امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون


در این مقاله قصد داریم به این سوال که گرادینت چیست؟ پاسخ دهیم. گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون یکی از فاکتورهایی است که همواره کیفیت تصویر تلویزیون را با آن میسنجیم. اگر تاکنون تجربه کار کردن با فتوشاپ را داشته باشید حتماً واژه گرادینت به گوش شما خورده است و با آن آشنا هستید. منظور از گرادینت و محو شدگی رنگها نمایش طیف‌های رنگی در بین دو بازه مشخص هستند. به عنوان مثال در رنگ سبز بین رنگ سبز تیره و رنگ سبز روشن رنگ‌های مختلف وجود دارند. به نمایش طیف‌های رنگی گسترده گرادینت گفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون را بررسی کنیم و اهمیت آنها را برای شما شرح دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.
گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

گرادینت در تلویزیون


اگر یک تلویزیون بتواند رنگهای گسترده‌ای را بر روی صفحه نمایش تلویزیون ارائه دهد به این معناست که این محصول می‌تواند محتوای اصلی را با تغییرات اندکی نمایش دهد. به همین دلیل در باز تولید جزئیات رنگی عملکرد بسیار عالی دارد و حس بسیار خوبی را به کاربران منتقل می‌کند. معمولاً تلویزیون‌هایی که دارای فناوری HDR یا فناوری نانو سل هستند در زمینه گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها عملکرد بسیار عالی دارند. به طور کلی بین تلویزیون‌های معمولی و تلویزیون‌هایی که گرادینت عالی دارند تفاوتهایی وجود دارد این تفاوت‌ها به عنوان مثال در شیب رنگ و غیره می‌باشد.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

شیب رنگ‌چیست؟


گرادینت نشانگر تغییر طیف‌های رنگی در بین دو بازه یکسان یک رنگ می‌باشد. همچنین محو شدگی رنگها سیر نواربندی آنها را در بین رنگ‌های مختلف نمایش می‌دهد. اهمیت شیب رنگ آنجا خودش را نمایش می‌دهد که کاربران می‌توانند حتی در سایه‌ها نیز جزئیات را مشاهده می‌کنند. نمایش رنگ‌های روشن و از همه مهمتر مشاهده محتوای HDR باعث شده است که شیب رنگ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. شاید تاکنون این سوال برای شما پیش آمده باشد که چه تلویزیون‌هایی رنگ‌های مختلف را با کیفیت بهتری ارائه می‌دهد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به طور کلی تلویزیون‌های اولد یا تلویزیون‌هایی که به فناوری‌های HDR یا نانوسل مجهز شده اند در زمینه نمایش نمایش طیف‌های رنگی گسترده عملکرد بسیار عالی دارند. همانطور که پیشتر گفتیم گرادینت میزان توانایی تلویزیون را در نمایش جزئیات در طیف‌های رنگی گسترده ارائه می‌دهد. بیشتر صحنه‌هایی که ما با آنها مواجه می‌شویم از جزئیات بسیار زیادی در رنگ‌ها برخوردار هستند. هرچه یک تلویزیون بتواند رنگ‌ها را با جزئیات بیشتری ارائه دهد تمامی تصاویر از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. اگر تلویزیونی از گرادینت بهتری برخوردار باشد تمامی جزئیات رنگها را برای شما ارائه می‌دهد. توصیه می‌کنیم که حتما در تلویزیون خودتان فناوری HDR را فعال کنید تا بتوانید محو شدگی رنگ‌ها را به صورت واضح تری ببینید.

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

شیب رنگ در کیفیت تصویر تلویزیون چه نقشی دارد؟


یکی از فاکتورهایی که شاید در خرید تلویزیون‌های توجه چندانی به آن نشود شیب رنگ می‌باشد. این فاکتور در فروش یک تلویزیون تاثیر آنچنانی ندارد اما اگر اطلاعات گسترده‌ای در مورد تلویزیون‌ها داشته باشید و به عنوان کارشناس بخواهید تلویزیون بخرید باید به دنبال تلویزیونی باشید که شیب رنگی گسترده‌ای دارد. تلویزیون‌ها می‌توانند رنگ‌ها را با دقت بسیار بالایی ارائه دهند. تلویزیون‌هایی که گرادینت بهتری دارند رنگ‌ها را از نظر طیف و حجم به صورت گسترده ارائه می‌دهند. پیش از خرید تلویزیون توصیه می‌کنیم که نمایش رنگ‌های مختلف را بر روی صفحه نمایش تلویزیون امتحان کنید. می‌توانید یک عکس را در نظر گرفته و در دو تلویزیون مختلف مقایسه نمایید.

