امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

 تلویزیون 8k چیست و چه فرقی با تلویزیون 4k دارد؟

فرق تلویزیون 8K با 4K چیست؟

اگر قصد خرید تلویزیون دارید، یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید کیفیت تصویر آن است. هر چه رزولوشن تلویزیون بالا باشد، کیفیت نیز بهتر خواهد بود. برای اینکه بین این دو تلویزیون بهترین انتخاب را داشته باشید باید با ویژگی هر دوی آنها آشنا باشید. ابتدا هر کدام از این رزولوشن ها را بیان می کنیم، با ما همراه باشید.

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

رزولوشن 8K چیست؟

 

 

رزولوشن 8K دارای 4320*7680 پیکسل است که در مجموع 31776000 پیکسل می شود. اندازه این تلویزیون ها که در آینده ارائه خواهند شد احتمالا باید بزرگ باشد. این فناوری 8K نامیده شده زیرا تصاویر با کیفیت تقریبا 800 میلیون پیکسل هستند. تصویر 8K روشن ترین تصویر را در آینده خواهد داشت، تحقیقات جهانی ای که انجام شده است نشان می دهد که کیفیت 8K به قدریست که کاربران نمی توانند واقعیت را از غیر آن تشخیص دهند. بسیاری از افراد این کیفیت را کاملترین شکل تلویزیون لقب داده اند. پیکسل های 8K چهار برابر بیشتر از رزولوشن 4K است. تصور کنید که تماشای رزولوشن 4K چه قدر لذت بخش است حال این کیفیت را چهار برابر کنید چه احساسی خواهید داشت؟

کیفیت 8K یکی از فناوری‌های روز نمایشگرهای امروزی می باشد. تا همین یکی دو سال پیش ویژگی رزولوشن 8K زمزمه‌ای بیش نبود اما بعد از گذشت چند سال این کیفیت به عنوان یک گزینه اصلی در بررسی ویژگی‌های یک نمایشگر عالی شمرده می شود.

نزدیکترین حدس برای عرضه این تکنولوژی بین سال های 2018 تا 2020 است. هر چند که در دسترس بودن این قابلیت در هر منطقه متفاوت خواهد بود.

ویژگی های استاندارد فول اولترا اچ دی (Full Ultra HD) یا همان 4K

  • ویژگی هایی شبیه فناوری FHD خواهد داشت
  • برخی برای این فناوری از اصطلاح HD 8K و برخی ULTRA HD 8K و SUPER HI VISION را به کار می برند
  • این تکنولوژی رزولوشن 4320 نیز نامیده می شود
  • صفحه نمایش 8K به طور کلی 33 مگاپیکسله (هر یک میلیون پیکسل، یک مگاپیکسل است)
  • 8K قطعا یکی از بزرگ ترین و بهترین وضوح تصویر موجود در تلویزیون های دیجیتال و دوربین های فیلم‌ برداری دیجیتال را ارائه خواهد داد
  • پیکسل ها در 8K توسط چشم انسان به هیچ وجه قابل تشخیص نیستند
  • برخورداری از تکنیک برش در ویرایش فایل های ویدیویی

تکنیک برش به فیلم سازان این امکان را فراهم می کند که آنها بتوانند از فاصله ای بسیار دور با استفاده از لنز گسترده (Wide) فیلمبرداری کنند سپس در ویرایش بر روی آن زوم کرده و فیلم را در آن ابعاد بریده و در اندازه های استاندارد به عنوان مثال 1080P منتشر نمایند این مزیت FVHD فیلمبرداری صحنه‌های خطرناک و جنگی بسیار کاربرد دارد.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های 8K موجود در بازار

