امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

کالیبره کردن تلویزیون – تنظیم کیفیت تصویر تلویزیون

کالیبره کردن تلویزیون

در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم کالیبره کردن تلویزیون آشنا کنیم. در ادامه خواهید دانست که این کالیبره کردن تلویزیون چیست و چه کارایی‌ دارد و در چه زمینه‌هایی می توان کالیبره کردن را انجام داد. در ادامه نحوه ی کالیبره و تنظیمات ضروری بر روی تلویزیون همراه با مثال بیان شده است. با ما همراه باشید.

کالیبره کردن چیست ؟

ابتدا باید با مفهوم کالیبره کردن آشنا شویم. به طور کلی کالیبره کردن یعنی تنظیم تصویر برای افزایش دقت دستگاه است. ما امروزه برای بسیاری از دستگاه ها از جمله گوشی این قابلیت را انجام می دهیم.

کالیبره کردن تلویزیون چیست ؟

اگر تلویزیون به خوبی کالیبره نشود ویدیوها، تصاویر و بازی‌ها را نمی توان با کیفیت اصلی مشاهده کرد. پس برای کالیبره کردن تلویزیون باید بسیار دقت کرد و همچنین پیش از آن باید با مفاهیمی همچون تنظیم روشنایی، کنتراست، شدت رنگ  و …. آشنا بود.

کالیبره کردن تلویزیون چیست؟کالیبره کردن تلویزیون برای فروش بیشتر

برخی از فروشندگان با کالیبره کردن تلویزیون ها، شدت رنگ و روشنایی آن ها را تغییر می‌دهند، تا مشتری تصور کند که این تلویزیون بسیار با کیفیت است در حالیکه فروشنده با کالیبره کردن، تنظیمات پیش فرض تلویزیون را تغییر داده و آن را بسیار با کیفیت تر نشان می دهد. بسیاری از خریداران به کیفیت پیش فرض تلویزیون توجهی ندارند به همین دلیل هنگام خرید تلویزیون، مدلی را می خرند که کالیبره شده است.

تاثیر کالیبره کردن در کیفیت تصویر تلویزیون

کالیبره کردن باعث می شود که تنظیمات اولیه تصاویر بسیار درخشان و روشن نمایش داده شود و این موضوع برای نمایش هر محتوایی مناسب نیست. به همین دلیل کالیبره کردن قابلیتی است که در بیشتر مواقع فقط توسط فروشندگان به کار می رود تا نظر خریداران را برای خرید از آن ها به خود جلب کنند اما خریداران برای استفاده در منزل باید تنظیمات آن را دوباره انجام دهند تا در تماشای تمام محتواها از کیفیت خوب تلویزیون لذت ببرند.

 

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

ردیفنام محصولقیمتبررسی و خرید
1تلویزیون ال جی 42LX3133,700,000 تومان
2تلویزیون ال جی 55UR730022,100,000 تومان
3تلویزیون ال جی 65C389,100,000 تومان
4تلویزیون ال جی 77C3205,900,000 تومان
5تلویزیون سونی 85X95L296,700,000 تومان
6تلویزیون سونی 55A80L81,200,000 تومان
7تلویزیون سونی 65A80L104,900,000 تومان
8تلویزیون سونی 77A80L217,800,000 تومان
9تلویزیون سونی 43X77L20,200,000 تومان
10تلویزیون سونی 50X77L23,900,000 تومان
11تلویزیون سونی 55X77L28,000,000 تومان
12تلویزیون سونی 65X77L37,400,000 تومان
13تلویزیون سونی 55X90K46,800,000 تومان
14تلویزیون ال جی 55LX1102,000,000 تومان
15تلویزیون سونی 85X90L143,600,000 تومان
16تلویزیون سامسونگ 65AU720031,300,000 تومان
17تلویزیون سونی 85X80L112,100,000 تومان
18تلویزیون ال جی 50UR800019,500,000 تومان
19تلویزیون سونی 75X80L80,700,000 تومان
20تلویزیون سونی 65X80L51,800,000 تومان
21تلویزیون ال جی 55UR800025,200,000 تومان
22تلویزیون پاناسونیک 75LX70040,100,000 تومان
23تلویزیون پاناسونیک 50LX70017,000,000 تومان
24تلویزیون پاناسونیک 55LX80024,600,000 تومان

