امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

بازتاب یا رفلکشن در تلویزیون

بازتاب یا رفلکشن در تلویزیون


منظور از بازتاب مقدار نوری است که بر روی صفحه نمایش تلویزیون ظاهر می‌شود. زمانی که یک منبع نوری دیگری در اتاق وجود داشته باشد آن منبع، نوری را بر روی صفحه نمایش تلویزیون منعکس می‌کند. در برخی از تلویزیون‌ها نوری که بر روی آن‌ها وجود دارد به صورت درخشان ظاهر شده و ته رنگی زرد وجود دارد. اگر قصد داشته باشید تلویزیون خودتان را در یک محیط روشن قرار دهید باید به دنبال خرید تلویزیونی باشید که این بازتاب را کم کرده و می‌تواند محتواها را به‌صورت با کیفیت برای شما ارائه دهد. به راحتی میتوان تلویزیونی را که از بازتاب ضعیفی برخوردار است با تلویزیون یا که از انعکاس نوری بالایی برخوردار است مقایسه نمود. اگر تلویزیونی مقدار متوسط از نور را منعکس کند شما می‌توانید محتواها را در حد مطلوب مشاهده کنید اما اگر تلویزیون نور منعکس شده را کمتر بازتاب کند، می‌توانید کیفیت تصاویر را به صورت همان اولیه مشاهده کنید.

بازتاب یا رفلکشن در تلویزیون

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار


رفلکشن چه زمانی اهمیت پیدا می‌کند؟


مفهوم رفلکشن یا بازتاب نور زمانی برای صفحه نمایش تلویزیون به کار می‌رود که این تلویزیون در اتاق نشیمن و در مقابل نور روز قرار داشته باشد. نوردرخشان در صفحه نمایش تلویزیون باعث می‌شود که میزان کنتراست تصاویر کاهش یافته و اگر نور به صورت مستقیم بر روی صفحه نمایش تلویزیون بتابد. برای کاربران بسیار سخت است که محتوا‌ها و فیلم‌ها را مشاهده کنند. مفهوم رفلکشن نور زمانی اهمیت می‌یابد که شما تلویزیون را در اتاق با منبع از نور خورشید قرار داده باشید. در این صورت بازتاب آن را میتوانید بر روی صفحه نمایش تلویزیون مشاهده کنید. معمولاً بیشتر تلویزیون‌ها مقداری از نور را منعکس می‌کنند به همین دلیل شما نمی توانید از بازتاب نور توسط تلویزیون جلوگیری کنید. اگر می‌خواهید تلویزیون را در یک اتاق روشن مشاهده کنید پیشنهاد می‌کنیم که هنگام مشاهده تلویزیون نور اتاق را کم کنید.
شما میتوانید تنظیمات کالیبراسیون تلویزیون خودتان را منظم کرده و در نتیجه بتوانید تصاویر و محتوا‌ها را به بهترین شکل ممکن مشاهده کنید. اگر تلویزیونی در مقابل با یک منبع نور، میزان نور متوسطی را بازتاب کند این تلویزیون برای اتاق‌های تاریک مناسب می‌باشد. اگر کاربران در این اتاق تاریک تلویزیون تماشا می‌کنند ممکن است گاهی اوقات یک بیت از نور در مقابل تلویزیون مشاهده شود.

رفلکشن چه زمانی اهمیت پیدا می‌کند؟
تصاویر و روشنایی:


یکی از تست‌هایی که می‌تواند در زمینه بازتاب نور به ما کمک کند تست شبیه سازی یا نوعی از بازتاب می‌باشد. شما می‌توانید یک منبع بسیار روشن از نور را در مقابل تلویزیون قرار دهید یا تجربه‌ی مشاهده تلویزیون در یک اتاق روشن و با یک پنجره درخشان دارید. اگر تنظیمات تلویزیون را تغییر ندهید تلویزیون شما ممکن است نور را به میزان متوسط بازتاب کرده و شما تصاویر را تا حدودی واضح ببینید. برای انجام این تست کافی است که یک تصویر را روی سمت چپ تلویزیون قرار داده و قدرت چند لامپ را بر روی صفحه نمایش بیندازیم. چراغها روشن است و میزان نور تلویزیون به صورت حداکثر در نظر گرفته شده است. تنها راه برای جلوگیری از از دست رفتن کامل جزئیات این است که نور تلویزیون به میزان حداکثر تنظیم شود در این صورت جعبه نرمی که درجه حرارت رنگ است 5500k دارد.

