امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

نسبت تصویر Aspect Ratio در تلویزیون چیست و چه کاربردی دارد؟

نسبت تصویر در تلویزیون چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر شما قصد خرید تلویزیون دارید باید به فاکتورهای مختلفی توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را متناسب با بودجه و نیازتان انجام دهید. یکی از فاکتورهایی که باید به آن توجه کنید، نسبت تصویر در تلویزیون است که در ادامه، این مفهوم و کاربرد آن را برایتان شرح می دهیم، با ما همراه باشید.

what-is-aspect-ratio-on-tv

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

ردیفنام محصولقیمتبررسی و خرید

 

منظور از نسبت تصویر Aspect Ratio چیست؟

نسبت تصویر عبارت است از: تناسب صفحه‌نمایش و عکس، نسبت پهنای تصویر به ارتفاع تصویر. نسبت تصویر را اینگونه نیز تعریف نموده اند: نسبت اندازه‌ی افقی به اندازه‌ی عمودی تصویر است. این مفهوم معمولا با دو اصطلاح همراه است که در ادامه به این دو اصطلاح می پردازیم.

میزان این نسبت در صفحه‌های عریض، نسبت تصویر ۱۶ به ۹ است. بیشتر تلویزیون های مدرن نیز این میزان از نسبت تصویر را دارند.

در واژه نسبت تصویر دو اصطلاح وجود دارد که مفهومی نزدیک به هم دارند. Display Aspect Ratio یا نسبت تصویر نمایشگر به نسبت ابعاد فیزیکی صفحه نمایش گفته می شود و برای تعریف نسبت تصویر ضبط نیز از واژه Storage Aspect Ratio استفاده می شود. با توجه به اینکه پیکسل هایی که یک تصویر مربعی را ایجاد می کنند و نمایشگرها از این نوع از پیکسل ها پشتیبانی خواهند کرد، باید گفت که این دو گزینه با هم برابر خواهند بود.

what-is-aspect-ratio-on-tv

تصاویر Letterbox

فیلم‌های سینمایی در بیشتر مواقع با نسبت تصویر ۱٫۸۵:۱ و شکل Letterbox نمایش داده می شوند منظور از شکل Letterbox این است که در این فیلم ها تصویر در وسط صفحه نمایش قرار دارد. برخی فیلم ها نیز از نسبت تصویر۱٫۸۵:۱ عریض‌ترند و به عدد ۲٫۳۵:۱ می رسند به گونه ای که به شکل سینماسکوپ ساخته می‌شوند.

رمزگشایی تصاویر Letterbox در دی‌وی‌دی به صورت خودکار انجام می شود و این روند رمز گشایی خودکار را کدگشایی آنامورفیک می‌نامند. چون این روند به صورت خودکار رمزگشایی می شود باعث می گردد که تصاویر عریض پخش شوند به گونه ای که تمام صفحه را پر می کنند بهترین تنظیم برای این حالت، همان ۱۶ به ۹ است.

انواع نسبت های یک تصویر

به دلیل نمایشگرهای مستطیلی که در ساخت تلویزیون ها به کار می رود، معمولا عدد اول از عدد دوم بزرگ تر است؛ البته در مواردی که این عدد بزرگتر نباشد، مساوی می شود. این شکل مستطیلی و افقی نمایشگرها خستگی کمتری در چشم ایجاد می کند و این امکان را فراهم می کند تا برای مدت بیشتری به تصاویر نگاه کنید. البته میزان ارتباط با تصویر و صحنه ها را نیز می توان از ویژگی های مثبت تلویزیون های مستطیلی دانست.