آیا کالیبره کردن بر سایر تنظیمات موثر است؟

بله ممکن است تغییر در هر کدام از تنظیمات بر روی عملکرد سایر  وبخش ها نیز تاثیر بگذارد. به همین دلیل هر تغییر را بررسی کرده تا از از آن رضایت داشته باشید. برای کالیبره کردن تنظیمات را سعی کنید با دقت انجام دهید.

کالیبره کردن حالت فیلم یا حالت سفارشی

تلویزیون حالت های تصویر مختلفی دارند و هر شرکت با توجه به اصول و ساختار خود تنظیمات متفاوتی را به عنوان پیش فرض دارد. اولین چیزی که باید تنظیم شود حالت تصویر تلویزیون است. تنظیم کردن حالت تصویر یا Picture Mode بیشترین تاثیر را در کیفیت تصو یر دارد. با این حال حتی اگر شما حالت تصویر یا Picture Mode را بر روی حالت فیلم تنظیم کنید باز هم ممکن است از یک تلویزیون به تلویزیون دیگر متفاوت باشد.

کالیبره کردن حالت فیلم یا حالت سفارشی

 

برای کالیبره کردن تلویزیون سعی کنید حالتی را انتخاب کنید که به تنظیمات پیش فرض خود تلویزیون نزدیک باشد. در هر شرکتی معمولا حالت تصویر توصیه شده متفاوت است. حالت تصویر یا Picture Mode در  شرکت های سونی، سامسونگ، ال جی و هایسنس به شرح زیر است:

 

 کمپانیتنظیمات توصیه شده
سامسونگMovie
سونیCustom
ال جیExpert (Dark Room)
هایسنسTheater Night

تنظیمات ویژه برای بازی

هنگامیکه بخواهیم از تلویزیونمان برای انجام بازی های مختلف استفاده کنیم، تنظیم کیفیت تصویر برای بازی کردن بسیار تاثیر گذار است. اما توجه داشته باشید که در هنگام تنظیم، تاخیر ورودی زیاد نباشد در اینصورت جوابگو نیست. اگر به بازی علاقه مند هستید و اهل بازی کردن می باشید می توانید تنظیمات Picture Mode را بر روی بازی قرار دهید برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

  1. به قسمت تنظیمات بروید
  2. حالت Game را انتخاب کنید
  3. توجه داشته باشید که در برخی تلویزیون ها باید حالت pc را باید انتخاب کرد).
  4. پس از اعمال تنظیمات شما تصویر را مانند حالت فیلم یا استاندارد مشاهده خواهید کرد.

سرعت حرکت (Motion interpolation)

ویژگی motion interpolation :

  • نرخ فریم بندی ویدیو را بالا می برد،
  • تصاویر را صاف میکند
  • افکت soap opera را به تصویر اضافه می کند.

ویژگی motion interpolation چندان اهمیت بالایی ندارد اما اگر بخواهید می توانید آن را تغییر دهید و فعال یا غیر فعال کنید. اما این نکته را بدانید که در صورت فعال بودن این گزینه،  تاخیر ورودی تلویزیون زیاد می شود و این برای بازی مناسب نمی باشد.

کالیبره کردن در تلویزیون‌های OLED

به این نکته توجه داشته باشید که تلویزیونهای OLED نور پس زمینه ندارند، به جای آن تنظیمات ‘OLED Light’ در تلویزیون های اولد LG یا ‘Brightness’ در تلویزیون های OLED وجود دارد.

