امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

قابلیت HDR چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

قابلیت HDR چیست؟

یکی از اصطلاحات جدید در دنیای تولیدکنندگان تلویزیون قابلیت اچ دی آر می باشد. این قابلیت در کیفیت تصاویر تلویزیون تحول بزرگی ایجاد کرده است. پیش از اینکه این قابلیت به طور رسمی وارد بازار شود، زمزمه هایی از آن وجود داشت و همه مشتاق به کاربردن این قابلیت بودند. اچ دی آر از سال 2016 به بعد به طور رسمی وارد دنیای تلویزیون شد. از همان سال به بعد دیسک های بلوری با عنوان HDR نیز وارد بازار شدند.

در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم HDR و کاربرد های آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

 

فناوری HDR چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

HDR مخفف High Dynamic Range است، یعنی محدوده دینامیکی بالا. این قابلیت محدوده کنتراست و دقت رنگ ها را توسعه می دهد و باعث می شود که قسمت های روشن تلویزیون، روشن تر به نظر برسند. همبن موضوع عمق تصاویر را بیشتر می کند و رنگهای سبز، آبی و قرمز و هر رنگی که بین آن ها وجود دارد کیفیت بالاتری می یابد.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

محدوده دینامیکی چیست؟

محدوده دینامیکی هرچیزی به معنی تفاوت بالاترین و پایین ترین نقطه آن است. محدوده دینامیکی در یک سیستم بصری به معنی تفاوت بالاترین و پایینترین میزان نوری است که آن وسیله می‌تواند شناسایی کند. هرچه این محدوده بزرگتر باشد جزئیات بیشتری در سیستم ذخیره می‌شود. هر سیستمی که دارای محدوده دینامیکی گسترده و وسیعی باشد در اصطلاح اچ دی آر «HDR» نامیده می‌شود. چشم انسان محدوده دینامیکی بسیار گسترده‌ای دارد، ما با چشمهایمان می‌توانیم به هر منظره‌ای نگاه کنیم و اجسامی که در فضاهایی با نور زیاد و یا نور کم قرار دارند را بدون هیچ مشکلی ببینیم. البته هنگامی که در محیط‌ های بسیار پر نور قرار داشته باشیم، عنبیه چشم تنگ می‌شود و به همین دلیل اجسام موجود در قسمت‌های تاریکتر منظره محو به نظر می‌رسند. اگر چشم انسان محدوده دینامیکی گسترده تری داشت نیازی به تنگ شدن عنبیه در هنگام مشاهده مناظر بسیار پر نور نبود. به همین صورت در شب‌های تاریک نیز می‌توانستیم همانند حیواناتی مثل موش یا گربه محیط اطراف خود را به آسانی مشاهده کنیم.

پیش از اینکه به صورت تخصصی وارد بحث شویم باید به این نکته توجه داشته باشید که قابلیت HDR در عکاسی و تصاویری که با آن دوربین ها گرفته شده است نیز وجود دارد و از همین ابتدا بدانید که این دو با هم کاملا متفاوت هستند و از بد حادثه فقط نام های یکسانی دارند. و به هیچ وجه کاربردهای مشابه ندارند. این مقاله را ادامه دهید تا نظرتان درباره ی این قابلیت کاملا دگرگون شود.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

قابلیت HDR در عکاسی و تلویزیون چه کاربردی دارد؟

قابلیت HDR در عکاسی باعث می شود که چند عکس با نوردهی متفاوت با هم ترکیب شوند و در نهایت عکسی ارائه می شود که بیشترین محدوده دینامیکی را خواهد داشت اما به این معنا نیست که از کنتراست بالا و روشنایی بالا نیز برخوردار شود بلکه فقط دوربین ها چند ترکیب را به عکس اضافه می کنند. اما قابلیت HDR در تلویزیون باعث می شود که تصاویر واقعی تر و با کنتراست و روشنایی بیشتری به چشم کاربران برسد. به عبارتی اگر تلویزیون شما از قابلیت HDR برخوردار باشد در اینصورت نرخ کنتراست و رنگ های مشاهده شده افزایش می یابد و در نتیجه تصاویری واقعی و طبیعی ارائه می گردد.