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

گرادینت یا محو شدگی رنگ در کیفیت تصویر تلویزیون چه تاثیری دارد؟


اگر گرانیت یک تلویزیون عالی باشد به این معناست که تلویزیون می‌تواند به خوبی تفاوت‌های جزئی در رنگ‌ها را بر روی صفحه نمایش تلویزیون ارائه دهد. گرادینت خوب باعث می‌شود که رنگ‌ها نواربندی کمتری داشته باشند اما در مقابل تلویزیونی که گرادینت ضعیف تری داشته باشد از نواربندی بیشتری برای رنگ‌ها برخوردار است. برای اینکه گرادینت را در تلویزیون‌ها بررسی کنید می‌توانید دو تصویر یکسان را بر روی دو تلویزیون مشاهده کنید. البته باید فاکتورهایی مانند قابلیت‌های رنگی نمایشگر، صفحه نمایش مرورگر و حتی نوع فایل‌های استفاده شده را نیز یکسان استفاده کنید. هر چه گرادینت تلویزیون بهتر ‌باشد نوار بندی کمتر بین رنگها ایجاد می‌شود. اما در مقابل زمانی که یک تلویزیون نواربندی‌های بیشتری را که حاصل از ناهمواری‌ها می‌باشد ارائه دهد این محصول از گرادینت برتری برخوردار است.
برای آزمایش گرادینت تلویزیون باید از تنظیمات دوربین F4.0 ،ISO-200 و 1.15 ثانیه شاتر استفاده کرد این تنظیمات و آزمایش باید در اتاق نسبتا تاریکی انجام شود و عکسبرداری صورت بگیرد. فایل تصویری که مورد استفاده قرار می‌گیرد باید فرمتی tiff داشته باشد. معمولاً فرمت‌های تصویری JPG ، PNG از عمق رنگ 10 بیتی پشتیبانی نمی کنند و نمی توانند برای این آزمایش گزینه مناسبی محسوب شود. شما می‌توانید با استفاده از کابل HDMI با استفاده از کامپیوتر عکس را به صفحه نمایش تلویزیون منتقل کرده و به این ترتیب گرادینت تلویزیون خودتان را بسنجید. همچنین این امکان برای شما وجود دارد که با استفاده از خروجی سیگنال از طریق یک کارت گرافیک حرفه‌ای NIVIDIA QUADRO عکس را به تلویزیون منتقل نمایید.

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

گرادینت در تلویزیون


در این بخش از مقاله به مقایسه عمق رنگ 10 بیتی و 8 بیتی می‌پردازیم باید به این نکته اشاره کرد که منظور از عمق رنگ چیست؟ عمق رنگ به تعداد بیت‌های اطلاعاتی که به هر پیکسل جهت تغییر رنگ ارسال می‌شود اشاره دارد. باید گفت که تمامی فایلهای 8 بیتی از 256 سطح برای هر کانال بهره می‌گیرند اما فایلهای 10 بیتی برای هر کانال از 1024 سطح استفاده می‌کنند. به طور کلی تفاوت عمق رنگ 8 بیتی و 10 بیتی در این است که عکس‌های 10 بیتی با 1.07 بیلیون رنگ بر روی صفحه نمایش تلویزیون ارائه می‌شوند اما این میزان برای تصاویر 8 بیتی با 16.7 میلیون رنگ برابر است. اگر تلویزیونی از عمق رنگ 10 بیتی پشتیبانی کند به این معناست که نمایشگر این تلویزیون از 10 بیت برای هر پیکسل استفاده می‌کند در این صورت تلویزیون‌هایی که عمق رنگ 10 بیتی دارند رنگ‌های بیشتری را در طیف های گسترده برای شما ارائه می‌دهند. تلویزیون‌های 8 بیتی فقط از 16.7 میلیون رنگ برخوردار هستند و اگر بخواهیم آنها را با تلویزیون‌های ده بیتی مقایسه کنیم باید بگوییم که (10×3)2 یعنی (1.07 بیلیون رنگ) را نمایش می‌دهند.