تغییر تنظیمات روشنایی (Brightness)

ما توصیه می کنیم که تغییرات زیادی در این بخش ایجاد نکنید. تقریبا همه‌ی تلویزیون ها روشنایی‌ Brightness به طور پیش فرض روی حالت فیلم تنظیم شده است. به طور کلی پارامتر روشنایی یا Brightness شدت روشنایی نقاط تاریک تصویر را مشخص می‌کند. اگر مقدار روشنایی نقاط تاریک تصویر زیاد باشد، رنگ سیاه به خاکستری تبدیل می گردد و رنگ سیاه را به طور کامل نمی توان دید و اگر برعکس باشد یعنی روشنایی آن خیلی کم باشد رنگ سیاه تلویزیون را خراب می شود و درنتیجه جزئیات در تصاویر تاریک از دست می روند. شما می توانید برای درک بهتر این موضوع تصویری سیاه بر صفحه‌ی نمایشگر داشته باشید و سپس این تنظیمات را انجام دهید تا تفاوت آن را بهتر درک کنید.

تغییر تنظیمات روشنایی (Brightness)

نور پس زمینه یا Backlight

در تنظیم درست نور پس زمینه سلیقه های شخصی بسیار نقش دارند. زیرا برای تنظیم نور پس زمینه قاعده ی‌ خاصی وجود ندارد و هر کس هر چقدر که بخواهد می تواند آن را تنظیم کند و نور پس زمینه را بالا یا پایین ببرد. عامل موثر دیگر مکانی است که در آن تلویزیون استفاده‌ می شود بدین ترتیب که کسانی که از تلویزیون‌ها در مکان‌های روشن استفاده می‌کنند طبیعی است که صفحه تلویزیون نیاز به روشنایی بیشتری دارند اما کسانی که در محیط های تاریک از تلویزیون استفاده می‌کنند صفحه به روشنایی کمتری نیاز دارد. اگر در محیط‌های روشن، روشنایی صفحه نمایش زیاد نباشد، در اینصورت تصویر تلویزیون را نمی‌توان شفاف دید. البته باید این نکته را نیز خاطر نشان کرد که تنظیمات Backlight نمی تواند در کیفیت نمایش عکس تاثیر چندانی داشته باشد. اگر نور پس زمینه را بیش از حد زیاد و کم کنیم این موضوع ممکن است کیفیت تصویر را خراب کند. اما به طور کلی Backlight میزان روشنایی عکس را مشخص میکند. هر چقدر تنظیمات بالاتر باشد روشنایی تصویر نیز بیشتر است.

نور پس زمینه یا Backlight

 

کنتراست تصویر Contrast

Contrast جزئیات را در تصویرهای روشن تنظیم می کند. اگر می‌خواهید در تلویزیونتان روشنایی ایده الی داشته باشید، تنظیمات Contrast را به پیش فرض شرکت سازنده نزدیک کنید. کنتراست زیاد باعث سفیدی زیاد در صفحه می شود و درنتیجه  جزئیات در قسمت های روشن تصویر از بین می رود و اگر کنتراست کم باشد و روشنایی ان را نیز کم کنیم سفیدی صفحه کم می شود و در نتیجه قسمت‌های روشن تصویر به اندازه کافی که بتوانیم ان‌ها را ببینیم کم می شوند  و جزئیات تصویر را نمی توانیم کامل نمی‌بینیم.

کنتراست تصویر Contrast

گاهی اوقات نیاز به کمی تغییر کنتراست داریم. اگر مجبور به این کار شدید با تنظیم این گزینه می‌توانید تلویزیون را برای دیدن رنگ سفید عمیق تنظیم کنید. برای دیدن جزئیات تصویر باید کنتراست را کمی افزایش داد. پیش از تایید نهایی حتما چندین بار تنظیمات را روی تصویر چک کنید تا از آن رضایت کامل داشته باشید و از تماشای فیلم و … همراه با جزئیات آن لذت ببرید.

وضوح تصویر Sharpness

تقریبا همه ی تلویزیون ها گزینه ی Sharpness را دارند و خیلی کم پیش می‌اید که تلویزیون این گزینه را نداشته باشد. پارامتر Sharpness یا وضوح شدت تیزی لبه‌ های تصویر را معیین می‌کند. توصیه می کنیم تیزی یا Sharpness را در تلویزیون های سامسونگ، ال جی، شارپ و هایسنس بر روی صفر قرار دهید و برای تلویزیون های سونی و بعضی از تلویزیون های سامسونگ که حالت pc دارند بر روی 50 تنظیم کنید.