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

کیفیت FULL HD چیست؟

تلویزیون هایی که از فرمت Full HD پشتیبانی می کنند کیفیت تصویر بسیار عالی ای را ارائه می دهند به صورتی که در این تلویزیون ها به راحتی می توان جزئیات تصویر را مشاهده کرد. پیکسل های موجود در این فرمت ۱۰۸۰*۱۹۲۰ است. منظور از این پیکسل این است که کاربران در این تلویزیون ها حداکثر ۱۹۲۰ پیکسل به صورت افقی و ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی می توانند ببینند. کیفیت FULL HD در تلویزیون های LED بسیار عالی عمل می کند و باعث می شود که بهترین کیفیت برای کاربران ارائه شود و دیگر کاربران شاید نیازی به کیفیت ۴K نداشته باشند. فرمت FULL HD در تلویزیون هایی که نسبت تصویر آن ها ۱۶:۹ است بسیار عالی می باشد ولی برای تلویزیون هایی که نسبت تصویر آن ها ۴:۳ است مناسب نیستند. اگر کیفیت فول اچ دی در نسبت تصویر ۴:۳ به کار رود، یا قسمتی از تصویر از بین می رود یا کیفیت به شدت کاهش می یابد.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های FULL HDموجود در بازار

 

 

در فرمت فول اچ دی به دلیل اینکه ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی نشان می دهد به آن تلویزیون ۱۰۸۰ یا تلویزیون Full HD گفته می شود.

تلویزیون های ۱۰۸۰ پیکسل به تدریج کمتر استفاده می شوند و جای خود را به تلویزیون های 4K میدهند. هر چند که محتواهای مناسب برای تلویزیون های ۴K وجود ندارد اما با این حال مردم بیشتر دوست دارند که از تکنولوژی های جدید استفاده کنند.

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

برای اینکه بتوانیم فیلم ها را با کیفیت فول اچ دی تماشا کنیم باید از کابل های HDMI استفاده کنیم در غیر اینصورت کیفیت  Full HD معنایی نخواهد داشت.  دیسک های بلوری و ویدیوهای دانلودی HD تنها منابع تصویری با کیفیت فول اچ دی هستند. QHD یا WQHD نوعی دیگر از نمایشگر ها هستند که دارای 1440 پیکسل یعنی چهار برابر نمایشگر های اچ دی می باشد و تصاویر را با کیفیت خیلی بالاتری از اچ دی به نمایش می گذارند. تلویزیون های Full HD نیز با حداکثر رزولوشن 1920×1080 تلویزیون های خیلی باکیفیتی هستند که به آنها تلویزیون های 1080p نیز گفته میشود. تلویزیون فول اچ دی فیلم ها و بازی هایی که خروجی 1080p دارند را به خوبی پخش می کند و از کیفیت خوبی برخوردار هستند. برای انتقال و پخش فیلم های فول اچ دی حتما باید از کابل HDMI استفاده کنید در غیر این صورت خروجی نهایی کیفیت فول اچ دی نخواهد بود.

 

 

کیفیت ۴kکیفیت فول اچ دی FULL HD
رزولوشن های این کیفیت چهار برابر تصویر فول اچ دی (FULL HD) می باشدرزولوشن های این کیفیت به میزان 4 برابر از کیفیت  ۴k کمتر است
کیفیت ۴k تصاویر را با وضوح بسیار بالایی ارائه می دهداز نظر وضوح تصویر خوب است اما از کیفیت ۴k کمتر می باشد
تلویزیون هایی که دارای فورکا هستند تنها با محتویات فورکا به صورت فورکا ارتقا داده میشوند
این کیفیت نمی تواند محتویات با کیفیت پایین رسانه ها را ارتقا دهدقابلیت ارتقا کیفیت محتواها را همانند ۴k ندارد
اندازه تلویزیون هایی که این کیفیت را دارند بسیار متناسب می باشداندازه های تلویزیون هایی که این کیفیت را دارند در گذشته در سایز های بزرگ تولید می شده اند اما امروزه این سایز ها محدود و کوچک هستند
تعداد پیکسل های ارتفاع 2160 عدد می باشدتعداد پیکسل های ارتفاع 1080 عدد می باشد
تعداد پیکسل های عرض 3840 عدد می باشدتعداد پیکسل های عرض 1920 عدد می باشد
میزان دسترسی در این تلویزیون ها عالی استمیزان دسترسی در این تلویزیون ها محدود است
دسترسی به محتوا در این نوع از تلویزیون ها در حد متوسط اما با رشد سریع استدسترسی به محتوا در این نوع از تلویزیون ها بسیار عالی است
سایز تلویزیون هایی که این کیفیت را  دارند از سایز 40 تا 100 و همچنین به بالا نیز وجود داردسایز تلویزیون هایی که این کیفیت را  دارند از سایز 32 تا 55 است.
تصاویر در کیفیت فورکا بسیار نرم و روانتر از کیفیت فول اچ دی می باشدنرمی تصاویر در این کیفیت از فورکا کمتر است
فورکا جزئیات بیشتری از فول اچ دی نشان می دهدمیزان نمایش جزئیات در این کیفیت کمتر از فورکا می باشد
فورکا از تعداد پیکسل های بیشتری برخوردار استنسبت به فورکا پیکسل های کمتری دارد
به دلیل تعداد پیکسل های بیشتر، تلویزیون های فورکا می توانند تصاویر را طبیعی تر، نرم تر و با خطوط صاف تری نشان دهندبه دلیل اینکه پیکسل ها کمتری از فورکا دارد، این ویژگی ها را کمتر از فورکا دارد
جزئیات در فورکا با کیفیت بهترین نمایش داده می شودکیفیت و کمیت جزئیات در فول اچ دی از فورکا کمتر است
محتواهایی را که بتوانید با این کیفیت ببینید بسیار کم هستندمحتواهای بیشتری را می توانید در فول اچ دی ببینید
محتواهایی که فورکا نیستند و با قابلیت فورکا ارتقا داده می شوند هیچگاه به کیفیت فورکا واقعی نمی رسندکیفیت های ارتقا یافته با فورکا با تصاویر فول اچ دی چندان متفاوت نیستند