در نحوه نمایش تصاویر در تلویزیون دو عامل بسیار مهم وجود دارد، اول نسبت کنتراست می باشد، منظور از نسبت کنتراست نحوه نمایش تاریکی و روشنی تصاویر بر نمایشگر تلویزیون است که باعث افزایش کیفیت تصویر می شود. عامل دومی که در نمایش تصاویر در تلویزیون نقش بالایی دارد، دقت رنگ آن تلویزیون است. یعنی اگر تلویزیونی رنگ ها را دقیق و به بهترین شکل نشان دهد نمایش طبیعی تری از رنگ ها خواهد داشت. دو تلویزیون را در نظر بگیرید، در یکی از آن ها رزولیشن تصویر بالاست (منظور از رزولیشن بالا این است که تعداد پیکسل های بیشتری در آن وجود دارد) و تلویزیون دیگر دارای کنتراست و دقت رنگ بیشتر است. اگر کاربران بخواهند از میان این دو تلویزیون یکی را انتخاب نمایند به نظر شما کدام انتخاب می شود؟ بله کاربران بیشتر تلویزیون با کنتراست بالا را ترجیح می دهند. زیرا در این تلویزیون رزولیشن کمتری وجود دارد اما با این حال تصاویر واقعی تر است. تصور کنید در یک کفه ترازو شما تلویزیونی با رزولیشن فول اچ دی، با نسبت کنتراست عالی و دقت رنگ بالا قرار دارد و در کفه دیگر رزولوشن 4k ولی نسبت کنتراست و دقت رنگ متوسط است، کدام سنگین تر می باشد؟ بله تلویزیونی با رزولیشن فول اچ دی حتما بهتر خواهد بود. در واقع تلویزیون هایی که دارای کیفیت HDR هستند در مقایسه با تلویزیون های معمولی، در قسمتهایی از تصویر میزان نور بیشتری را ایجاد می کنند. این فرآیند مشابه قابلیت کم‌کردن نور (local dimming) در تلویزیون‌های امروزی، البته در سطحی وسیع‌تر است. قابلیت HDR دو بخش دارد یکی منبع و دیگری تلویزیون.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

WCG چیست؟

منظور از WCG وسعت رنگ گسترده می باشد که این وسعت رنگ گسترده را مدیون قابلیت HDR هستیم. با این ویژگی تعداد رنگ های بیشتری بر صفحه نمایش دیده می شود. برخی از رنگ ها هستند که فقط در تلویزیون با قابلیت HDR می توانند تولید شوند، به عنوان مثال با این قابلیت رنگ قرمز یا سبز تابلوی راهنمایی و رانندگی طوری دیده می شود که همگان از این طیف رنگ حتما تعجب می نمایند.

در کنار قابلیت HDR همواره از قابلیت WCG یا همان محدوده وسیع‌تر طیف‌های رنگی یاد می‌شود. در واقع تلویزیون‌ها قادر به پوشش محدوده وسیع‌تری از رنگ‌ها در مقایسه با آنچه در محتویات اچ‌ دی یا بلوری مشاهده می‌کنیم خواهند بود. اما مسئله اینجاست که کاربران زیادی وجود دارند که دوست ندارند تصاویر موجود بر روی تلویزیون آن‌ ها آبرنگی باشد.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

فیلم های HDR دارای چه کیفیتی هستند؟

اگر تلویزیون‌هایی را که قابلیت HDR دارند را با هم مقایسه کنیم در می یابیم که  کیفیت هر کدام از این تلویزیون ها با یکدیگر متفاوت است. اگر تلویزیونی با قابلیت HDR سازگاری داشته باشد این موضوع نمی تواند به تنهایی به عنوان معیاری در تشخیص برتری آن به دستگاه‌های بدون بهره از این قابلیت مورد ارزیابی قرار گیرد. این قابلیت تنها نشان‌دهنده آن است که می‌توان از چنین محتوایی بر روی تلویزیون یاد شده استفاده کرد.

