امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

قابلیت Dolby vision (دالبی ویژن) در تلویزیون چیست؟

قابلیت Dolby vision (دالبی ویژن) در تلویزیون چیست؟

دنیای شگفت انگیزه تلویزیون همواره شگفتی ها و قابلیت های جدیدی را ارائه می دهد به عبارتی شرکت های سازنده‌ی تلویزیون با یکدیگر رقابت شدیدی دارند و هر کدام تلاش می کنند که نظر مشتریان را به خود جلب کرده و در دنیای تلویزیون حرف اول را بزنند به همین دلیل همواره شاهد این موضوع هستیم که کارکردها و قابلیت های جدید به تلویزیون ها اضافه می شود به عنوان مثال شرکت ال جی فناوری OLED را ارائه داده است که باعث می شود پیکسل ها به تنهایی خاموش و سپس روشن شوند. همچنین شرکت سامسونگ با فناوری کوانتوم دات کیفیت تصاویر تلویزیون سامسونگ را ارتقا داد. تلویزیون پاناسونیک نیز صفحه ی (MY HOME SCREEN 2.0)  را به کار برده است. یکی از قابلیت هایی که امروز می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، قابلیت Dolby vision است. با ما همراه باشید.

پیش از اینکه درباره‌ی  Dolby vision و کارایی آن بدانیم ابتدا باید اطلاعاتی درباره‌ی قابلیت  HDR داشته باشیم.

قابلیت HDR چیست ؟

فناوری HDR یا High Dynamic Range High Dynamic Range (طیف دینامیک گسترده) با فراهم کردن طیف وسیعی از رنگ‌ها، تصاویر زنده و پویاتری را به نمایش می‌گذارد، همچنین این قابلیت باعث می شود تلویزیون‌های LCD که بر خلاف تلویزیون های OLED مشکل کنتراست پایین دارند، مشکلشان برطرف شود و با این فناوری رنگ های زنده تر و پویاتری را نمایش دهند. امروزه قابلیت HDR برای کسانی که قصد خرید تلویزیون را دارند اهمیت بیشتری پیدا کره است. قابلیت HDR به طور کلی تفاوتیست میان روشن ترین و تیره ترین نقاط یک تصویر که این موضوع به عنوان دامنه‌ی پویایی روشنایی یا روشنایی نسبی نیز شناخته می‌شود . این فناوری میتواند در همه‌ی رزولوشن‌ ‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از فناوری هایی است که نسبت به اضافه شدن ساده‌ پیکسل‌ ها ، به طور قابل توجهی متقاعد کننده است.ترکیب رزولوشن 2160P و فناوری HDR باعث به وجود آمدن تصاویر خارق‌ العاده‌ای می شود . یکی از عامل اصلی اصلی استاندارد HDR فناوری  Dolby Vision است.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

Dolby Vision چیست و چگونه کار میکند؟

Dolby Vision  یک استاندارد HDR و اختصاصی و تجاری است که توسط Dolby ایجاد شده است. فناوری دالبی ویژن فرآیند کامل تولید تا مصرف می باشد ، از زمانی که محتوایی با این  فرمت تولید شود و تا زمانیکه روی تلویزیون شما پخش شود این استاندارد به کار می رود و در نتیجه شما کیفیتی عالی دریافت می کنید. دالبی ویژن یک روش تولید به مصرف است به همین دلیل ابر داده‌ها در هر فریم توسط دالبی تنظیم می شوند و بعد وسایلی که قابلیت پخش این فرمت را داشته باشند آن را به تصویر می کشند. حال آنکه فرمت HDR10 برای تفسیر ابرداده‌ها به تلویزیون HDR وابسته است و تصویر را بر اساس آن پخش می کند. برای اینکه تولید کنندگان و موسسات از این استاندارد استفاده کنند باید هزینه پرداخت نمایند. این استاندارد در جایگاه بالاتر از HDR10 قرار دارد.

دالبی ویژن چیست؟

چه تلویزیون‌هایی از فناوری دالبی ویژن پشتیبانی می‌کنند؟

محدوده داینامیکی بالا (HDR) خیلی زود توانست جای خود را در میان خریداران تلویزیون های 4k جا کند. تلویزیون هایی که از این فناوری برخوردار هستند انگشت شمارند و در حال حاضر فقط تلویزیون ال جی و فیلیپس است که از این فناوری برخوردار است.