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

کدامیک از این دو رزولوشن بهتر می باشد؟ تلویزیون 8K یا 4K ؟

طبیعی است که مزایای تلویزیون 8k نسبت به 4k بیشتر است. اما اگر بخواهیم در عمل توجه داشته باشیم باید بگوییم که بین 4k ،Full HD، و 8k تفاوت زیادی وجود دارد. یعنی همگان توانایی درک این تفات ها را نخواهند داشت. تلویزیون هایی که 8k هستند، 4 برابر از تلویزیون هایی که 4k دارند پیکسل های بیشتری دارد. تلویزیون های 8k به طرز شگفت آوری نسبت به تلویزیون های فول اچ دی 16 برابر تعداد پیکسل های بیشتری دارد.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های 4K موجود در بازار

 

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

دلیل پیکسل های اضافی در تلویزیون 8K چیست و چه کاربردی دارند؟

پیکسل های اضافی درتلویزیون 8k باعث می شود که کیفیت تصویر بسیار افزایش یابد اما باید این نکته را بگوییم که فقط می توان زمانی از این کیفیت تصویر بهره برد که محتوای متناسب با آن را نیز داشته باشیم. بدون این محتوا ها که واقعا پیدا کردن آن ها نیز مشکل می باشد، نمی توان این کیفیت شگفت انگیز را مشاهده نمود (محتوا های رزولوشن فورکا نیز به سختی یافت می شوند چه برسد به 8k). از سوی دیگر باید برای بهره بردن از این کیفیت در فاصله استاندارد بنشینیم تا وضوح آن را به درستی بتوانیم درک کنیم.

تلویزیون های 8k پیشرفت چشمگیری در نسل تلویزیون محسوب می شوند. تلویزیون هایی که از این رزولوشن ها پشتیبانی می کنند، جزئیات را بسیار با کیفیت نشان می دهند زیرا تعداد پیکسل های به کار رفته در این نمایشگر ها، 4 برابر تعداد پیکسل های تلویزیون 4k و 16 برابر تعداد پیکسل های تلویزیون 1080p می باشد، پس طبیعی است که از آن به عنوان تحولی در صنعت تلویزیون یاد کرد. اما نباید از این نکته هم غافل شویم که محتوا ها برای مشاهده با این کیفیت عالی بسیار کم است و حتی شاید به 6 محتوا هم نرسند. به همین دلیل خرید تلویزیون 8k چندان به صرفه نباشد.

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

چرا رزولوشن ها در تلویزیون ها بسیار اهمیت دارند؟

منظور از رزولوشن همان تعداد پیکسل استفاده شده در هر تلویزیون برای ایجاد تصویر در تلویزیون است. هر چه تعداد این رزولوشن ها بالاتر باشد جزئیات تصویر نیز افزایش می یابد و کاربران می توانند در هنگام مشاهده بازی یا محتوا ها از این کیفیت لذت ببرند.