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

درجه بندی رنگ‌ها چیست؟


یکی از مواردی که در مورد کیفیت تصویر تلویزیون در نمایش رنگ‌ها مطرح می‌شود موضوع درجه بندی رنگ‌ها می‌باشد. در پاسخ به این سوال که درجه بندی رنگ به چه معنا است؟ باید گفت که تعدادی از بیت که در هر پیکسل برای نشان دادن یک رنگ خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند نشان دهنده میزان درجه بندی رنگ برای آن پیکسل و یا به طور کلی برای آن نمایشگر می‌باشد. درجه بندی رنگ زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما می‌خواهید در تلویزیون محتواهای HDR را مشاهده کنید. اگر تلویزیون قابلیت پشتیبانی از این محتواها را داشته باشد شما به راحتی می‌توانید تمامی تصاویر را با طیف رنگی گسترده دریافت کنید. امروزه بیشتر تلویزیون‌های کابلی، فیلم‌های بلوری معمولی کنسول‌های بازی محتوای 8 بیتی دارند این موارد نمی‌توانند عمق رنگ 10 بیتی را ارائه دهند. محتوای ده بیتی به گونه ای طراحی شده اند که تلویزیون‌ها می‌توانند تمامی نکات دقیق و ظریف رنگ‌ها را نیز برای شما ارائه دهند. در این محتواها پرش کمتری از رنگ وجود دارد و طیف گسترده ای از رنگ‌ها را مشاهده می‌کنید. داشتن قابلیت عمق رنگ ده بیتی و صفحه‌نمایش ده بیتی زمانی مفید می‌باشد که شما محتوای ده بیتی نیز داشته باشید. در حال حاضر بیشتر دستگاهها از جمله ویندوز و کنسول‌های بازی از فرمت 8 بیتی استفاده می‌کنند. فناوری HDR دارای فرمت ده بیتی است و به همین دلیل تهیه تلویزیونی که عمق رنگ ده بیتی دارد زمانی اهمیت خودش را نشان می‌دهد که شما بخواهید فیلمهای HDR را مشاهده کنید. در این صورت خرید تلویزیونی که عمق رنگ 10 بیتی دارد برای مشاهده فیلم‌های معمولی که HDR نیستند مناسب نمی باشد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که تلویزیون‌های فعلی عمق رنگ 10 بیتی دارند اما ارسال سیگنال 12 بیتی به کاربران این امکان را می‌دهد که پردازش مانند تنظیمات تعادل رنگ سفید را بدون افزودن باندها فعال کنند.

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

امتیاز بندی


امتیاز شیب بر اساس تجزیه و تحلیل ذهنی از نمایش تصاویر تست شده به دست آمده است. این آزمایش بر روی یک تصویر انجام شده است که آن را به 24 قسمت مجزا تقسیم کرده است. هر تصویر به صورت دیداری توسط یکی از کارکنان تجزیه و تحلیل شده است با توجه به اینکه در آن تصویر یک محدوده نوری وجود دارد یا نه نمره به آن داده شده است. بیشترین امتیازی که برای یک تلویزیون 8 بیتی داده شده است امتیاز 9.0 می‌باشد. تلویزیون‌هایی که از عمق رنگ ده بیتی پشتیبانی می‌کنند امتیاز بیشتری کسب می‌کند اما باید گفت این این موضوع همیشه درست نمی باشد. برخی تلویزیون‌هایی که عمق رنگ 10 بیتی دارند می‌توانند شیب رنگی روان و نرمی را ارائه دهند همچنین برخی از تلویزیون‌های 8 بیتی نیز در ارائه رنگ‌ها عملکرد مناسبی دارند.

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

باندهای حاصل از گرادینت


در دامنه‌های رنگی دو اتفاق می‌افتد رنگهایی که کاملا شبیه به هم هستند اما متفاوت به نظر می‌رسند و مورد دوم رنگ‌های کاملا مشابهی است که به صورت منحصر به‌فرد تولید می‌شوند. این رنگ‌ها در یک گروه قرار می‌گیرند و به همان شکل ظاهر می‌شوند. رنگ‌ها باعث ایجاد نوار یا گروه‌هایی از رنگ بر روی صفحه نمایش تلویزیون می‌شود. این رنگها در کنار یکدیگر دسته‌بندی شده‌اند. پردازش تصویر در دستگاه‌های مختلف باعث شده است این ترکیب‌های رنگی مشابه و در یک دسته ایجاد شود. اگر بر روی صفحه نمایش باند‌های زیادی را در یک طیف رنگی گسترده مشاهده کنید به این معناست که پردازش تصاویر در تلویزیون باعث شده است که طیف رنگ ایجاد شود. همچنین نکته دیگر این است که عمق بیت صفحه نمایش به اندازه کافی زیاد نیست و نمی‌تواند دستورالعمل‌های دقیق سیگنال را با عمق زیاد اجرا نمایند. همچنین مورد سومی که باعث آن شده است این است که سیگنال‌های ارسالی پهنای باند برای انتقال حجم زیادی از اطلاعات کافی نیستند و نمی توانند بسیاری از رنگهای مشابه را از یکدیگر متمایز کنند.