وضوح تصویر Sharpness

هرچه تیزی یا Sharpness کم باشد، تصویر ما مات می‌شود و برخی جزئیات مانند چین صورت از بین می روند، اگر تیزی بیش از حد معمول زیاد باشد در کنار لبه‌ های تصویر روشنایی غیر عادی‌ای می بینیم و به عبارتی ما تصاویر را به اشکال هندسی و الماس می بینیم سعی کنید تیزی  را در حالت مناسب هر تلویزیون  قرار دهید تا علاوه بر اینکه تمام جزئیات در تصویر دیده شود، تصویر را همانطور ببینیم که در واقعیت وجود دارد.

شدت رنگ در تصور تلویزیون

پیش فرض Color یا شدت رنگ در تلویزیون ها بر روی حالت فیلم یا سفارشی قرار دارد. امروزه تقریبا تمام تلویزیون ها، بر روی این پیش فرض هستند. در صورت تغییر شدت رنگ بیشترین رنگی که تحت تاثیر قرار می گیرد رنگ آبی است. پارامتر Color یا شدت رنگ برای اشباع رنگ عکس استفاده می شود ، شدت رنگ تلویزیون‌ ها بر روی عدد 50 درصد قرار دارد. اگر شدت رنگ کم باشد رنگ‌ها از بین می روند و تصویر سیاه و سفید می شود و تصویر به حالت شسته شده در می اید. اگر شدت رنگ بیش از حد رنگ تصویر  باشد رنگ طبیعی به صورت نارنجی و حتی قرمز میرود و باعث از بین رفتن کیفیت عکس می شود.

شدت رنگ در تصور تلویزیون

Tint/Hue یا تن رنگ

پارامتر Tint/Hue یا تن رنگ، رنگ سبز و قرمز تلویزیون را تنظیم می کند. این گزینه معمولا بر روی حالت فیلم یا سفارشی قرار دارد. همانطور که پیشتر گفتیم رنگ را تغییر ندهید و اگر تمایلی زیادی بریا تغییر دادن این گزینه داشتید حالق گزینه‌ای را انتخاب کنید که به پیش فرض تلیزیون نزدیک باشد.

Tint/Hue یا تن رنگ

سرد و گرم بودن رنگ ها در تصویر تلویزیون (Color Temprature یا Color Tone)

منظور از تن یا TONE رنگ، گرمی و سردی رنگ است. بیشتر تلویزیون‌ ها در حالت پیش فرض تن رنگ طبیعی یا استاندارد (Natural یا Standard) قرار دارند. به طور کلی در بیشتر مواقع دو واژه‌ی سرد (Cool) و گرم (Warm) برای مشخص کردن تن آبی یا قرمز تصویر به کار برده می شود. وقتی تن تصویر آبی باشد، می توانیم هاله‌‌ ای آبی رنگ را در تمام تصویر مشاهده کنیم، وقتی تن رنگ قرمز باشد نیز هاله‌ ای قرمز رنگ را میتوانیم در تصویر ببینیم. توجه داشته باشید که تن رنگ سرد و یا گرم هر دو در تصویر به خوبی تنظیم شوند.

سرد و گرم بودن رنگ ها در تصویر تلویزیون (Color Temprature یا Color Tone)

توجه داشته باشید که آبی بودن یا قرمز بودن تصاویر به خاطر بازتاب نور آبی یا قرمز رنگ از محیط نباشد. در حالت عادی برای تنظیم تن رنگ تصویر، کمی نارنجی رنگ می باشد. اگر تن رنگ سرد یا استاندارد را اعمال کردید و هاله‌ ی مایل به آبی می بینید، احتمالا باید گزینه‌ی سوم یعنی تن گرم را انتخاب نمایید.

