امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

نسبت کنتراست Contrast Ratio چیست ؟

منظور از نسبت کنتراست چیست ؟

در این مقاله قصد داریم که شما را با مفهوم نسبت کنتراست آشنا کنیم. به نظر شما نسبت کنتراست بالا بهتر است یا پایین؟ کدام تلویزیون ها بهترین نسبت کنتراست را دارند؟ برای یافتن پاسخ سوالات با ما همراه باشید.

نسبت کنتراست (Contrast Ratio) در تلویزیون چیست؟

نسبت کنتراست یکی از مشخصه‌های صفحه نمایش تلویزیون ها است. نسبت کنتراست عبارت است از: نسبت روشنایی درخشان ترین رنگ یعنی سفید به روشنایی تاریک‌ترین رنگ یعنی سیاه است که توسط صفحه نمایش تولید می شود. اندازه گیری مقدار کنتراست فقط در آزمایشگاهی که در آن تاریکی مطلق وجود دارد امکان پذیر است. در صفحه‌های نمایشگر تلویزیون هر چه نسبت کنتراست بالاتر باشد بهتر است و تلویزیون از کیفیت بالاتری برخوردار است. در کنتراست بالا رنگ مشکی تیره و رنگ سفید نیز روشن دیده می شود. کنتراست بالا حکایت از این دارد رنگ سیاه همانطور که هست تیره به نظر می رسد و رنگ سفید و روشن نیز کاملا روشن دیده می شود. کنتراست اصلی ترین معیار برای سنجش رنگها و وضوح تصاویر است پس در انتخاب تلویزیون با کنتراست مناسب دقت کنید.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

 

نسبت کنتراست (Contrast Ratio) در تلویزیون چیست؟

نسبت کنتراست در تلویزیون چه زمانی اهمیت دارد؟

قابلیت کنتراست زمانی برای کاربران اهمیت دارد که در یک محل کم نور به تماشای تلویزیون می پردازند اگر کاربری در حال تماشای یک فیلم با صحنه های تاریک است قطعا نمی خواهد رنگ سیاه به صورت خاکستری نمایش داده شود. تماشای فیلم در یک اتاق روشن باعث می شود که رنگ مشکی اختلاف قابل توجهی نداشته باشد اما همان رنگ در یک اتاق تاریک بسیار اهمیت دارد. به عبارتی یکی از معیارهایی که با آن میزان کیفیت تصویر یک تلویزیون را می سنجند نسبت کنتراست است، البته همانطور که گفتیم این موضوع در محل های کم نور اهمیت نمی یابد و در محل هایی که نور کافی دارند این شاخص چندان اهمیت ندارد.

نسبت کنتراست در تلویزیون چه زمانی اهمیت دارد؟

چه  تلویزیون‌هایی بهترین کنتراست را دارند؟ میزان نسبت کنتراست در تلویزیون ها چگونه است؟

میزان کنتراست برای موبایل حداقل 500 و برای صفحه نمایش تلویزیون باید بیش از 1500 باشد. میزان کنتراست در پلاسما تا 4000 هم قابل دسترس است، تلویزیون هایی با کنتراست بالاتر، تلویزیون های OLED هستند که در مقایسه با تلویزیون‌های led، تصاویر بهتر و عمق رنگ بهتری دارند.

کنتراست اصلی یا NATIVE CONTRAST

کنتراست اصلی یا NATIVE CONTRAST

کنتراست اصلی یا NATIVE CONTRAST میزان کنتراست واقعی تلویزیون است یعنی این میزان در تلویزیون زمانی ارائه می شود که تلویزیون از قابلیت دیگری برای بهبود کنتراست استفاده نکرده باشد، زیرا برخی تلویزیون ها برای بهبود کنتراست، پردازش خاصی انجام می دهند یا طرحی دارند که میزان کنتراس بالا رود. یکی از این ابزارها لوکال دایمینگ است.

کنتراست با لوکال دایمینگ چیست؟

کنتراست با لوکال دایمینگ چیزی مشابه کنتراست اصلی است اما با این تفاوت که در این مورد از قابلیت لوکال دایمینگ استفاده شده است تا میزان کنتراست افزایش یابد.

 

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های موجود در بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