دوربین های مختلف نسبت تصاویر متفاوتی را ضبط می کنند. هر تصویر دارای دو Aspect ratio یا نسبت تصویر است، یکی از این نسبت های تصویر برای کادر می باشد و دیگری برای پیکسل های تشکیل‌دهنده‌ی آن کادر است. Aspect ratio در ضبط تصاویر عبارت است از نسبت تصویرهای ۴:۳ [۴ به ۳] و ۱۶:۹ [۱۶ به ۹].

what-is-aspect-ratio-on-tv

تلویزیون های صفحه پهن چه ویژگی دارند؟

بسیاری از خریداران با تلویزیون های صفحه پهن راحت تر هستند. در این تلویزیون ها کاربران دیگر لازم نیست برای تماشای فیلم به نقاطی محدود متمرکز شوند بلکه می توانند براحتی محتواهای خود را ببینند و از آن لذت ببرند. تلویزیون هایی که صفحه پهن نیستند خیلی زود برای کاربران خستگی می آورد در حالی که در تلویزیون های صفحه پهن کاربران خستگی خیلی کمتری را احساس میکنند و لذت بیشتر از تماشای تلویزیون میبرند.

what-is-aspect-ratio-on-tv

انواع نسبت تصویر  چیست؟

به طور کلی 4 نسبت تصویر داریم: نسبت تصویر4:3، نسبت تصویر 5:3، نسبت تصویر  16:9 و نسبت تصویر 21.9 که در جدول زیر به سه مورد آن اشاره می کنیم. برای خواندن این اعداد ابتدا باید عدد بزرگتر را بخوانید به عنوان مثال نسبت تصویر 5 بر سه یا نسبت تصویر 16 بر 9. به این نکته هم باید اشاره کنیم که طبق استاندارد ها برای تلویزیون و مانیتورها فقط نسبت تصویر 4:3 و 16:9 وجود دارد.

نسبت تصویر4:3نسبت تصویر  16:9نسبت تصویر 21.9
در DV NTSE به کار می روددرصفحه‌های عریض DV NTSEنسبت تصویر 21:9۹ به نمایشگرهای Ultra Wide نیز معروف است
منظور از این نسبت تصویر، چهار واحد برای پهنا و سه واحد برای ارتفاع آن استمنظور از این نسبت تصویر شانزده واحد برای پهنا و نه واحد برای ارتفاع آن استتلویزیون فورکی و تلویزیون Full HD و QHD با این نسبت تصویر تولید شده‌اند
در تلویزیون های معمولی کاربرد دارداستفاده شده برای پخش فیلم های سینمایی و تلویزیونهای HDTV و برخی نمونه های دی وی دی

عرض این نسبت از نمایشگرهای ۱۶:۹ بیشتر است

 

استفاده شده در تلویزیون های قدیمینسبت پهنا به ارتفاع بسیار زیاد است به همین دلیل به این نسبت، صفحه عریض نیز می گوینداین نسبت در میان کاربران رایانه‌های شخصی‌ محبوبیت بسیار زیادی دارد
 این نسبت تصویر نمی تون برای تماشای فیلمهای HD کارایی نداردمخصوص تلویزیون های صفحه عریض
اگر این نسبت تصویر برای HD استفاده شود، قسمتی از تصویر از بین می رودسازندگان فیلم ترجیح می دهند آثار خود را با کیفیت بالا و استاندارد 16:9 بسازند

اگر شما در تلویزیون های صفحه عریض، فیلمی با نسبت 4:3 ببینید، تصویر در وسط صفحه قرار می گیرد و دور آن را سیاه می شود زیرا اندازه تصویر در مقایسه با اندازه صفحه تلویزیون کوچک است.

what-is-aspect-ratio-on-tv

تنظیمات Aspect Ratio را چطور باید انجام داد؟

گاهی اوقات تصویر در حالت Zoom یا حالت کشیده به نمایش در می آید و در اینصورت تصویر کامل نیست و اطراف آن سیاه می شود در واقع ما نمی توانیم تصویر را در حالت  FullScreen ببینیم در اینصورت باید با تنظیمات نسبت تصویر این مشکل را بر طرف کنیم.  هر تلویزیونی برای رفع این مشکل تنظیماتی با نام خاص خود دارد. برای حل این مشکل به طور کلی میتوانید مرا حل زیر را طی کنید:

  1. بریدن یا Crop کردن تصویر که باعث می شود حاشیه ها از بین بروند.
  2. استرچ یا کشیدن تصویر در اینصورت تمام اطلاعات تصویر حفظ می شود اما ممکن است تصویر از حال تمام صفحه تغییر کند.

what-is-aspect-ratio-on-tv

 

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های موجود در بازار

ردیفنام محصولقیمتبررسی و خرید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