تنظیم تعادل رنگ در تلویزیون

تنظیم تعادل رنگ یعنی رنگ قرمز، ابی و سبز را به گونه‌ای تنظیم کنیم که به رنگ خاکستری نزدیک شود. این  امر می تواند به سایه دادن به تصویر نیز کمک کند اگر بخواهید تعادل رنگ را تغییر دهید باید تجهیزات و نرم افزارهای مخصوص داشته باشید. به همین دلیل توصیه می کنیم که  این تنظیمات را انجام ندهید و اجازه دهید در همان حالت پیش فرض بماند.

تنظیم تعادل رنگ در تلویزیون

درجه حرارت رنگ تلویزیون (COLOR TONE/COLOR TEMPERATURE)

هر چه گرمی مربوط به رنگ ها افزایش یابد تصویر صفحه نمایش به سمت رنگ زرد تمایل پیدا مکیند درجه حرارت رنگ گرم، تصویر را کمی زرد نشان می دهد و درجه حرارت رنگ سرد، تصویر را کمی ابی نشان می دهد. کالیبراتورهای حرفه ای از رنگ گرم استفاده می کنند به همین دلیل ما نیز توصیه می کنیم که از این رنگ استفاده کنید. استاندارد درجه حرارت رنگ گرم 6500K می باشد. اما شما می توانید ان را روی  چیزی که دوست دارید تنظیم کنید.

عمق رنگ مشکی در تلویزیون (HDMI BLACK LEVELS)

سطح رنگ مشکی یا HDMI BLACK LEVELS برای تنظیم رنگ سیاه و سایه ی جزئیات تصویر استفاده می شود. اگر این پارامتر را  بر روی FULL تنظیم کرده باشید جزئیات بیشتری را می توانید ببینید. اگر یکی از آن‌ها را تغییر دادی حتما گزینه ی بعدی را نیز تغیی دهید زیرا در غیر اینصورت ممکن است در رنگ سیاه عدم انطباق تصویر رخ دهد پس یا هر دو را FULL یا هر دو را LIMIT در نظر بگیرید.

عمق رنگ مشکی در تلویزیون (HDMI BLACK LEVELS)

کنتراست دینامیک (DYNAMIC CONTRAST)

کنتراست دینامیک بر مبنای نرم افزار تقویت کننده کنتراست است. از همین ابتدا توصیه می کنیم که این پارامتر را خاموش کنید چون ممکن است باندهای رنگی را به هم بریزد. اینپارامتر در واقع کنتراست مطلق تصویر (سیاه و سفید خالص ماندن همان) را افزایش می دهد. و به تصویر سایه ی تاریک و یا یک روشنی برجسته اضافه می کند.

کنتراست دینامیک در تلویزیون (DYNAMIC CONTRAST)

لوکال دیمینگ در تلویزیون LOCAL DIMMING

Local dimming میزان درخشش نور پس زمینه را با تصویر تطبیق می دهد. بسیاری از تلویزیون ها این گزینه را ندارند. سازندگان تلویزیون هایی که این گزینه را ندارند در بیشتر مواقع تصویر صفحه نمایش تلویزیونشان یا کم رنگ است یا نور ان بسیار کم است که قابل توجه نیست. اگر تلویزیون شما این امکان را دارد میتوانید آن را به دلخواه خود تغییر دهید.

لوکال دیمینگ در تلویزیون LOCAL DIMMING

کاهش نویز – حذف نویز

بعضی از تلویزیون ها امکان حذف یا کاهش نویزها را دارند و این گزینه برای فیلم های با کیفیت پایین، بسیار مناسب است، زیرا فیلم های کیفیت پایین، یا استفاده از کابل، دی وی دی و سایر رسانه های کیفیت پایین به خاطر فشرده سازی کیفیتشان را از دست می دهند و لحظاتی در فیلم به وجود می اید که به ان نویز می گویند.

کاهش نویز - حذف نویز در تلویزیون

اما در فیلم های با کیفیت بالا از جمله Blu-ray و بازی‌ها اجرای این گزینه پیشنهاد نمی شود چون باعث می شود که برعکس عمل کرده و  کیفیت فیلم را از بین ببرد.

