امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

نحوه تنظیم صدا و تصویر در تلویزیون سونی

چگونه صدا و تصویر را در تلویزیون سونی تنظیم کنیم؟

یکی از مهم ترین بخش های راه اندازی تلویزیون های سونی، تنظیمات مربوط به صدا و تصویر آن می باشد. همانطور که می دانید، یکی از برجسته ترین ویژگی های یک تلویزیون، کیفیت صدا و تصویر آن می باشد و گاها لازم است تا این موارد را تنظیم کنیم. اگر یک تلویزیون از صفحه نمایش بزرگی برخوردار باشد، اما کیفیت صدا و تصویر آن پایین باشد، نمی تواند نیازهای مخاطبین خود را تامین کند. در بسیاری از مواقع با تنظیم کردن تلویزیون، می توان سطح کیفی صدا و تصویر را بالا برد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه تنظیم صدا و تصویر در تلویزیون سونی آشنا کنیم تا اگر در هنگام راه اندازی تلویزیون سونی به مشکل برخوردید، بتوانید به راحتی آن را برطرف کنید، پس تا انتهای این مقاله همراه زیگمو باشید.

همان طور که می دانید، تلویزیون های سونی، از پرطرفدارترین و معروف ترین تلویزیون های موجود در بازار به حساب می آیند و کمتر برندی می تواند با محصولات این کمپانی، رقابت کند. کمپانی سونی برای افزایش کیفیت صدا و تصویر تلویزیون های خود، از جدیدترین تکنولوژی و فناوری روز دنیا استفاده کرده است و در این راه بسیار موفق بوده است. اما گاهی نیاز است تا تنظیمات تلویزیون را به درستی تغییر داد تا بتوان از حداکثر کیفیت دستگاه بهره برد. برای بهره بردن از تمام قابلیت ها و امکانات تلویزیون، باید نحوه کار با مدل تلویزیون خود را بدانیم. در ادامه مقاله به صورت جداگانه، تنظیمات مربوط به صدا و همچنین تنظیمات مربوط به تصویر را بررسی خواهیم کرد.

منوی تنظیمات صدا در تلویزیون های سونی

از فاکتورهای مهم برای رسیدن به صدایی واقعی، باکیفیت و بدون نویزهای اضافه در تلویزیون های سونی، اعمال تنظیمات صدا به صورت درست می باشد. منوی تنظیمات صدا در تلویزیون های سونی مشابه یکدیگر نبوده و با توجه به مدل و نوع محصول ممکن است در مواردی با یکدیگر تفاوت داشته باشند. این اختلاف در تنظیمات مدل های مختلف تلویزیون های سونی کم و محدود بوده و به گونه ای قابل تشخیص است. بنابراین می توان گفت که در صورت آشنایی با منوی تنظیمات یکی از مدل های تلویزیون سونی، توانایی اعمال تنظیمات و ویرایش بر روی سایر مدل ها را نیز خواهید داشت. از عوامل موثر دیگر در تنظیمات صدای تلویزیون های سونی، کشور و منطقه زندگی خریداران نیز می باشد چرا که موقعیت مکانی افراد بر روی زبان انتخابی برای تلویزیون اثر می گذارد. همچنین در برخی از کشورها، بسیاری از امکانات و قابلیت های موجود در تلویزیون، ممکن است در دسترس نباشد. این موارد جز نکات حائز اهمیتی است که هر فرد قبل از خرید تلویزیون باید به آن توجه کند تا پول و ثروت  خود را صرف خرید محصولاتی که امکان استفاده از امکانات آن را ندارد، نکند. در ادامه قصد داریم دستورالعمل های مربوط به تنظیم صدا در تلویزیون های سونی را شرح دهیم.

