تلویزیونمقایسه تلویزیون

مقایسه LED با OLED و QLED

مقایسه LED با OLED و QLED

تلویزیون‌هایی که در بازار وجود دارد انواع مختلفی دارند و در سایزهای مختلف به بازار عرضه شده است. هر کدام از این تلویزیون‌ها عناوین مختلف و متنوعی نیز برخوردار هستند و می‌توانند امکانات و قابلیت‌های مختلفی در اختیار کاربران قرار دهد. زمانی که شما قصد خرید تلویزیون را دارید و میخواهید یک تلویزیون را بررسی کنید حتماً با عنوان‌های LED و QLED و OLED روبرو شده اید شاید این سوال برای شما پیش آمده است که این عناوین چه هستند و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
در این مقاله قصد داریم LED OLED و QLED را با یکدیگر مقایسه کرده و مزیت و معایب هر کدام از آنها را برای شما شرح دهیم. یک تلویزیون هر کدام یک از این صفحه نمایش‌ها را که دارد از قیمت مختلفی نیز برخوردار هستند هر کدام از این فناوری‌ها ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خودشان را دارند و می‌توانند نیازها و خواسته کاربران را به شکل متفاوتی برطرف نمایند. در این مقاله قصد داریم به مقایسه LED با OLED و QLED بپردازیم و سوالات شما را در مورد این فناوری‌ها پاسخ دهیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

مقایسه LED با OLED و QLED

لیست قیمت بهترین تلویزیون های LED موجود در بازار


تلویزیون QLED

فناوری QLED تکنولوژی است که سامسونگ برای توصیف تلویزیون‌های LED جدید خود به کاربرد است این فناوری در انحصار سامسونگ قرار دارد و توسط برند سامسونگ در تلویزیون‌هایش به کار رفته است. در فناوری QLED پانل‌های LCD سنتی استفاده شده اند که این پانل‌ها با استفاده از LED روشن شده و بین لایه ال سی دی و نور پس زمینه یک فیلتر با ذرات نانو واکنش پذیر انرژی قرار گرفته است وجود فیلتر با ذرات نانو واکنش پذیر انرژی باعث شده است که نوع فیلتر شده و در نتیجه رنگ‌ها به صورت خالص تر و طبیعی تر در اختیار کاربران قرار بگیرد. سامسونگ در تلویزیون‌های LED خود از فناوری کوانتوم دات بهره گرفته است و محصولات جدید خود را تحت عنوان QLED به بازار عرضه نموده است.
عبارت QLED از کنار هم قرار گرفتن Quantom dot + LED = QLED تشکیل شده است. این عبارت یا کیو ال ای دی یک فناوری جدید محسوب نمی شود باید گفت که فناوری QLED نسل سوم کوانتوم دات می‌باشد و شما می‌توانید محصولات سامسونگ را که مجهز به کوانتوم دات هستند را با قیمت مناسب خریداری نمایید. نسل کوانتوم دات در تلویزیون‌های SUHD که در سال‌های 2015 و 2016 توسط برند سامسونگ به کار می‌رفت یافت می‌شود. مدلهای جدید 2017 برند سامسونگ مجهز به فناوری QLED هستند و با نسل قبلی تفاوت‌های بسیار زیادی دارند و می‌توانند تصاویر و محتوا را با کیفیت بالایی برای شما ارائه دهند.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های QLED موجود در بازار