فناوری دالبی ویژن و تلویزیون‌های هوشمند ال جی

مدل های تلویزیون ال جی شامل B6 ،C6 ، E6 و G6 علاوه بر دیگر فرمت های HDR ، دالبی را نیز به خوبی به تصویر می کشند . ال جی در نمایشگاه CES 2017 سری جدید از این تلویزیون ها را به نام‌های B7 ،C7 ،E7  و G7 به نمایش گذاشت. این سری از تلویزیون ها نیز از این قابلیت جدید برخوردارند و کیفیت تصاویر این تلویزیون ها با استفاده از این قابلیت به شدت افزایش می یابد.

 

مدل پیشرفته و جدید W7 تلویزیون های ال جی که 2.57 میلی‌متر ضخامت دارند و با آهن ‌ربا به دیوار نصب می شوند نیز از قابلیت دالبی برخوردارند.

فناوری دالبی ویژن و تلویزیون‌های هوشمند فیلیپس

شرکت فیلیپس نیز در تلویزیون های اولترا HD سال 2017 خودش از قابلیت دالبی استفاده کرد. فیلیپس نه تنها نسل جدید انواع تلویزیون های  را مجهز به این قابلیت کرده است، بلکه تلویزیون ها و پخش کننده های اولترا اچ دی بلوری این برند همگی به تکنولوژی Dolby Vision نیز مجهز هستند. مدل های تلویزیون فیلیپس از خانواده های 6000، 7000 و 8000 همراه با پخش کننده اولترا اچ دی بلوری BDP7502 اینک قادر به پخش محتوایی تولید شده تکنولوژی Dolby Vision HDR  هستند.

قابلیت دالبی توانست پلیر فیلیپس را در میان همه‌ی مدل‌ها در جهان کاملا خاص و منحصر به فرد کند.

Dolby vision (دالبی ویژن) در تلویزیون فیلیپس

استودیوهای سینمایی و قابلیت دالبی

اولین پروژکتوری که از دالبی ویژه پشتیبانی می کند Christie 6P 4K است. Christie 6P 4K پروژکتوری لیزری و باکیفیت است. برخی استودیوهای سینمایی بزرگ و از جمله کمپانی معروف والت دیزنی از نظر تولید محتوا با دالبی وارد مذاکره شده اند و اولین فیلمی که از این تکنولوژی پشتیبانی کنه ، Star Wars: The Force Awakens  است.

تفاوت Dolby Vision و HDR-10

هر دو قابلیت از بازیگر اصلی استاندارد HDR می باشند اما تفاوت هایی هم  دارند:

Dolby Vision HDR-10
تکنولوژی دالبی اختصاصی و تجاری استفرمت  HDR-10 یک استاندارد باز است.
سازندگان دستگاه‌ها و تولیدکنندگان محتوا برای استفاده از دالبی ویژن باید با پرداخت مبلغی، امتیاز استفاده از آن را خریداری کنند. برای استفاده از HDR-10 نیازی به پرداخت هزینه نیست
تصاویر Dolby Vision تا عمق رنگ 12 بیتی هستندHDR10عمق رنگ 10 بیتی نشان می دهد.
با عمق رنگ 12 بیتی اجازه دسترسی به 68 میلیارد رنگ وجود دارددر عمق رنگ 10 بیتی فقط 1 میلیارد رنگ پخش می شد
رنگ‌ها در کیفیت تصویر Dolby Vision بسیار فراتر از فرمت HDR10 است.کیفیت تصویر پایین تر دالبی ویژن

همانطور که گفتیم HDR-10 رایگان است و همین موضوع باعث شد در زمان معرفی استاندارد دیسک‌های Ultra HD Blu-ray، تنها فرمت HDR-10 پشتیبانی شود. اما با پشتیبانی هرچه بیشتر تلویزیون‌ ها و دستگاه‌های جدید از دالبی ویژن، انجمن بلوری تصمیم گرفته است که از این استاندارد نیز استفاده کند.

هر دستگاهی که از فرمت Dolby Vision پشتیبانی می کند ، از HDR 10 نیز پشتیبانی خواهد کرد. به علاوه،  HDR 10 به عنوان استاندارد مبنا، به احتمال زیاد باید برای مدت زمان بسیار طولانی پشتیبانی شود. بنابراین این فرمت هیچگاه جای خود را به فرمت دیگری نخواهد داد.