فناوری فورکا این قابلیت را دارد که رزولوشن های پایین تر را بهبود و ارتقا دهند. ارتقا تلویزیون به وضوح بالاتر ممکن است همیشه کار درستی نباشد زیرا همیشه محتوا برای آن وجود ندارد، همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، اکنون محتواهای فورکا به سختی پیدا می شوند چه برسد به محتوا های 8k. امروزه بیشتر تلویزیون ها رزولوشن 4k را دارند.

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

رزولوشن تلویزیون 8K چقدر است؟

رزولوشن تلویزیون 8K معادل 4320×7680 پیکسل است که معمولاً 4320p نیز شناخته می‌شود. در این کیفیت شاهد تقریبا 33 میلیون پیکسل هستیم. در این نمایشگرها کیفیت عکس 8K را با ویژگی 33 مگاپیکسلی می بینیم. تلویزیون های HD یا 1080P یک تصویر 2 مگاپیکسلی نشان می دهند که از کیفیت خوبی برخوردار است، حال فناوری فورکا، 8 مگاپیکسل است و این قابلیت را همه گوشی های هوشمند دارند و کیفیت آن برای همه واضح است. اکنون یک تصویر 33 مگاپیکسلی از تلویزیون 8K را تصور کنید که از 4K بسیار با کیفیت تر است و مرز میان واقعیت و فیلم را در هم می شکند.

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

مقایسه رزولوشن های 8k با 4k در تلویزیون

تلویزیون سامسونگ Samsung Q900R 8k TV

این تلویزیون 4320 سطر و 7680 ستون پیکسل دارد. این تلویزیون برای کسانی مناسب می باشد که آخرین فناوری را می خواهند، و از نزدیک تلویزیون را تماشا می کنند.

تلویزیون سونی Sony X950G4k TV

این تلویزیون 2160 سطر و 3840 ستون پیکسل دارد. این تلویزیون برای افرادی که کیفیت تصویر مناسب و سیستم عامل آندروید مد نظرشان است تلویزیون خوبیست.

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

چه برندهایی تکنولوژی 8K را تولید خواهند نمود؟

شرکت ال جی مانیتور 98 اینچی 8k خود را به صورت خاموش در CES به نمایش گذاشته است اما این شرکت بر روی تلویزیون های OLED 4K متمرکز است.

شرکت های پاناسونیک و سونی نیز بر روی OLED تمرکز دارند و اصلا قادر به تولید 8K نمی باشند.

شرکت سامسونگ نیز بر روی تکنولوژی جدید QLED کار می کند. این شرکت نیز یک نمونه از مانیتور 8K را در CES به نمایش گذاشت، اما به نظر می رسد که قادر به تولید این تکنولوژی نیست.

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

فاصله مناسب از تلویزیون های 8k و 4K چقدر است؟

درست است که تلویزیون های 8k کیفیت بالایی دارند اما همه این ها در اسم و نام می باشند در عمل چنین کیفیتی را نمی بینیم .داشتن یک تلویزیون 8k و محتوای واقعی 8k کافی نیست. وقتی کاربران بخواهند کیفیت های بالایی را ببینند، با محدودیت هایی روبرو هستند.

فاصله ی مناسب و استاندارد در تلویزیون های 8k  باید با توجه به سایز تلویزیون رعایت شود، اگر فاصله از تلویزیون خیلی بیشتر از فاصله استاندارد باشد تمام پولی که برای کیفیت داده اید هدر رفته است زیرا در اینصورت، صفحه نمایش 8k نسبت به صفحه نمایش 4k هیچ مزیتی نخواهید داشت. منظور ما این نیست که هیچ تفاوتی میان این دو رزولوشن وجود ندارد بلکه منظور ما این است که این تفاوت ها توسط کاربران معمولی قابل مشاهده نیستند. این اصلی مطلق است که تلویزیون ها حتی اگر بالاترین وضوح را داشته باشند نمی توانند محتواهایی را که با کیفیت پایین ساخته شده اند را ارتقا دهند. ارتقایی که در این محتوا ها صورت می گیرد بسیار محدود می باشد. برای تماشای تلویزیون های 8k باید در نظر داشته باشید که از فاصله نزدیک بنشینید تا کیفیت فوق العاده آن را متوجه شوید.