تلویزیون QLED


تلویزیون OLED

تلویزیون‌هایی که مجهز به فناوری OLED هستند می‌توانند تصاویر و محتوا را به صورت درخشان برای شما ارائه دهند. این فناوری توسط برند ال جی به بازار عرضه شده است و توسط شرکت ال جی و سونی در تلویزیونهای بالارده به کار می‌رود. در فناوری OLED هر کدام از پیکسل‌ها به صورت جداگانه خاموش و روشن شده و به همین دلیل می‌تواند رنگ مشکی را به صورت عمیق و گسترده برای شما نشان دهد. فناوری OLED مخفف عبارت Organic Light Emitting Diode می‌باشد. قسمت Light Emitting Diode با نور پس زمینه LED ارتباطی ندارد منظور از Organic Light Emitting Diode این است که در یک تلویزیون OLED چراغ‌های LED کوچک و ظریف قرار گرفته است و این چراغ‌ها به صورت قطعه فوق العاده نازک به کار رفته و می‌تواند به طور همزمان نور و رنگ ایجاد کند.
در واقع فناوری OLED در تولید نور و رنگ به خودش متکی است و نیاز به نور پس زمینه ندارد پیکسل‌های موجود در تلویزیونهای OLED می‌توانند خودشان را تامین نمایند و برای اینکه رنگ‌ها را نشان دهند به صورت جداگانه تنظیم می‌شوند. تلویزیون‌های OLED می‌توانند تصاویر و محتوا با کیفیت بالایی برای شما ارائه دهد زیرا پیکسل‌ها به صورت جداگانه خاموش روشن شده و رنگ سیاه به صورت عمیق و دقیق نشان داده می‌شود. تلویزیون‌های OLED مزیت‌ها و ویژگی‌های فراوانی دارند. یکی از بهترین ویژگی‌های تلویزیون‌های رد این است که رنگ مشکی را به صورت عمیق و دقیق در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های OLED موجود در بازار

تلویزیون OLED
تلویزیون‌های LED

تلویزیون‌های LED نسل جدید پنل‌های ال سی دی قدیمی بودند در واقع باید گفت که LED مخفف عبارت Light Emitting Diode می‌باشد و این تلویزیون‌ها پنل‌های ال سی دی با نور پس زمینه LED دارند تلویزیون‌های LED که رده‌های بالایی دارند می‌توانند رنگ‌ها را به صورت گسترده و با طیف گسترده‌ای به صورت عمیق برای شما ارائه دهند. در ادامه به مقایسه LED با OLED و QLED می‌پردازیم و این سه فناوری را از نظر سطح رنگ مشکی یکنواختی خاکستری روشنایی حجم رنگ تاری حرکت زاویه دید حفظ تصویر سوختگی قیمت و دسترسی مقایسه میکنیم.

اولین نکته ای که در مقایسه LED با OLED و QLED باید اشاره نمود ویژگی هر کدام از این پنل‌ها از نظر قیمت می‌باشد. تلویزیون‌هایی که مجهز به فناوری OLED هستند در مقایسه با تلویزیون‌های LED قیمت بالاتری دارند اما در چند سال اخیر شما می‌توانید تلویزیون‌های OLED با کیفیتی که قیمت مناسبی نیز دارند به راحتی تهیه نمایید. می‌توان گفت که برخی از تلویزیون‌های OLED در مقایسه با تلویزیون‌های LED از قیمت کمتری نیز برخوردار هستند. تلویزیونهای QLED در مقایسه با تلویزیون‌های OLED از قیمت بالاتری برخوردار بوده و از نظر قیمت از این نیز بالاتر میباشد.

تلویزیون‌های LED
پدیده سوختگی در پنل LED و OLEDو QLED

منظور از سوختگی همان سوختگی پیکسل در تلویزیون می‌باشد. این پدیده زمانی رخ می‌دهد که تصاویر برای مدت زمان طولانی بر روی صفحه نمایش باقی می‌ماند و زمانی که تصویر عوض می‌شود همچنان سایه و‌هاله‌ای از تصویر قبلی وجود دارد این پدیده بیشتر در مورد آرم شبکه‌ها که در یک قسمت از صفحه نمایش ثابت هستند اتفاق می‌افتد. تاچند سال پیش این موضوع در میان کاربران به عنوان یک دغدغه مطرح می‌شد اما باید گفت که امروزه هیچ جای نگرانی نیست و به خصوص تلویزیون‌های QLED مستعد سوخته شدن پیکسل نیستند. در تلویزیون‌های OLED نیز به گونه ای طراحی شده اند که با سوختگی پیکسل روبرو نمی شوند. تلویزیون‌های OLED ترکیباتی که روشن می‌شود با گذشت زمان از بین می‌رود و به همین دلیل در صورت ثابت ماندن تصویب سوختگی پیکسل اتفاق نمی‌افتد.

