی را دارید که از نسخه‌های جدید پشتیبانی نمی کنند با خیال آسوده می‌توانید از کابل HDMI 2.1 استفاده کنید. زیرا این کابل با محتوا‌های قدیمی دستگاه‌ها نیز کاملاً سازگار میباشد. اگر بخواهیم نسخه جدید کابل HDMI 2.1 را با نسخه قدیمی آن مقایسه کنیم باید گفت از نظر پهنای باند کابل HDMI 2.1 سه برابر پهنای باند بیشتری دارد و از سرعت بالاتری نیز برخوردار است. این فناوری می‌تواند به وضوح تصویر ۱۰K را با نرخ فریم ۱۲۰ فریم بر ثانیه منتقل کند. در حالی که در کابل HDMI 2.0 حداکثر رزولوشن کیفیت تصویر ۸K با نرخ فیلم ۶۰ فریم بر ثانیه منتقل می‌شد. با این حال محتوای ۸K‌ در کابل HDMI 2.0 با ۳۰ فریم بر ثانیه یک محدودیت محسوب می‌شود.

آیا می‌توان از همان کابل‌ها و کانکتور‌های قدیمی استفاده کرد؟

 برای افزایش پهنای باند همراه با کابل HDMI 2.1 باید از کابل‌های جدید و کانکتور‌های جدید ۲٫۱ استفاده شود. اما شما نباید کابل‌ها و کانکتور‌های قدیمی که با ۲٫۱ سازگار نیستند را کنار بگذارید این فناوری اتصالات یکسانی دارد و از همان طراحی‌های یک کابل و فناوری‌های قبلی بهره می‌گیرد و به همین دلیل نیازی نیز با اتصال به شکل و اندازه جدید اتصالات آینده خود را عوض کنید.

کابل‌های HDMI 2.1 که مخصوص انتقال محتوای 8K هستند به زودی به بازار عرضه می‌شوند _ زیگمو

پهنای باند چرا اهمیت دارد و در کابل HDMI 2.1 چه نوع پهنای باندی را می‌توان انتظار داشت؟

در دنیای فیلم و ویدیو هرچه پهنای باند بیشتری در اختیار کاربران قرار بگیرد محتوای بیشتری را می‌توانند با استفاده از کابل به تلویزیون خودشان منتقل کرده و آنها را با کیفیت بسیار بالایی مشاهده کنند. طبیعی است محتوایی که کیفیت تصویر و وضوح بسیار بالایی داشته باشد یا نرخ فیلم بالایی داشته باشد فضای بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد. به همین دلیل پهنای باند نیز افزایش می‌یابد و این که کاربران بتوانند این محتوا را منتقل کنند باید به دنبال سیم و کابل باشد که بتواند این محتوا را با این حجم منتقل نماید. کابل HDMI 2.1 پهنای باند حداکثر ۴۸ گیگابیت بر ثانیه دارد و این پهنا در مقایسه با کابل HDMI 2.0 دو برابر بیشتر است. امروزه می‌توان محتوای ۸K را با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه با استفاده از کابل HDMI 2.0 منتقل کرد. اما بالاتر از این محتوا و این سرعت امکان پذیر نیست اما در کابل HDMI 2.1 این کار راحت تر و با سرعت بهتری انجام می‌شود. به گونه‌ای که با کابل HDMI 2.1 کار را می‌تواند محتوای ۱۰k  را با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه منتقل کنند و نگران سرعت و کیفیت آن نباشند.

رزولوشن برای بسیاری از کاربران اهمیت بسیار زیادی دارد اما سوال اینجاست که کابل HDMI 2.1 چه تاثیری بر رزولوشن خواهد داشت؟

 کابل HDMI 2.1 ابزاری برای افزایش وضوح محتوای انتقال داده شده است. امروزه بسیاری از محتواهایی که میان کاربران وجود دارد و برای انتقال از کابل HDMI استفاده می‌شود محتوای ۴K است اما محتوای HDMI 2.1 بر اساس محتوای ۸K‌ است و وقتی که بگوییم کابل HDMI 2.1 می‌تواند محتوای ۱۰K را منتقل کند داریم در مورد محتوایی صحبت می‌کنیم که هنوز در دسترس نیست به عبارتی کابل HDMI 2.1 می‌تواند بدون هیچگونه مشکلی محتوای ۱۰K را منتقل کند اما این کابل برای آینده‌ای بسیار دورتر است. زیرا محتوای ۱۰K‌ در دسترس نیست و تازه امسال تلویزیون‌های ۸K در بازار عرضه شده اند. دسترسی به محتوای ۸K بسیار سختی است و به همین دلیل کابل HDMI 2.1 فرصتی برای لذت بردن از مطالب با رزولوشن بالا را فراهم می‌کند. درست است که الان به محتوای با کیفیت بالا دست نیست اما در چند سال آینده حتما تعداد این محتواها افزایش خواهد یافت.