هر کدام از تلویزیون هایی که توسط شرکتهای مطرح تولید میشوند دارای تنظیمات مخصوص به خود هستند. برای این تنظیمات هم از یک سری اصطلاحات استفاده شده است که بسته به برند متفاوت است. در جدول زیر اصطلاحات مربوط به هر تلویزیون را بسته به برند آن نوشته ایم تا بتوانید راحتتر تلویزیون مورد نظرتان را تنظیم کنید.

SamsungSonyLGHisense
حالت تصویرPicture modePicture modePicture modePicture mode
نور پس زمینهBacklightBrightnessBacklight/OLED LightBacklight level
روشناییBrightnessBlack levelBrightnessBrightness
کنتراستContrastContrastContrastContrast
تیزیSharpnessSharpnessH&V SharpnessSharpness
شدت رنگColorColorColorColor
تن رنگTintTintTintTint
تعادل سفیدی و وسعت رنگWhite balance; Color spaceAdv. color temperatureWhite balance; Color managementColor tuner, White balance
Color temperatureColor toneColor temperatureColor temperatureColor temperature
سطح رنگ مشکیHDMI black levelDynamic rangeBlack level(Automatic)
Dynamic contrastDynamic contrastAdv. contrast enhancerDynamic contrastActive Contrast
Local dimmingLocal DimmingAuto local dimmingLED Local DimmingLocal Dimming
Motion interpolationAuto Motion PlusMotionflowTruMotionMotion enhancement
Noise removalDigital Clean ViewRandom noise reduction, Digital noise reductionMPEG Noise ReductionNoise reduction, Digital noise reduction

کالیبره کردن تلویزیون با چشم

نتیجه گیری

در کل کالیبره کردن تلویزیون قدرت اصلی رنگهای تلویزیون را نشان میدهد. حین خرید تلویزیون حتما دقت داشته باشید تلویزیون کالیبره نشده باشد و در حالت استاندارد و پیش فرض تصاویر تلویزیون را مشاهده و آن را با تلویزیون های دیگر قضاوت کنید. اگر در مورد کالیبره کردن تلویزیون سوالی داشتید میتوانید در قسمت زیر آن را مطرح کنید تا به شما پاسخ داده شود. در صورت راهنمایی بیشتر نیز میتوانید با مشاورین زیگمو تماس بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنیم.

 

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های موجود در بازار

ردیفنام محصولقیمتبررسی و خرید
1تلویزیون ال جی 42LX3133,700,000 تومان
2تلویزیون ال جی 55UR730022,100,000 تومان
3تلویزیون ال جی 65C389,100,000 تومان
4تلویزیون ال جی 77C3205,900,000 تومان
5تلویزیون سونی 85X95L296,700,000 تومان
6تلویزیون سونی 55A80L81,200,000 تومان
7تلویزیون سونی 65A80L104,900,000 تومان
8تلویزیون سونی 77A80L217,800,000 تومان
9تلویزیون سونی 43X77L20,200,000 تومان
10تلویزیون سونی 50X77L23,900,000 تومان
11تلویزیون سونی 55X77L28,000,000 تومان
12تلویزیون سونی 65X77L37,400,000 تومان
13تلویزیون سونی 55X90K46,800,000 تومان
14تلویزیون ال جی 55LX1102,000,000 تومان
15تلویزیون سونی 85X90L143,600,000 تومان
16تلویزیون سامسونگ 65AU720031,300,000 تومان
17تلویزیون سونی 85X80L112,100,000 تومان
18تلویزیون ال جی 50UR800019,500,000 تومان
19تلویزیون سونی 75X80L80,700,000 تومان
20تلویزیون سونی 65X80L51,800,000 تومان
21تلویزیون ال جی 55UR800025,200,000 تومان
22تلویزیون پاناسونیک 75LX70040,100,000 تومان
23تلویزیون پاناسونیک 50LX70017,000,000 تومان
24تلویزیون پاناسونیک 55LX80024,600,000 تومان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