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

لرزش تصویر


دو نوع لرزش وجود دارد که هر دو می‌توانند طیف رنگ‌ها را تولید کنند؛ لرزش فضایی و لرزش زمانی یا جسمانی از جمله انواع لرزش تصویر محسوب می‌شود. منظور از لرزش فضایی این است که در این مورد دو رنگ متفاوت در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند در فاصله دید عادی این دو رنگ به صورت ترکیبی ظاهر می‌شوند و باعث می‌شود که ما رنگ مورد نظر را مشاهده کنیم. این تکنیک بیشتر در چاپ و فیلم مورد استفاده قرار گرفته است. اما در لرزش زمانی یا جسمانی دو رنگ مشابه در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند یک پیکسل به سرعت بین دو رنگ مختلف با روشنایی کم نمایش داده می‌شود. از لرزش زمانی و جسمانی گاهی اوقات تحت واژه کنترل نرخ فریم نیز استفاده می‌شود. بر اساس دید کاربران در این نوع لرزش رنگ به طور متوسط نمایش داده می‌شود و در نتیجه با یک عمق بالاتری به نظر می‌رسد. تلویزیون‌های بسیار زیادی هستند که برای صاف کردن درجه بندی شیب بر روی صفحه نمایش از این تکنیک استفاده می‌کنند. تلویزیون‌های 8 بیتی قادر هستند با استفاده از فرکانس تصاویری مانند تصاویر عمق رنگ رنگ ده بیتی ایجاد کنند.

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

تنظیمات مربوط به گرادینت یا محو شدگی رنگها


اولین تنظیمی که مربوط به گرادینت می‌باشد تنظیم طیف گسترده رنگ است. این شاخص به تلویزیون این امکان را می‌دهد که بتواند طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را برای کاربران ارائه دهند. این شاخص یکی از اجزای مهم HDR محسوب می‌شود شما می‌توانید با استفاده از اینکه از چه نوع رسانه ای استفاده می‌کنید این گزینه را فعال کنید. اگر گزینه این را فعال کنید شیب رنگی ضعیف می‌شود.
یکی دیگر از تنظیمات مربوط به گرادینت یا محو شدگی رنگی، اوج روشنایی است. این تنظیمات باعث برجسته شدن تصاویر روشن در صحنه‌ها می‌شود اوج روشنایی یکی از اجزای مهم HDR محسوب می‌شود اگر شما این گزینه را فعال کنید گاهی اوقات تیرگی‌های محلی را نیز مشاهده می‌کنید همچنین گاهی اوقات نور به قسمتهای تیره وارد شده وارد میشود.

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها در تلویزیون

چگونه بهترین نتیجه را به دست بیاوریم؟


زمانی که یک رسانه HDR را از یک دستگاه خارجی مانند کنسول بازی و بلوری مشاهده می‌کنید باید مطمئن باشید که افزایش تنظیمات فرمت سیگنال را برای ورودی فعال کنید. اگر این مورد غیرفعال باشد باعث می‌شود که باندهای رنگی ناهمواری ایجاد شود اگر با انجام این تنظیمات هنوز باند‌های حاصل شده را مشاهده می‌کنید هر گونه ویژگی پردازشی را غیر فعال نمایید. مثلا کنتراست پویا را نیز غیر فعال کنید. تولید شیب طیف رنگی تلویزیون نشان می‌دهد که شما می‌توانید تا چه میزان جزئیات را در رنگ‌ها مشاهده کنید. اگر به دنبال تلویزیونی هستید که قابلیت HDR داشته باشد و و بتوانید فرمت‌های HDR را مشاهده کنیم باید به دنبال خرید تلویزیونی باشید که از نظر عمق رنگ و گرادینت عملکرد بسیار خوبی داشته باشد. همچنین تلویزیونی که توانایی داشته باشد رنگ 10 بیتی را نمایش دهد به راحتی می‌تواند محتوای HDR را با کیفیت خوبی ارائه دهد.

 

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