نتایج تست رفلکشن:


بر اساس نتایجی که از تست بازتاب حاصل شد شما می‌توانید مقدار واقعی بازتاب نور به وسیله تلویزیون را اندازه گیری کنید. بر اساس این بازتاب کاربران می‌توانند به راحتی تلویزیونها را دسته‌بندی نمایند. البته باید گفت که نتایج این تست‌ها نمره ذهنی می‌باشد و برای انجام محاسبات دقیق مفید نیست. اگر میخواهید مقداری از نور در یک اتاق در یک بازتاب تلویزیون را اندازه گیری کنید باید تلویزیون را ابتدا خاموش کرده و نوری را بر روی صفحه نمایش تلویزیون بتابانید سپس از فاصله یک متر روشنایی برای اندازه گیری روشنایی از منبع نور استفاده کرده و سپس درخشندگی انعکاس را بر روی صفحه نمایش مشاهده می‌کنید. با انجام این تست می‌توانید قسمتی از نور منعکس شده به وسیله تلویزیون را به صورت محدود مشاهده کنید. رفلکشن زمانی اهمیت پیدا می‌کند که در اتاق نور محدودی وجود داشته باشد و شما را برای تماشای محتوا آزار دهد.

تصاویر و روشنایی هنگام بازتاب در تلویزیون


Screen Finish نوع صفحه نمایش


با استفاده از یک تست می‌توان نوع صفحه نمایش تلویزیون‌ها را بررسی نمود. در برخی از صفحه نمایش‌ها زمانی که نور به صورت کم منعکس می‌شود اگر صفحه نمایش از نوع نیمه براق باشد تلویزیون میزان کمی نور را بازتاب می‌کند. این صفحه نمایش‌ها می‌توانند انعکاس را به‌صورت قوی‌تری انجام دهد به گونه‌ای که یک بیت ناصاف یا مبهم به نظر می‌رسد. شما با استفاده از نیاز خودتان می‌توانید صفحه نمایش‌های مختلفی تهیه کنید. صفحه نمایش‌های براق مناسب کسانی است که تنها یک منبع نور محیطی در اطراف تلویزیون وجود دارد و صفحه نمایش‌های نیمه براق نیز برای کسانی توصیه می‌شود که منبع نور به صورت مستقیم بر روی صفحه نمایش تلویزیون می‌تابد. اگر تلویزیون نور را کمتر از 1 درصد از روشنایی نور منعکس کند آن صفحه نمایش از نوع صفحه نمایش براق است. اما اگر تلویزیون بتواند بالای یک درصد از نور منعکس شده نور تابیده شده نور را منعکس کند صفحه نمایش از نوع نیمه براق میباشد.
زمانی که بخواهیم بازتاب تلویزیون را اندازه گیری کنیم باید بگوییم نمره‌ای که حاصل می‌شود پایه‌ای از تصویر ذهنی ما از بازتاب برای یک تلویزیون محسوب می‌شود. ما مقدار نوری را که بازتاب شده است می‌توانیم اندازه بگیریم اما باید گفت که عوامل متعدد و زیادی برای بازتاب تلویزیون وجود دارد و ممکن است یک بازتاب برای برخی از کاربران مناسب بوده و برای برخی دیگر از کاربران مناسب نباشد. این تست‌ها به صورت عینی برای کاربران صحت دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
اگر بخواهیم به تلویزیون‌ها در مورد بازتاب یا رفلکشن امتیاز بدهیم باید بر روی عوامل متعددی تمرکز داشته باشیم. به عنوان مثال نورهای شبیه به رنگ رفتگی بازه زمانی که نور بر روی صفحه نمایش می‌تابد، یا زمانی که‌هاله ای از نور در اطراف نور یا تابش ایجاد شده یا وقتی که شما می‌توانید از اشیای منعکس شده را به صورت واضح در روی صفحه نمایش مشاهده کنید. همه این عوامل برای امتیاز دادن به تلویزیون‌ها در بازتاب یا رفلکشن تاثیرگذار هستند و باید گفت اگر همه این عوامل را در صفحه نمایش تلویزیون مشاهده کنیم ممکن است برای کاربران آزاردهنده باشد.