منوی تنظیمات صدا در تلویزیون های سونیبر روی دکمه Home کلیک کنید

اولین مرحله برای تنظیم و ویرایش صدای تلویزیون های سونی، فشار دادن دکمه Home یا خانه می باشد. با فشردن این دکمه پنجره ای تحت عنوان تنظیمات کلی تلویزیون در صفحه نمایش خواهد آمد. پس از باز شدن این پنجره، باید منوی تنظیمات صدا را انتخاب نموده و وارد قسمت تنظیمات اختصاصی صدا شوید. پس ورود به منوی تنظیمات صدا، گزینه های مختلفی را روی صفحه نمایش مشاهده خواهید کرد. در ادامه عملکرد هر گزینه را به طور کامل شرح می دهیم.

انتخاب کردن صدای پیش فرض کارخانه

یکی از ویژگی های مشترک همه تلویزیون های سونی، دارا بودن تنظیمات پیش فرض می باشد. در واقع اولین صدایی که پس از راه اندازی تلویزیون سونی خواهید شنید، همان صدای پیش فرض می باشد که هیچ گونه تغییری در آن ایجاد نشده است. گاهی ممکن است کاربران ترجیح دهند صدای پیش فرض را اندکی ویرایش نمایند. برای این کار کافی است این گزینه در منوی تنظیمات صدا را فشار داد. بعد از راه اندازی تلویزیون سونی، به راحتی می توانید با امکانات و حالت های مختلف پیش رو، کیفیت صدا را تغییر دهید تا در نهایت به حالت و کیفیت مد نظر و مطلوب خود برسید. ویژگی مثبت این گزینه این است که شما می توانید با خیال راحت حالات را تغییر داده و در صورتی که توانایی بازگشت به حالت ابتدایی را نداشتید با این گزینه در کمتر از یک ثانیه با حالت اول برگردید.

حالت های مختلف صدا برای تلویزیون های سونی

حالت های مختلف صدا برای تلویزیون های سونیحالت های مختلفی برای صدا در تلویزیون های سونی قرار داده شده که هر یک از آن ها، تفاوت های زیادی در صدای خروجی تلویزیون ایجاد خواهد کرد. برخی از مهم ترین حالت های موجود عبارتند از:

حالاتتوضیحات
Dolby Audioحالت Dolby audio یا همان موسیقی، صدای تلویزیون را برای پخش موسیقی مناسب می کند. این قابلیت مناسب برای افرادی است که علاقه مند به شنیدن موسیقی از طریق تلویزیون هستند. همچنین برای تماشای کانال هایی که موسیقی پخش می کنند پیشنهاد می شود.
dynamicاین حالت برای تماشای فیلم های سینمایی، اکشن، ورزشی، موزیکال و غیره طراحی شده است. یکی از دلایل به وجود آمدن این حالت در تلویزیون های سونی، افزایش صدای خروجی است. در واقع، در هنگام پخش فیلم های سینمایی با این حالت صدایی شفاف به کاربر ارائه می شود و جذابیت تماشای فیلم برای افراد دو چندان خواهد شد.
trebleاز دیگر امکانات تلویزیون سونی، حالت treble است. هدف این حالت افزایش و یا کاهش تم صدای تلویزیون می باشد. تنظیم و ویرایش این حالت به واسطه دکمه های موجود در تلویزیون به راحتی امکان پذیر می باشد.
bssdاز این حالت برای افزایش و یا کاهش صداهای با تن پایین استفاده می شود.
بالانسدر منوی تنظیمات مربوط به صدای تلویزیون های سونی، حالت بالانس نیز قرار دارد که توازن خروجی اسپیکرها را تنظیم می کند. البته باید توجه داشت که به طور معمول اندازه حالت بالانس در تلویزیون های مدل های مختلف سونی، با یکدیگر متفاوت می باشد.
صدای پایداردر قسمت صدای پایدار در تلویزیون سونی دو حالت on و off طراحی شده است که کاربر با انتخاب هر یک از آن ها می تواند حالت پایدار را روشن و یا خاموش نماید.
صدای سفارشییک حالت دیگر در تلویزیون های سونی، حالت صدای سفارشی است که این امکان را به کاربر می دهد تا صدای خروجی را مطابق با سلیقه خود تنظیم کند. به عنوان مثال می توان گفت، یکی از امکاناتی که در حالت سفارشی به کاربر ارائه می شود این است که فرد صدایی کاملا شفاف و واضح را برای خروجی دستگاه تلویزیون سونی مد نظر خود انتخاب نماید.