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

چه محتوا هایی برای تلویزیون 4K و 8k وجود دارند؟

در حال حاضر تقریباً محتوایی برای تلویزیون 8k در دسترس نیست چون دوربین های فیلمبرداری خیلی کمی در دنیا وجود دارد که بتوانید فیلمی با این کیفیت را تولید کند. هر چند می توانیم چند نمونه از این محتوا ها را در YouTub بیابیم، در تلویزیون 8k سامسونگ Q900R، چند نمونه فایل 8k در YouTube وجود دارد این فایل ها هم به پخش در 4k محدود است، زیرا این تلویزیون از فرمت فایل 8k یوتیوب پشتیبانی نمی کند. فیلم های 8k  حداقل 3 الی 5 تا هستند. در آینده انتظار داریم که این محتوا ها هم از نظر کمیت و هم کیفیت بهبود یابند.

در حال حاضر بعضی از رایانه های شخصی می توانند خروجی 8k داشته باشند، اما باید به این نکته هم اشاره کنیم که سرعت تازه سازی همین رایانه ها فقط 30 هرتز می باشد. علاوه بر این، محدودیت های دیگری نیز وجود دارد  و آن پهنای باند HDMI 2.0 است.

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

 فرآیند Upscaling چیست؟

برای اینکه تلویزیون بتواند محتوا ها را با وضوح پایین در تلویزیون 8k نشان دهد، تلویزیون مجبور است فرایندی به نام upscaling را انجام دهد. در این قسمت می خواهیم به این موضوع بپردازیم که این فرآیند چیست و چه کاربردی دارد؟

فرآیند Upscaling تعداد پیکسل های یک تصویر را که در اصل پیکسل هایی کمی هستند را افزایش می دهد. با وجود این تکنولوژی هم نباید انتظار داشته باشید که کیفیت عالی شود زیرا این فرآیند بر سیگنال های ورودی تغییری ایجاد نمی کند در نتیجه وضوح نیز چندان افزایش نمی یبابد و همچنان بسیاری از جزئیات محتوا دیده نمی شود.

فرآیندUpscaling در تلویزیون سامسونگ Q900R، وضوح تصویر را بهبود می بخشد اما روزولوشن 8k، باعث نمی شود که آن محتوا ها به کیفیت فورکا برسند. به طور کلی  محتوای 4K در تلویزیون 4K همیشه بهتر از تصویری هستند که فرآیند Upscaling روی آن ها انجام شده است.

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

رزولوشن 8k و 4k از نظر کیفیت گیمینگ چگونه هستند؟

مایکروسافت و سونی اعلام کرده اند که نسل بعدی کنسول های بازی از رزولوشن های 8k پشتیبانی می کنند، اما باید گفت که هنوز هدف آن ها این است که بازی ها را به کیفیت فورکا و سرعت 120 هرتز برسانند.

AMD و NVIDIA به احتمال زیاد به زودی کارت های گرافیکی جدیدی منتشر می کنند که از HDMI 2.1 پشتیبانی می کند زیرا هدف آن ها این است که بازی ها بتوانند از رزولوشن های 8k یا حتی بالاتر پشتیبانی کنند. اگرچه در حال حاضر بازی های 8k تقریباً موجود نیستند، اما پس از انتشار کارت های گرافیکی و کنسول های جدید،این موضوع خیلی سریع تغییر خواهد کرد.

بازی های ویدئویی محتوای خود را فقط در صورت ضرورت ارائه می دهند، به همین دلیل خیلی نیازی به پشتیبانی از کیفیت های بالاتر ندارند. سخت افزار بازی ها به اندازه کافی قدرتمند هستند که فریم ها را به سرعت  ارائه می دهند به همین دلیل این بازی ها برای پشتیبانی از بالاترین رزولوشن ها به سرعت می توانند بروز رسانی شوند. بالاترین رزولوشن بازی ها و سخت افزارهای بازی در حال حاضر از 4k استفاده می کنند.

what-is-8k-tv-and-how-is-it-different-from-4k-tv

 

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های 4K فورکا موجود در بازار

 

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های 8K ایت کا موجود در بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