Screen Finish نوع صفحه نمایش
بازتاب و کیفیت تصویر:


نوری که منعکس شده است ممکن است ظاهر نوری که تلویزیون کاربران تولید میکند را تغییر دهد. به همین دلیل شما رنگ‌ها را ممکن است به گونه دیگری ببینید و حتی برخی از جزئیات را نیز از دست بدهید. به طور کلی زمانی که نور بیشتری در اتاق که تلویزیون شما قرار گرفته باشد برای دیدن بهتر تصاویر باید نور پس زمینه تلویزیون افزایش یابد. در نتیجه تلویزیون این امکان را دارد که با نور خود با سایر منابع نوری نیز رقابت کرده و تا حدودی جزئیات و رنگ خودش را حفظ کند. اگر نور صفحه نمایش تلویزیون کم باشد شما جزئیات را از دست می‌دهید و نمی توانید آنگونه که باید از تماشای محتوای مورد علاقه خودتان لذت ببرید.

بهترین نتایج هنگام بازتاب تلویزیون
صفحه نمایش براق / صفحه نمایش مات و کنتراست:


باید گفت که به طور کلی صفحه نمایش‌های براق در مقایسه با صفحه نمایش‌های دیگر نور کمتری را بازتاب می‌کنند. با توجه به اینکه نوری که منعکس می‌شود تماس کمتری با صفحه نمایش دارد به همین دلیل رنگ‌های سیاه در تصویر تیره تر نشان داده شده می‌شود. یکی دیگر از مهمترین عناصری که بر کیفیت تصویر موثر است مفهوم کنتراست می‌باشد. برای اینکه ما بتوانیم بهترین کیفیت تصویر را در هر نوع صفحه نمایش داشته باشیم باید از میزان کنتراست تلویزیون اطلاع داشته باشیم. صفحه نمایش‌های مات معمولاً زیاد استفاده نمی شود زیرا این صفحه نمایش‌ها نمی‌توانند رنگ سیاه را به صورت عالی ارائه دهند. به همین دلیل اگر بخواهیم صفحه نمایش‌های مات را با صفحه نمایش‌های نیمه براق و براق مقایسه کنیم باید بگوییم که صفحه نمایش‌های مات در مقایسه با این دو صفحه نمایش دیگر رنگ سیاه را به صورت مطلوب ارائه نمی دهد.

صفحه نمایش براق / صفحه نمایش مات و کنتراست:
چگونه بهترین نتیجه را به دست بیاوریم؟


اگر شما تلویزیون خودتان را در محیطی قرار داده اید که منبع نوری دیگر نیز وجود دارد که باید به دنبال بهترین راه حل برای کاهش نور بازتابی یا رفلکشن روی تلویزیون شما باشید. اگر در محیط تلویزیون شما یک منبع نور درخشان به صورت مستقیم بر روی صفحه نمایش قرار دارد شما باید روشنایی تلویزیون را افزایش دهید یا باید نور پس زمینه یا نور oled را افزایش دهید و آن را به گونه ای تنظیم کنید که بتوانید تصاویر را با بهترین کیفیت دریافت نمایید و برای این کار باید به تنظیمات وابسته نور پس زمینه یا نور oled توجه داشته باشید. باید گفت که نور پس زمینه روشنایی صفحه نمایش تلویزیون را کنترل می‌کند شما باید نور پس زمینه تلویزیون تان را افزایش دهید تا تلویزیون بتواند در یک اتاق روشن به صورت عالی عمل کند. برخی از تلویزیون‌ها این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که یک تصویر را در مقایسه با سایر تصاویر به صورت برجسته و با روشنایی بیشتری نشان دهد. این قابلیت برای تمامی فیلم‌ها مفید نمی باشد اما اگر شما می‌خواهید ویدیو HDR را مشاهده کنید می‌توانید از این قابلیت برای بهتر دیدن تصاویر استفاده نمایید.