منوی تنظیمات تصویر در تلویزیون های سونی

منوی تنظیمات تصویر در تلویزیون های سونیاز دیگر قابلیت های مفید تلویزیون های سونی، قابلیت تنظیم تصاویر می باشد. این قابلیت سبب می شود تا بتوان تصاویر بهتر و با کیفیتی بالاتر را دریافت کرد. برای این منظور، باید به سراغ گزینه تنظیم تصویر در بخش منوی تنظیمات تلویزیون رفت. در حقیقت کاربران قادرند تا کیفیت تصاویر، ویدیوها و فیلم هایی را که از تلویزیون پخش می شود را تنظیم کرده و آن را مطابق با سلیقه و علاقه مندی های خودشان تطابق دهند. جالب است که بدانید منوی تنظیم تصویر تلویزیون های سونی همانند. بخش صدا، دارای بخش های مختلفی است. تلویزیون های سونی با دارا بودن گزینه های بسیاری در تنظیمات تصویر، این قابلیت را به کاربر داده تا تلویزیون خود را شخصی سازی کرده و آن گونه که می پسندند طراحی کند. این گزینه ها به یک یا دو مورد ختم نمی شود و فراوانی آن با چشم قابل مشاهده است. در ادامه به بررسی تعدادی از مهمترین گزینه های موجود در این تلویزیون می پردازیم:

گزینه ها

توضیحات

Adv

گزینه Adv  یا به عبارتی تقویت کننده کنتراست، گزینه ای است که در صورت فعال سازی، قادر است به صورت اتوماتیک و خودکار، پس زمینه و کنتراست تلویزیون را ارتقا بخشد. ارزش و اهمیت این گزینه در تنظیمات زمانی بیشتر مشخص می شود که تصاویر و ویدیو هایی با صحنه های تیره از تلویزیون سونی پخش گردد.

Gamma

گزینه gamma  که به فارسی گاما تلفظ می شود، یکی از مواردی که است که باعث ارتقا تصویر می شود. نحوه عملکرد این گزینه در تلویزیون به این صورت است که بین مناطق تیره و روشن صفحه نمایش تعامل برقرار کرده و تصویر به صورت یکپارچه به نمایش درآید.

تنظیم متن تصویر

این حالت سبب افزایش کیفیت متون مورد نمایش در صفحه تلویزیون می شود. علاوه بر این برای زمان بندی سیگنال pc از قابلیت های این حالت استفاده می شود.

Custom

این حالت به کاربر قابلیت ذخیره تنظیماتی را که برای افزایش کیفیت تصاویر انجام داده است می دهد.

Cinema

این حالت، مختص تماشای فیلم و سریال می باشد. در حقیقت این حالت شرایطی را برای بینندگان به وجود می آورد که احساس کنند در داخل سینما به تماشای فیلم مشغول هستند.

Standard

این گزینه در تلویزیون های سونی برای تنظیم استاندارد تصاویر به کار می رود.

vivid

این حالت برای افزایش دادن وضوح و همچنین کنتراست تصاویر دریافتی به کار می رود.

تنظیمات پیشرفته حالت بازی

گزینه تنظیمات پیشرفته حالت بازی برای گیمرها یکی از موارد بسیار کاربردی و ارزشمند به حساب می آید. نحوه کار این گزینه در تلویزیون های سونی به این صورت است که اگر حالت on در این گزینه را فعال کنیم، خواهیم دید که بازی های ویدیویی با سرعت بسیار بالایی به بهینه سازی می رسد. این گزینه مخصوصا برای بازی هایی که سرعت واکنش در آن ها بالاست طراحی شده است. در صورتی که کاربر مایل به استفاده از این مورد نباشد قادر است این مورد را در حالت off قرار داده و به این صورت آن را خاموش نماید.

