تلویزیونمقایسه تلویزیون

مقایسه پنل IPS با پنل VA در تلویزیون

مقایسه پنل IPS با پنل VA

برخی تلویزیون ها با نور پس زمینه ال سی دی و برخی با نور پس زمینه‌ ال ای دی هستند. ال سی دی نمایشگری با کریستال مایع است. پنل هایی که تلویزیون های ال ای دی به کار می رود نیز دو نوع اند یکی پنل IPS و دیگری پنل VA. این دو پنل نیز هر دو یک صفحه نمایش با کریستال مایع هستند، اما باید گفت که تفاوت های بسیار زیادی بین این دو پنل وجود دارد. برای دریافتن تفاوت این پنل ها و درنتیجه انتخاب بهتر میان آن ها با ما همراه باشید.

پنل IPS در تلویزیون

بیشتر تلویزیون های ال جی، 70 درصد تلویزیون های سونی و بیشتر تلویزیون های سامسونگ مجهز به پنل IPS هستند.

فرق پنل IPS با پنل VA چیست؟

ویژگی های تلویزیون با پنل VAویژگی های تلویزیون با پنل IPS
زاویه دید پایین استزاویه دید بالا است
زاویه دید ~20 °زاویه دید ~36 °
زمان پاسخ دهی متوسط استزمان پاسخ دهی کم است
حساسیت نسبت به ضربه زیاد استحساسیت نسبت به ضربه کم است
کریستال مایع را به صورت عمودی نمایش می دهدکریستال مایع را به صورت افقی نمایش می دهد
قیمتشان پایین تری از IPS داردقیمتشان بالاتری از VA دارد
پراکندگی زیاد نور استپراکندگی نور است
کنتراست بالاتری از IPS داردکنتراست پایین تری از VA دارد
کنتراست: >3000:1کنتراست: ~1000:1
برای محیط های تاریک مناسب استبرای محیط های روشن مناسب است
یکنواختی مشکی خوب استیکنواختی مشکی ضعیف است
مناسب برای کسانی که در اتاق تاریک مشاهده می کنند و کسانی که نیاز به زاویه دید گسترده ندارندمناسب برای کسانی که در یک اتاق نشیمن بزرگ مشاهده می کنند و قصد دارند از تمام زوایا تلویزیون را ببینند

زاویه دید در پنل IPS و VA

منظور از زاویه‌ی دید، زاویه ای است که می توان تلویزیون را از هر زاویه مشاهده نمود چه از زاویه‌ روبرو و چه از محور های کناری تلویزیون. به عبارتی زاویه دید زمانی خود را نشان می دهد که اگر از اطراف به تلویزیون نگاه کنیم رنگ و دقت آن همچنان با کیفیت است. بهترین زاویه دید، زاویه‌ای است که بتوان از هر قسمت تصاویر تلویزیون را بدون اینکه کیفیت پایین بیاید مشاهده شود.

تلویزیون IPS در مقایسه با تلویزیون های VA بهتر است و زاویه‌ دید گسترده تری دارد. تصاویر در زاویه‌ دید با پنل IPS بسیار درخشنده تر هستند و قبل از 36 درجه نیمی از درخشندگی را از دست می دهد اما تلویزیون های VA در این مورد با زاویه 20 درجه کیفیتشان افت می کند. زمانی به زاویه‌ دید پایین تلویزیون های VA پی می بریم که از آن به عنوان مانیتور کامپیوتر استفاده می کنیم، در اینصورت است که می بینیم تصویر کیفیت بسیار پایینی دارد. البته زمانی که بخواهیم به تنهایی از تلویزیون های پنل VA استفاده کنیم، این زاویه دید پایین مشکلی ایجاد نمی کند ولی اگر بخواهیم با همراهان بیشتری تماشا کنیم حتما برخی ها تصاویر بی کیفیتی را مشاهده خواهند نمود.

کنتراست در پنل IPS و VA

ابتدا باید با مفهوم کنتراست آشنا شویم، کنتراست مهمترین عامل در کیفیت تصویر است. درواقع نسبت بین روشن ترین نقطه با تاریک ترین نقطه ای است که یک تلویزیون می تواند نشان دهد، کنتراست نامیده می شود. کنتراست را زمانی می توانیم درک کنیم که در حال مشاهده‌ فیلمی با صحنه‌های تاریک هستیم، یا فیلمی را در محیطی تاریک مشاهده می کنیم. وقتی کنتراست پنل IPS و VA را مقایسه می کنیم در می یابیم که پنل VA از کنتراست بهتری برخوردار است. همانطور که پیشتر گفتیم نسبت کنتراست VA معمولا از 3000:1 تا 6000:1 است ولی در IPS این مقدار 1000:1 است. برای اینکه به ضعف کنتراست در پنل IPS پی ببرید کافی است که در محیطی تاریک، صحنه‌ای سیاه را مشاهده کنید، در اینصورت خواهید دید که رنگ سیاه خاکستری به نظر می رسد هر چند این مشکل در محیط روشن چندان قابل مشاهده نیست. همین کنتراست مناسب باعث شده است که پنل های VA در از OLED پیشی می گیرند.

یکنواختی رنگ سیاه در پنل IPS و VA

منظور از یکنواختی رنگ سیاه در تلویزیون نمایش رنگ سیاه در سراسر صفحه نمایش است. به عنوان مثال یک صفحه نمایش باید سایه‌ها، آسمان در شب و دیگر اشیاء سیاه را آنگونه که هستند نشان دهد. تمام تلویزیون های led عیب هایی مانند flash lighting دارند. منظور از این نقص این است که صفحه نمایش مانند یک چراغ قوه در تمام گوشه و کنار تلویزیون عمل می کند و شبیه لکه هایی روشن در قسمت هایی از صفحه نمایش ظاهر می گردد، این عیب را زمانیکه تلویزیون در یک اتاق تاریک باشد بیشتر می توان دید. در مقایسه‌ی بین پنل IPS و VA، پنل VA از نظر یکنواختی رنگ سیاه بهتر عمل می کند.

تفاوت های فنی میان پنل IPS و VA چیست؟

کریستال های مایع در بسته های کوچک رنگی به صورت پیکسل می باشند. وقتی این کریستال ها با برق شارژ شوند، شروع به واکنش نشان دادن می کنند و موقعیت خود را تغییر می دهند. در پنل IPS کریستال ها به صورت افقی نشان داده می شود و زمانیکه با برق شارژ شوند، با چرخش روشن می شوند اما در پنل VA کریستال ها عمودی نشان داده می شوند و در زمان شارژ شدن موقعیت افقی به نور اجازه حرکت می دهد.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

 

در مقایسه‌ این دو پنل در می یابیم که پنل IPS هنگامیکه با برق شارژ می شود، بلوک چیدمان عمودی خود را به صورت موثرتری روشن می کند و در این پنل نقاط تاریک بهتر ایجاد می شود و کنتراست بهتری ارائه می شود.

درنهایت کدام پنل بهتر است، پنل IPS یا VA ؟

در همه‌ پنل ها باید کلیت آنها در نظر گرفت زیرا هرکدام برای قابلیتی خاص طراحی شده اند و اهداف متفاوتی از هم دارند اما به طور کلی تلویزیون IPS زاویه دید گسترده‌ای دارد و برای استفاده در اتاق های بزرگ و تماشای افراد زیاد مناسب است حال آنکه پنل VA برای اتاق های تاریک و کم نور مناسب است. شما با توجه به کاربردهایی که قرار است تلویزیون برایتان داشته باشد، اقدام به خرید تلویزیون کنید.

 

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های موجود در بازار

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