طبیعی است برای اینکه تلویزینی با این قابلیت داشته باشیم باید پول بیشتری پرداخت کنیم. برخی تصور می کنند فقط داشتن تلویزیون هایی با این قابلیت دیگر کافی است و می توانند همه فیلم ها را با کیفیت عالی ببینند اما اینطور نیست، شما برای اینکه بخواهید فیلم هایی عالی ببینید باید محتواهای متناسب با آن نیز داشته باشید. اینکه فیلمی از رنگ های مختلف استفاده کند یا نه در اختیار کارگردان یا تهیه کننده محتوا می باشد و تلویزیون هر چند این قابلیت را هم داشته باشد اگر فیلم رنگ های مختلف نداشته باشد، کیفیتی بالا نخواهیم داشت. در هنگام تولید یک فیلم یا نمایش تلویزیونی، کارگردان و یا فیلم ‌بردار با کمک یک متخصص، به رنگ‌ دهی صحنه‌ ها می‌ پردازند. با این اوصاف و با وجود قابلیت HDR دست کارگردان در رنگ‌ دهی بهتر به صحنه‌ها باز خواهد بود.

محتوای موجود برای این تلویزیون ‌ها بسیار کمیاب است. نمایش‌های تلویزیونی و فیلم‌های با رزولوشن 4K در حال حاضر به ندرت یافت می‌شوند و محتوایی با قابلیت HDR از آن هم محدودتر است. هم‌اکنون شرکت‌هایی مانند آمازون چندین نمایش را در این قالب تهیه کرده اند. سونی فیلم و Netflix نیز از جمله نهادهایی هستند که در این عرصه فعالیت می کنند.

منبع دیگری که می توان این فیلم ها را پیدا کرد که از این قابلیت استفاده کرده اند، دیسک‌های فیزیکی است. استاندارد Ultra HD “4K” Blu-ray امکان استفاده از نسخه‌های تجهیز شده به قابلیت HDR را فراهم می‌کند اما هنوز مشخص نیست تولید چنین محتوایی چگونه پیشرفت خواهد کرد.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

آیا قابلیت HDR به کابل‌ها و اتصال دهندگان نیاز دارد؟

اگر می خواهید از قابلیت HDR استفاده کنید نیازی به خریدن کابل های زیادی ندارید فقط با داشتن کابل HDMI که پر سرعت هم باشد کارتان همیشه راه می افتد. کابل HDMI پر سرعت، ازقابلیت HDR پشتیبانی می کند. دستگاه منبع به‌ عنوان مثال یک پخش‌کننده بلوری 4K و تلویزیون با HDMI 2.0a برای این نمایش این قابلیت کافی است. در صورتی که از منبع دیگری می خواهید این تصویر را پخش کنید آن منبع نیز باید از HDMI 2 پشتیبانی کند.

هنگامی که شما برای خرید تلویزیون بیرون می روید ممکن است متوجه برچسب Ultra HDR Premium بر روی آن شوید. این به این معنی است که صفحه تلویزیون سطحی از کارکرد را ارائه می‌کند که تضمین می کند تا بیشترین منبع اچ دی آر را ساپورت کند. در زمینه مشخصات، صفحه تلویزیون باید ۳۸۴۰ ضربدر ۲۱۶۰ پیکسل باشد (اگرچه این مورد تفاوتی با دیگر صفحه های اولترا اچ دی ندارد) همچنین باید قادر به نمایش تعداد زیادی از گروه های رنگی منحصر به فرد باشد.