TOOLS

این مورد برای تنظیم اندازه تصویر تلویزیون در لیست تنظیمات منوی تصویر به کار می رود.

CineMotion

گزینه cinemotion یا تنظیمات پیشرفته به گونه ای است که در صورت فعالسازی، قادر است تا محتواهای موجود در صفحه نمایش را به صورت خودکار تشخیص داده و آن را بهبود و ارتقا بخشد.

Live color

این گزینه که در منوی تصویر تلویزیون های سونی وجود دارد، به کاربر این امکان را می دهد تا بتواند رنگ ها را به صورت کاملا زنده و واقعی در قاب تلویزیون خود تماشا کند و از آن لذت بیشتری ببرد.

Clear White

این بخش بر روی رنگ های سفید موجود در تصاویر پخش شده از تلویزیون تاکید می کند. کاربر با انتخاب گزینه های low  یا high قادر است میزان این سفیدی را مطابق میل خود تنظیم نموده و به حالت ایده آل برسد.

در ادامه، بهتر است با حالت تصویر در تلویزیون سونی آشنا شویم. حالت تصویر نیز در تلویزیون های سونی دارای حالت های گوناگونی است. این حالات عبارتند از:

 1. Reset: بازنشانی تنظیمات تصویر به حالت کارخانه
 2. Backlight: تنظیم نور پس زمینه صفحه نمایش
 3. Picture: اعمال تغییرات بر روی تصویر
 4. Brightness: تغییر رنگ تصاویر
 5. Color: تغییر شدت رنگ
 6. Hue: پرده رنگ (مرتبط با تنظیمات رنگ)
 7. Color Temperature: درجه حرارت رنگ
 8. Cool:تنظیمات رنگ های سرد
 9. Neutral: ارائه رنگ های سفید نزدیک به بی رنگ
 10. Warm: ارائه رنگ های گرم
 11. Sharpness: وضوح
 12. Noise Reduction: تغییر سطح نویز تصویر

برخی از مهمترین تنظیمات موجود در تلویزیون های سونی

تنظیمات تلویزیون سونی به یک یا دو تنظیم کوتاه خلاصه نمی شود. از جمله مهمترین تنظیمات تلویزیون های سونی عبارتند از:

دمای رنگ پیشرفته: چند نقطهاین تنظیمات با هدف حمل‌ و نقل از قبل روی مقادیر بهینه تنظیم شده است. از این گزینه برای تنظیم کردن حرفه‌ ای دمای رنگ بهره برده می شود. هنگام تنظیم، توصیه می شود که از یک تحلیل‌ گر رنگ استفاده کنید.
دامنه رنگ‌هاتنظیم کردن محدوده بازسازی رنگ
دمای رنگ پیشرفته: مقدماتیدمای رنگ را برای هر رنگ به دقت تنظیم می کند
Motion flowباعث بهبود تصاویر متحرک می شود. تعداد فریم‌ های تصویر را افزایش می‌ دهد تا ویدیوها به طور ملایم پخش گردند. در صورت انتخاب این گزینه، قادر هستید یکنواختی تصویر و وضوح تصویر را تنظیم نمایید
حالت فیلمکیفیت تصویر را بر اساس محتوای ویدیویی، از قبیل فیلم ها و گرافیک های رایانه ای بهینه سازی می‌کند. لرزش تصاویر فیلم برداری شده (تصاویر ضبط شده با سرعت ۲۴ فریم بر ثانیه) مانند فیلم‌ ها را کاهش می‌ دهد.
پیش فرض 4:3اندازه گیری خودکار تصاویر 4:3
تنظیم برای هر رنگتنظیم رنگ‌ مایه، اشباع و روشنایی برای هر رنگ در این بخش صورت می گیرد.
حسگر نورروشنایی را مطابق با نور محیط بهینه می‌ سازد
حسگر نور محیطروشنایی و رنگ تصویر را بر اساس نور محیط اطراف به طور خودکار تنظیم می نماید. ممکن است بسته به مدل تلویزیون، کشور و منطقه شما برخی گزینه‌ ها موجود نباشد.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های سونی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