کابل‌های HDMI 2.1 که مخصوص انتقال محتوای 8K هستند به زودی به بازار عرضه می‌شوند _ زیگمو

مزیت کابل HDMI 2.1 در مقایسه با HDMI 2.0 چیست؟

 یکی از مهمترین پیشرفت‌های HDMI 2.1 هیچ ارتباطی با فیلم ندارد در واقع دستگاه‌های صوتی همانند نوارهای صوتی و تقویت کننده‌ها از کابل HDMI 2.1 می‌توانند استفاده کنند و تجربه عالی را برای کاربران ارائه دهند. در نسخه‌های قبلی اچ دی ام آی به این فناوری با نام ARC یا کانال برگشت صدا شناخته می‌شد. اما کابل HDMI 2.1 امکان ارسال صوتی را میان تلویزیون و تجهیزات صوتی فراهم می‌کند. با این وجود کابل HDMI 2.1 با کابل eARC کانال برگشت صوتی پیشرفته ارسال می‌شود. با استفاده از این قابلیت پهنای باند صوتی نیز به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد اما محتوا‌های صوتی بیشتر از طریق کابل منتقل می‌شوند به همین دلیل صدای کاملاً طبیعی و بسیار عالی ایجاد می‌شود. کابل HDMI 2.1 محدوده دینامیکی بالا یا فناوری اچ دی آر نیز پشتیبانی می‌کند. این فناوری درون محتوا و تلویزیون ساخته شده است که می‌تواند کنتراست و رنگ را در تصاویر ویدیویی بسیار جذاب تر غنی تر نمایش دهد. مزیت دیگری که در کابل HDMI 2.1 وجود دارد این است که این کابل با Dynamic HDR کاملا سازگار است و به همین دلیل کاربران می‌توانند داده‌های اچ دی آر بسیار بیشتری را با استفاده از کابل منتقل کنند و تمامی صحنه‌های اچ دی آر را با کیفیت بسیار دقیق و رنگ بندی عالی ارائه می‌شود.

کابل‌های HDMI 2.1 که مخصوص انتقال محتوای 8K هستند به زودی به بازار عرضه می‌شوند _ زیگمو

کابل HDMI 2.1 برای گیمرها چه فایده ای دارد؟

نکته بسیار مهم در کابل HDMI 2.1 این است که گیمر‌ها حتماً عاشق این کابل می‌شوند. این کابل مزایای بسیار زیادی دارد و باعث پیشرفت‌های چشمگیری می‌شود. به گونه ای که می‌تواند محتوا را با سرعت و دقت بسیار بالایی منتقل کند و در نتیجه برای کاربران تجربیات بازی بی نظیر ایجاد میشود در فناوری جدید HDMI 2.1 قابلیت Auto Low-Latency Mode وجود دارد. قابلیت خودکار تنظیمات تلویزیون را انجام می‌دهد و این اطمینان را ایجاد می‌کند که سرعت هیچگاه کند نمی شود. به همین دلیل تاخیر در ورودی نیز وجود نخواهد داشت. کابل HDMI 2.1 با هر دو نرخ تازه سازی متغیر و فناوری انتقال سریع همراه خواهد بود. اگر گیمر‌ها بخواهند از مانیتور برای بازی استفاده کنند کابل HDMI 2.1 می‌تواند تلویزیون به کنسول بازی منتقل کند. به همین دلیل فیلم‌های ویدیویی با سرعتی بالا ارائه می‌شوند و تجربی بصری بسیار زیبایی برای کاربران ایجاد می‌شود.

 

لیست قیمت بهترین تلویزیون های ۸k موجود در بازار

ردیف نام محصول قیمت بررسی و خرید
1 تلویزیون سامسونگ 75Q950R 108,850,000 تومان
2 تلویزیون سامسونگ 82Q950R 108,350,000 تومان
3 تلویزیون سامسونگ 65Q950R 87,180,000 تومان
4 تلویزیون سامسونگ 65Q900R 82,400,000 تومان
5 تلویزیون سامسونگ 75Q900R 96,880,000 تومان
6 تلویزیون سامسونگ 85Q900R 117,930,000 تومان
7 تلویزیون سونی 98Z9G 221,650,000 تومان
8 تلویزیون ال جی 75SM9970 62,090,000 تومان
9 تلویزیون سونی 85Z9G 153,920,000 تومان
10 تلویزیون ال جی 88Z9 197,660,000 تومان
11 تلویزیون سامسونگ 55Q900R 58,370,000 تومان
12 تلویزیون ال جی 65NANO97UNA 85,260,000 تومان
13 تلویزیون ال جی 75NANO97UNA 80,080,000 تومان
14 تلویزیون ال جی 75NANO99UNA 59,690,000 تومان
15 تلویزیون اولد ال جی 77ZXPUA 116,400,000 تومان
16 تلویزیون اولد ال جی 88ZXPUA 147,900,000 تومان
17 تلویزیون سونی 75Z8H 128,040,000 تومان
18 تلویزیون سونی 85Z8H 165,900,000 تومان
19 تلویزیون سامسونگ 55Q800T 55,620,000 تومان
20 تلویزیون سامسونگ 65Q800T 79,390,000 تومان
21 تلویزیون سامسونگ 75Q800T 92,070,000 تومان
22 تلویزیون سامسونگ 82Q800T 116,740,000 تومان
23 تلویزیون سامسونگ 85Q800T 138,310,000 تومان
24 تلویزیون سامسونگ 55Q900T 63,160,000 تومان

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

پیام بگذارید
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