بسیاری از دستگاه‌های مجهز به HDMI 2.0 در سال جاری بروزرسانی می شوند و به HDMI 2.0a ارتقا خواهند یافت. هیچ محدودیت سخت‌ افزاری برای رفتن از نسخه 2.0 به نسخه 2.0a وجود ندارد.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

میزان رضایت کاربران از قابلیت HDR و WCG

قابلیت 4K نتوانست به اندازه ی قابلیت HDR و WCG نظر ها را به خود جلب کند. در واقع اگر چه تعداد پیکسل بیشتر خوب است اما پیکسل‌‌های بهتر و با کیفیت‌ تر، مهم  و شگفت انگیزتر می باشند. بساری از متخصصان و کاربران از استفاده از قابلیت HDR و WCG ابراز رضایت کرده اند.

فرمت‌های HDR چند نوع هستند؟

باید گفت که در حال حاضر فرمت های HDR عبارت است از:  HDR10 و Dolby Vision  که در ادامه هر کدام از این فرمت ها را شرح خواهیم داد.

HDR10 چیست و چه کاربردی دارد؟

اتحاد UHD، یکی از اتحادها در صنعت تلویزیون می باشد این اتحاد در سال 2015 تشکیل شد. این اتحاد شامل شرکت‌هایی همچون سامسونگ، فاکس و نتفلیکس است. اهداف اعضای این اتحاد این است که قوانین محکمی برای صنعت تلویزیون ایجاد کنند.

یکی از آخرین استانداردهای اتحاد UHD، استانداردی با نام داینامیک رنج بالا یا High Dynamic Range است که به اختصار HDR نامیده می شود و یکی دیگر از آخرین استاندارد های آن HDR10 نام دارد.

استاندارد HDR10 در بازار با نام اولترا اچ‌ دی پریمیوم شناخته می شود و در تلویزیون‌ های گران‌ قیمت 2015 و برخی تلویزیون‌های 2016 دیده شده است.

HDR10 یک استاندار آزاد و باز (open standard) در صنعت تلویزیون می باشد وقتی می گوییم استاندارد باز و آزاد یعنی اینکه برای استفاده ی عموم آزاد است و برای تمام سازندگان نیز آزاد می باشد و آن ها می توانند براحتی از این صنعت استفاده نمایند. بدون اینکه پولی پرداخت کنند یا مسائل حقوقی را رعایت نمایند.

نام HDR10 کمی عجیب به نظر می رسد و از سوی دیگر به خاطر سپاری این نام نیز مشکل است به همین دلیل بر روی جعبه های محصولا ت به جای HDR10 فقط کلمه HDR را می بینیم، با این حال باید بدانیم که منظور همان HDR10 است یعنی محصولی که در دست شما قرار دارد از HDR10 پشتیبانی می کند و شما با خیالی آسوده می توانید از آن استفاده کنید. بیشتر محتویات HDR که در بازار موجود است از فرمت HDR10 پشتیبانی می کنند به همین دلیل بیشتر این تلویزیون ها نیز این قابلیت را داند.

علت نامگذاری HDR-10 به خاطر این است که این فرمت از 10 بیت در هر رنگ استفاده میکند.

علاوه بر اینکه تلویزیون باید بازه رنگی بالایی داشته باشد باید به این نکته هم توجه نمود که  جزئیات یا دانه‌ ای بودن رنگ نیز اهمیت دارد. اندورید و تقریبا تمام نرم‌افزارهایی که وجود دارند، دارای بازه رنگی محدود Rec.709 یا sRGB هستند. اما چیزی که در سینماها وجود دارد، بازه رنگی DCI-P3 است که تقریبا تمام رنگ‌ های موجود را پوشش می دهد.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

فرمت Dolby Vision

همانطور که گفتیم یکی دیگر از فرمت های HDR اچ دی آر، Dolby Vision است. Dolby Vision برخلاف HDR10 یک استاندارد HDR اختصاصی است این فرمت توسط Dolby ایجاد شده است. اگر بخواهیم این فرمت را با HDR10 مقایسه کنیم باید بگوییم که در جایگاه بالاتری قرار دارد. تفاوت دیگر این دو فرمت این است که دالبی ویژن از 12 بیت در هر رنگ (قرمز، سبز، و آبی) استفاده می‌کند در حالی که HDR-10 از 10 بیت در هر رنگ استفاده میکند.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

بهترین تلویزیون هایی که عمکرد HDR دارند کدام است؟

تا کنون مدل های مختلفی از تلویزیون هستند که از این قابلیت پشتیبانی می کنند اما همان طور که گفتیم این قابلیت نیازمند محتواهای خاصی نیز می باشد.