بیشتر تلویزیون‌های قدیمی پلاسما همچون OLED گاهی تصاویر را نگه می‌دارند و این پدیده تا چند دقیقه نیز طول می‌کشد و ممکن است یک تصویر تا چند دقیقه بر روی صفحه نمایش ثابت بماند. نگهداری موقت تصویر مشکل خاصی محسوب نمی‌شود و تنها زمانی این مشکل ایجاد می‌کند که شما می‌خواهید از تلویزیون به عنوان مانیتور رایانه شخصی خودتان استفاده کنید. رایانه‌ها معمولا عناصر ایستایی بیشتری دارند که برخی از آنها حتی قابل مشاهده نیست و اگر از تلویزیون به جای رایانه شخصی استفاده شود پدیده حفظ تصویر برای کاربران مهم میشود. تلویزیون‌های LED ممکن است گاهی حفظ تصویر داشته باشند اما تاکنون گزارشی بر این اساس مشاهده نشده است اگر شما نگران این موضوع هستید بهتر است به جای تلویزیون OLED تلویزیون LED یا QLED انتخاب نمایید.

پدیده سوختگی در پنل LED و OLEDو QLED
زاویه دید در تلویزیون‌های LED ، QLED وOLED

یکی از مباحث مهم که در خرید تلویزیون موثر است زاویه دید آن می‌باشد با توجه به اینکه تلویزیون LED OLED، QLED است و چه فناوری‌ها و قابلیت‌هایی دارد زاویه دید متفاوتی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد. منظور از زاویه دید این است که شما تصاویر و محتواها را تا چه زاویه ای دریافت می‌کنید در برخی از تلویزیونها کاربران می‌توانند در زاویه دید غیر مستقیم نیز تصاویر و رنگ‌ها را با کیفیت بالایی مشاهده نمایند به همین دلیل توجه به مبحث زاویه دید در هنگام خرید تلویزیون موضوع مهمی است. در این مورد زاویه دید برند سامسونگ ادعا می‌کند که تلویزیون‌های QLED بسیار پیشرفته است و در مقایسه با سایر تلویزیون‌ها می‌تواند زاویه دید گسترده‌ای را در اختیار کاربران قرار دهد.
تلویزیون‌های LED زاویه دید مختلفی دارند و اگر این تلویزیون‌ها مجهز به پنل IPS باشند می‌توانند زاویه دید گسترده‌ای نشان دهند پنل IPS در مقایسه با پنل VA زاویه دید گسترده دارد اما تصاویر از کنتراست کمتری برخوردار است تلویزیون‌هایی که مجهز به پنل VA هستند زاویه دید پایین‌تری دارند و در زوایای غیر مستقیم بخشی از کیفیت تصویر از بین می‌رود. به طور کلی تلویزیونهای QLED برند سامسونگ زاویه مرکزی خوبی ندارند و به همین دلیل این محصولات از نظر کیفیت تصویر و رنگ و همچنین کنتراست در جایگاه پایین‌تری قرار می‌گیرند.
تلویزیون‌های OLED می‌توانند بهترین زاویه دید را در اختیار کاربران قرار دهند باید گفت که زاویه دید گسترده یکی از ویژگی‌های مهم تلویزیون‌های OLED محسوب می‌شود. اگر شما خانواده پرجمعیت هستید و مسابقات ورزشی و فیلم‌های مورد علاقه تان را به صورت دسته جمعی و با تعداد افراد بیشتری مشاهده می‌کنید خرید یک تلویزیون OLED می‌تواند لحظات هیجان انگیزی را برای شما در کنار خانواده تان ایجاد کند.