تفاوت رنگ در HDR و Dolby Vision

در Dolby Vision به ازای هر رنگ ( قرمز ، سبز ، آبی ) از عمق رنگ 12 بیتی پشتیبانی می شود در حالیکه درHDR10  عدد 10 بیانگر این موضوعه که به ازای هر رنگ ( قرمز، سبز ، آبی ) از عمق رنگ 10 بیت استفاده می شود

فراداده‌ی پویا در HDR و Dolby Vision

یکی دیگر از ویژگی های فناوری Dolby Vision استفاده از فراداده پویا (dynamic) به جای فراداده (metadata) است. فراداده در واقع نوعی داده‌ی اضافی است که چگونگی و کیفیت نمایش محتوای اچ دی ار است. فناوری دالبی در هر صحنه و یا در هر فریم برای تنظیم میزان روشنایی و سطح رنگ از فراداده ی پویا و یا پیوسته استفاده می کند. بطور کلی فرمت Dolby Vision طیف رنگ بیشتر و عمق وسیعتری از رنگ ها رو پشتیبانی می کند. باید گفت  که دستگاه هایی که از فرمت Dolby Vision پشتیبانی میکنند ، فرمت HDR10 رو نیز ساپورت میکنند.

متادیتا در HDR و Dolby Vision

Dolby Vision از متادیتای پویا (dynamic) یا پیوسته برای تنظیم و تعدیل سطوح رنگ و روشنایی (brightness) در هر صحنه یا حتی به صورت فرِیم به فرِیم استفاده می کند. در حالی که HDR 10 که شرکت شارپ آن رو Open HDR می نامد، از متادیتای ایستا (Static) که فقط یک ‌بار در اغاز پخش ویدئو ارسال می شود، بهره می برد. به عبارتی Dolby Vision قادر به بهینه ‌سازی منحصر به فرد صحنه‌های تاریکی شب، صحنه‌های روشنی روز و هر چیزی بین اون‌ها است؛ درحالی که HDR 10 فقط با همه‌ی مشخصات محتوای در حال پخش سازش دارد.

نیاز به HDMI در HDR و Dolby Vision

Dolby Vision به  HDMI  2.0a نیاز ندارد. زیرا فراداده‌ی پویای Dolby Vision ، به صورت پیوسته و به عنوان یک جریان کمکی از داخل گردش داده‌ای  HDMI  2.0a موجود، ارسال می شود . با این حال، این موضع نیازمند رمزگشایی (decoding) است و نمی تواند به وسیله‌ی ارتقا فریم‌ور (firmware) به تلویزیون اضافه شود.

روشنایی در HDR و Dolby Vision

همه ی تلویزیون های پیشرفته Ultra HD تا میزان روشنایی هزار نیت رو پشتیبانی می کنند. تلویزیون‌ های جدید نیز با استفاده از فرمت HDR تا 1500 و 2000 نیت رو پوشش داده اند اما فرمت Dolby Vision توانایی به تصویر کشیدن تصویری با 10 هزار نیت را دارد. در حال حاضر بهترین تلویزیون‌ هایی که تا 4000 نیت رو به نمایش می گذارند، تلویزیون های ال جی هستند. این امر بیانگر قابلیت دالبی ویژن است.

حرف آخر

در قسمت بالا به صورت کامل قابلیت دالبی ویژن Dolby Vision در تلویزیون را توضیح دادیم. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به دیدن فیلم های سینمایی یا بازی های گارفیکی علاقه زیادی دارید باید حین خرید تلویزیون قابلیت Dolby Vision را فراموش نکنید. این قابلیت روی قیمت تلویزیون نیز تاثیر دارد چون به هر حال کیفیت تصویر این تلویزیون ها خیلی بالاتر از تلویزیون های ساده است. اگر سوالی در مورد قابلیت دالبی ویژن برای شما پیش آمده میتوانید در همین قسمت پایین برای ما کامنت کنید تا به سوال شما جواب داده شود. برای راهنمایی بیشتر نیز میتوانید با مشاورین زیگمو در تماس باشید.

 

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های موجود در بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