تلویزیون ال جی B9 OLED با قابلیت HDR

مشخصات:

SizesResolutionSub-TypeType
554kWRGBOLED

ویژگی ها:

 • این مدل از تلویزیون یکی از بهترین تلویزیون 4k برای تماشای فیلم های HDR یا بازی های HDR است.
 • ال جی B9 OLED شباهت بسیار زیادی به LG C9 OLED دارد اما با این تفاوت که گران تر است.
 • در این مدل از تلویزیون ها به خاطر وجود پنل OLED، پیکسل ها بطور جداگانه خاموش و روشن می شوند.
 • B9 OLED ال جی در  اتاق تاریک عملکرد عالی تری دارند  و می توانند  رنگ مشکی کاملی را نمایش دهد.
 • B9 OLED ال جی مانند دیگر تلویزیون های OLED، زاویه دید عالی و وسیعی دارد.
 • B9 OLED ال جی طیف گسترده ای از رنگ ها را پشتیبانی می کند که این موضوع باعث می شود تعداد بسیاری از رنگ ها را بر صفحه نمایش نشان دهد.
 • در B9 OLED ال جی نیز همانند همه تلویزیون های OLED اگر یک تصویر ثابت روی صفحه نمایش بماند، ممکن است دچار سوختگی دائمی شود.
 • روشنایی در تلویزیون های Oled زمانیکه محتوا و تصاویر و فیلم ها تغییر می کند آن نیز تغییر می کند.
 • در تلویزیونهای OLED صحنه هایی که روشنایی زیادی دارند از ویژگی Automatic Brightness Limiter برخوردار هستند به همین دلیل نمی توانند خیلی روشن نمایش داده شوند.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

تلویزیون سونی X9500G با قابلیت HDR

HDR قابلیت ها و امکانات بی شماری را در اختیار کاربران قرار می دهد، اگر می خواهید بهترین کیفیت HDR را داشته باشید پیشنهاد می کنیم تلویزیون سونی X9500G را بررسی کنید.

مشخصات:

SizesResolutionSub-TypeType
554kVALED
 • تلویزیون سونی X9500G بهترین دقت رنگ را ارائه می دهد.
 • سونی X9500G یکی از بهترین تلویزیون‌های HDR 4k است
 • این مدل جانشین Sony X9000F می باشد زیرا که دارای  عملکردی مشابه است و تصویر بسیار دقیقی را نمایش می دهد.
 • سونی X9500G طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را دارد به همین دلیل می‌تواند بسیار روشن باشد، عملکرد HDR در این مدل از تلویزیون ها سرشار از رنگ‌های واضح و برجسته است.
 • تلویزیون سونی X9500G به خاطر داشتن نسبت کنتراست بومی بالا و اینکه از لوکال دایمینگ پشتیبانی می کند می تواند عملکرد عالی ای در اتاق تاریک داشته باشد.
 • سونی X9500G عملکرد حرکتی بسیار خوبی دارد و در هنگام نمایش محتواها به سرعت واکنش نشان می دهد و به طور کلی پاسخ دهی بسیار سریعی دارد اما همین پاسخ دهی بسیار بالا و سریع ممکن است کمی تاری را در نمایش محتواهای سریع در حال حرکت ایجاد کند.
 • تاخیر ورودی سونی X9500G بسیار پایین است.
 • به خاطر تاخیر ورودی پایین این مدل از سونی برای گیمرهای حرفه ای مناسب نمی باشد.
 • سونی X9500G همانند تلویزیون‌های با پنل VA، به دلیل زاویه دید پایین، کیفیت تصویر را در زوایای غیر مستقیم کاهش می دهد. اما مدل های سونی در سایز های بزرگتر مانند 75 و 85 اینچ مشکل زاویه دید پایین را حل کرده اند و کنتراست بالایی دارند زیرا در این مدل از فناوری جدیدی به نام X-Wide Angle استفاده شده است.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

باید به این نکته هم اشاره کنیم که برای داشتن امکانات این تلویزیون باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنید. به طور کلی قیمت تلویزیون سونی X9500G که بالا ترین LED سونی می باشد نسبتا بالا است.