زاویه دید در تلویزیون‌های LED ، QLED وOLED
تاری حرکت

موضوع دیگری که در مقایسه LED با ارگ و QLED باید به آن اشاره نمود پدیده تاری تصویر است. این مبحث برای بسیاری از کاربران پیش آمده است اما زمانی که صفحات مختلف را نگاه کنید متوجه می‌شوید که تصاویر متحرک در هر تلویزیون به صورت‌های متفاوتی نشان داده می‌شود تاری تصویر به زمان پاسخگویی تلویزیون ال سی دی برای اینکه یک رنگ به رنگ دیگری جابجا شود مدت زمان بیشتری لازم بود به عبارتی این مدت زمان برای تغییر حالت پیکسل اختصاص داده می‌شد و همین دلیل در پنل‌های ال سی دی دنباله‌ای از تصاویر متحرک به راحتی دیده می‌شود
تلویزیون‌هایی که از فناوری OLED پشتیبانی می‌کنند و توسط برند ال جی به بازار عرضه شده اند هیچ گونه تاریخ حرکت ندارند با تغییر صحنه‌ها و فریم‌ها پیکسل‌ها بلافاصله تغییر کرده و هیچ تاری و دنباله ای از تصاویر و اشیا مشاهده نمی شود به همین دلیل با قطعیت می‌توان گفت که تلویزیون‌های OLED تاری حرکت ندارند. البته در برخی از تلویزیون‌های OLED تاری بسیار ناچیزی نیز مشاهده شده است اما باید گفت که حرکت در تلویزیون با سرعت پیکسل‌های آن هنگام تغییر از یک تصویر به فیلم دیگر اتفاق می‌افتد. تلویزیون‌های OLED از این نظر در مقایسه با سایر فناوری‌ها برتری داشته و می‌تواند برای مشاهده مسابقات ورزشی بازی‌های ویدیویی و صحنه‌های اکشن و سریع گزینه مناسبی باشد.

تاری حرکت
حجم رنگ

یکی از موضوعات مهم و مورد توجه در انتخاب و خرید تلویزیون حجم رنگ است که تلویزیون می‌تواند در اختیار کاربران قرار دهد. تلویزیون‌های QLED می‌توانند طیف گسترده ای از رنگ‌ها را در اختیار شما قرار دهد و عملکرد رنگ بزرگترین پیشرفتی است که می‌توان در تلویزیون‌های جدید QLED مشاهده نمود. سامسونگ تلویزیون‌های QLED را به نقاط کوانتومی مجهز نموده است و به همین دلیل این تلویزیون‌ها رنگ‌ها را بسیار دقیق و روشنایی مطلوبی ارائه می‌دهند و از حجم رنگی گسترده پشتیبانی می‌کنند. تاکنون هیچ تلویزیونی از نظر حجم رنگ به پای تلویزیونهای QLED نمی‌رسد و از این نظر تلویزیونهای جدید QLED یک مزیت دارد. تلویزیون‌های OLED و تلویزیون‌های LED نیز می‌توانند حجم رنگ مطلوبی را برای شما نشان دهند اما این حجم به تلویزیون‌های کیلوولت نمی‌رسد و منصفانه است بگوییم که تلویزیون‌های QLED از نظر حجم رنگ و از نظر طیف رنگی بسیار گسترده است.

حجم رنگ
روشنایی در تلویزیون‌های LED وOLEDو QLED

تلویزیونهای QLED از نظر روشنایی تابندگی در مقایسه با سایر فناوری‌ها برتری دارد تلویزیون‌های QLED از نورهای پس زمینه استفاده می‌کند که از روشنایی بسیار بالایی برخوردار بوده و درخشان هستند و به همین دلیل می‌توانند رنگ‌ها را به صورت روشن تر و در طیف رنگی گسترده تر ارائه دهند نقاط کوانتومی می‌تواند حجم گسترده‌ای از رنگ‌ها را ارائه داده و رنگ‌ها را به صورت عمیق نشان دهد و میزان نور را به حداکثر برساند. اگر شما صفحه نمایش تلویزیون تان را در اتاق‌های کم نور قرار دهید می‌توانید با داشتن یک تلویزیون QLED روشنایی فوق العاده آن را مشاهده نمایید. تلویزیون‌هایی که مجهز به فناوری OLED هستند از نظر روشنایی با تلویزیون‌های QLED رقابت ندارد. تلویزیونهای QLED روشنایی فوق‌العاده‌ای داشته و در این تلویزیون‌ها پیکسل‌ها به صورت جداگانه نور خود را تأمین می‌کنند و به همین دلیل اگر قصد خرید تلویزیون برای اتاق و محیط‌های تاریک دارید تلویزیون QLED را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