بازتاب و کیفیت تصویر:
نتیجه گیری:


اگر تلویزیون شما در موقعیتی قرار گرفته است که منبع نور به صورت مستقیم بر صفحه نمایش آن می‌تابد، به همین دلیل صفحه نمایش براق توصیه نمی‌شود زیرا صفحه نمایش‌های براق نور کمتری را منعکس می‌کنند و به همین خاطر برای محیط‌هایی که نور دیگری به صفحه نمایش تلویزیون می‌تابد مناسب نمی باشد. اگر خطوط کلی بازتاب منحرف به نظر می‌رسد شا می‌توانید برای کاهش نور محیط از یک صفحه نمایش براق استفاده کنید و اگر تلویزیون شما در محیط قرار دارد که منبع این نور به صورت مستقیم بر صفحه‌ها می‌تابد یک نوع نیمه براق را تهیه کنید.
صفحه نمایش‌های مات به صورت مشترک به کار برده می‌شود یکی از نقاط ضعف این صفحه نمایش‌ها این است که کیفیت و وضوح تصاویر ممکن است کاهش یابد. برای اینکه مقدار انعکاس نور بر روی صفحه نمایش مات را کم کنید باید نور صفحه نمایش منتشر شده را با اضافه کردن نور صفحه نمایش افزایش دهید. و با افزایش اثر انتشار نور از صفحه نمایش خارج می‌شود. صفحه نمایش‌های مات نور محیط را بیشتر منعکس کرده و اگر بخواهید یک صفحه نمایش مات را استفاده کنید باید فیلتر جداگانه ای نیز برای تلویزیون خودتان تهیه کنید. معمولاً بیشتر تلویزیون‌های بالا رده دارای صفحه نمایش براقی هستند و این صفحه نمایش‌ها میزان کنتراست و کیفیت تصویر بالایی دارند و کمتر نور را منعکس می‌کنند.
معمولاً زمانی که نور از یک صفحه نمایش منعکس می‌شود می‌تواند این نوع منحرف شده و حتی تصاویر و محتوای شما را خراب کند برخی از تلویزیون‌ها به صورت بهتری می‌توانند نور را دریافت کنند. اگر شما می‌خواهید تلویزیون تان را در یک اتاق روشن قرار دهید و موضوع بازتاب نو برای شما مهم است باید به دنبال راهی باشید که بتواند عملکرد تلویزیون را بهبود دهد. اگر تلویزیون شما در یک محیط قرار دارد که مقدار مناسبی از نور را دریافت می‌کند شما می‌توانید با خیالی آسوده این تلویزیون را با روشنایی مطلوب دریافت کنید اما اگر تلویزیون شما به طور مستقیم در مقابل منبع نور قرار دارد. شما باید یک صفحه نمایش نیمه براق تهیه کنید زیرا در آن‌ها بازتاب خوبی برای صفحه نمایش تعریف نشده است و زمانی که تلویزیون در یک اتاق پر نور قرار دارد باید صفحه نمایش براق تهیه کنید این صفحه نمایش آن نور کمتری را منعکس می‌کند. برخی از صفحه نمایش‌های مات هستند که برای استفاده از آن‌ها باید فیلتر جداگآن‌های نیز برای تلویزیون تهیه نمایید.

 

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجو در بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