تلویزیون سامسونگ Q70R با قابلیت HDR

مشخصات Samsung Q70R QLED

SizesResolutionSub-TypeType
554kVALED

ویژگی های سامسونگ Q70R:

 • برای انجام بازی هایی که قابلیت HDR را دارند این مدل از تلویزیون بسیار مناسب می باشد.
 • این مدل نیز به تنهایی و بدون محتوای HDR نمی تواند دقت رنگ عالی ای را ارائه دهد.
 • سامسونگ Q70R از قابلیت Dolby Vision پشتیبانی نمی کند.
 • این مدل از تلویزیون های سامسونگ از HDR 10+ پشتیبانی می کند.
 • این مدل برای تماشای فیلم های HDR بسیار مناسب و عالی است و فیلم ها را حتی بهتر از بازی HDR  ارائه می دهد.
 • سامسونگ Q70R تاخیر ورودی بسیار کمی دارد.
 • سامسونگ Q70R از نرخ تجدید متغیر FreeSync پشتیبانی می کند.
 • اگر شما بازی قدیمی ای دارید که نرخ فریم پایین تری نیز دارند، این مدل از تلویزیون برای این ها نیز تاخیر ورودی کمتری دارد.
 • اگر دقت رنگ بالایی را می خواهید این مدل را توصیه نمی کنیم، بهتر است به دنبال مدل های سونی باشید. اما اگر به دنبال بازی های HDR هستید حتما این مدل را خریداری کنید. چون از مدل های سونی ارزان تر می باشند.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

چگونه 4K و HDR را بر روی PS4 Pro و تلویزیون تنظیم کنیم ؟

بهترین وضعیت برای نمایش HDR10، نمایشگرهای با رنگ‌های 10 بیتی است. اما نمایشگر با رنگ‌های 10 بیتی پیش‌ نیاز HDR10 نیست، مانند نمایشگر گوشی نوت 7، که دارای نمایشگری 8 بیتی با قابلیت نمایش 16 میلیون رنگ است. چیپ MDNIe درون گوشی محتویات را برای نمایش HDR در نمایشگر 8 بیتی آماده میکند.

به طور ساده، ما شاهد دقت رنگ بهتر خواهیم بود و قطعا تصاویر را با جزئیات بیشتر می بینیم. برخی از تلویزیون‌ های LED LCD برتر، به علاوه‌ تلویزیون‌های OLED چند سال اخیر، دارای فناوری نمایشگری برای رندر کردن محتوای HDR به منظور داشتن نتیجه‌ مناسب و معقول هستند. اما بیش‌تر تلویزیون‌های امسال دارای مدل‌هایی هستند که قابلیت HDR را به طور گسترده‌ای تبلیغ میکنند. این تلویزیون‌ها شامل سری SUHD شرکت سامسونگ، مدل‌های X8000 و X9000 سری G شرکت سونی، جدیدترین تلویزیون‌های LED و OLED شرکت ال‌ جی و سری PP شرکت Vizioo است.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

HDR 1500 چیست و چه فایده ای دارد ؟

اگر در حال تماشای تلویزیون هستید و محتوا ها را با جزئیات زیاد و با رنگ و کیفیت عالی مشاهده میکنید باید بدانید که این امکانات را قابلیت HDR فراهم کرده است، اما بیایید کمی پا را فراتر گذاشته و درباره قابلیت HDR 1500 سخن بگوییم. این قابلیت در تلویزیون های QLED سامسونگ که از قابلیت HDR 1500 پشتیبانی می کنند وجود دارد. تاکنون تلویزیون ها کیفیت HDR 1000 و کمتر از آن را پشتیبانی می‌کردند ولی حالا با ورود تلویزیون‌‌های QLED سامسونگ به بازار ما شاهد تصاویری با HDR 1500 نیت نیز خواهیم بود.