روشنایی در تلویزیون‌های LED وOLEDو QLED
یکنواختی رنگ خاکستری در تلویزیون‌ها

همین ابتدا بگوییم که هیچ تلویزیونی نمی‌تواند یکنواختی کاملی در اختیار شما قرار دهد یکنواختی خاکستری زمانی خود را نشان می‌دهد که شما در حال مشاهده محتوای ورزشی هستید و تعداد زیادی از رنگ‌ها را در صفحه نمایش مشاهده می‌کنید به عنوان مثال سالن بازی‌هاکی زمین‌های فوتبال و حتی زمین‌های پر از چمن ظاهر ناخوشایند و و حتی ناپسند از تلویزیون نمایش می‌دهند. OLED از نظر یکنواختی خاکستری بسیار‌های OLED در مقایسه با سایر تلویزیون‌ها بهتر عمل می‌کنند ازنظر یکنواختی در رنگ‌های تیره مشکل داشتند اما این مشکل در سری جدید تلویزیون‌های OLED برطرف شده است.

یکنواختی رنگ خاکستری در تلویزیون‌ها
سطح رنگ مشکی در تلویزیون‌های LED ، OLED و QLED چگونه است؟

تلویزیون‌های QLED یا OLED باید نور پس زمینه خود را کمرنگ کنند تا بتوانند صحنه‌های تاریک را به بهترین شکل ممکن نشان دهند. در تلویزیون OLED پیکسل‌ها به راحتی خاموش و روشن می‌شوند و به همین دلیل نور پس زمینه کم نمی شود و همچنان رنگ مشکی با کیفیت بالا و به صورت عمیق نشان داده می‌شود. زمانی که در تلویزیون OLED یک پیکسل خاموش است هیچ نور و رنگ ایجاد نشده و به همین دلیل تلویزیون به صورتی که خاموش است رنگ مشکی را نمایش می‌دهد اگر تلویزیون LED که نسبت کنتراست بالایی داشته و مجهز به فناوری لوکال دایمینگ است نیز می‌تواند رنگ مشکی را با کیفیت بالا نشان دهند.

سطح رنگ مشکی در تلویزیون‌های LED ، OLED و QLED چگونه است؟
نتیجه گیری

امروز تلویزیون‌ها در انواع مختلفی به بازار عرضه شده است و هر کدام امکانات و قابلیت‌های مختلفی دارد باید گفت که تلویزیون‌های OLED از هر نظر از تلویزیون‌های LED پیشی گرفته اند و می‌توانند تصاویر با کیفیت بالا و بدون کمترین تاری برای شما ارائه دهند. خرید یک تلویزیون باید به محدودیت بودجه و غیر توجه نمود اگر از نظر بودجه و هزینه مشکل دارید خرید تلویزیون LED را به شما پیشنهاد می‌دهیم. اما در غیر اینصورت بهترین تلویزیون تلویزیون‌های OLED می‌باشد. تلویزیون‌های OLED می‌تواند سطح رنگ مشکی بسیار کاملی را ارائه داده و کمترین تاری حرکت دارد. همچنین از نظر زاویه دید نیز بسیار عالی عمل می‌کند اما باید گفت که از نظر حجم رنگی و فناوری QLED نمی‌رسد. OLED رنگ خاکستری را به صورت خوب نشان می‌دهد.
تلویزیون‌های OLED از روشنایی مطلوبی برخوردار بوده و قیمت متوسطی دارد اما از نظر حفظ تصویر در مقایسه با تلویزیون QLED ضعیف تر عمل می‌کند. باید گفت که تلویزیون LED از نظر قیمت و دسترسی بهترین گزینه است و از نظر حفظ تصویر نیز در مقایسه با OLED و QLED در جایگاه بهتری قرار دارد. تلویزیون‌های LED روشنایی مطلوبی داشته اما از زاویه دید ضعیفی برخوردار است. تلویزیون‌های QLED نیز از نظر حفظ تصویر بسیار عالی عمل می‌کند و می‌تواند حجم گسترده ای از رنگ‌ها را در اختیار شما قرار دهد و هیچ گونه تاریخی حرکتی در تلویزیون‌های کیوب وجود ندارد اما تلویزیونهای QLED از نظر زاویه دید ضعیف عمل می‌کند و از این قیمت نیز در مقایسه با تلویزیونهای LED و OLED قیمت بالاتری دارد.

 

لیست قیمت بهترین تلویزیون های LED موجود در بازار

 

لیست قیمت بهترین تلویزیون های OLED موجود در بازار

 

لیست قیمت بهترین تلویزیون های QLED موجود در بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