در تلویزیون‌های QLED مشکل اختلاف میزان نور قابل دریافت توسط چشم ما و میزان نور قابل تولید توسط تلویزیون وجود دارد. برای حل این مشکل فناوری HDR پا پیش گذاشته است و این مشکل را برطرف نموده است. به عبارتی باید گفت که میزان HDR با مقدار روشنایی تلویزیون ارتباط مستقیمی دارد، این فناوری کیفیت رنگ را بهبود می دهد و کنتراست تصاویر را افزایش می دهد. وقتی میزان نور دهی صفحه نمایش تلویزیون افزایش یابد، فیلم‌‌ها با همان کیفیتی مشاهده می‌شوند که فیلم برداری شده اند.

سایر ویژگی های تلویزیون QLED سامسونگ

 • این تلویزیون‌ها رزولوشن 4k دارند که منظور این است که پیکسل‌های بیشتر بر روی صفحه نمایش وجود دارد که وضوح بیشتری را به شما ارائه می‌دهد و 4K پیکسل‌ های 4 برابر تلویزیون‌ های (Full HD 1920×1080) ارائه می‌دهد.
 • یکی دیگر از ویژگی های آن پنل مشکی (Ultra Black) آن است که مانع از انعکاس نور در صفحه تلویزیون می‌شود و ترکیب آن با روشنایی HDR 1500، باعث می‌شود که شما بتوانید جزئیات را در هر دو صحنه تاریک و روشن یا در روز و شب با بهترین وضوح ببینید و با قابلیت‌های +HDR، می توانید محتوای غیر واقعی HDR را به عنوان HDR ببینید.
 • تلویزیون‌های QLED از ذرات ریز کوانتوم‌ دات برای تولید رنگ استفاده می‌کنند. این موضوع باعث شده است که طیف رنگی گسترده‌‌ای با بیش از یک میلیارد رنگ در صفحه نمایش تلویزیون‌‌های QLED دیده شود.

حال تصور کنید که این ویژگی های عالی را همرا ه با قابلیت HDR 1500 داشته باشید چقد لذت بخش خواهد بود. تلویزیون‌های QLED سامسونگ محصولی با کیفیت تصویر بی‌ نظیر و فوق‌ العاده تبدیل شده است.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

+HDR10 چیست ؟

جدیدترین فرمت‌ها در مورد کیفیت تصویر فرمت های dolby vision ، DR10 و HLG می باشند. هدف نهایی فرمت های جدیدی که ارائه می شود تولید واقعی‌ترین تصویر ممکن است. سامسونگ با همکاری آمازون فرمت جدید +HDR10 را معرفی کردند که کیفیت بیشتری نسبت به اخرین فرمت یعنی HDR10 دارد، البته فعلا محتوایی با فرمت +HDR10 تولید نشده است. این فرمت توسط شرکت‌های پاناسونیک، فیلیپس، آمازون و فاکس حمایت شده است. فناوری HDR تصاویر را با کیفیت بالا ارائه می دهد. این فناوری قبل از اینکه جای خود را در بازار پیدا کند، به سرعت پیشرفت کرده و جای خود را به قابلیتی جدید تر می دهد همانطور که زمانی HDR10 در بازار مطرح بوده و اکنون +HDR10 مطرح می باشد.

سامسونگ با ارائه‌ +HDR10 پلاس دیگر مجبور به پرداخت هزینه‌ های مربوط به مجوز دالبی نیست و می تواند فناوری HDR را توسعه دهد که با دالبی ویژن کاربرد یکسانی خواهند داشت.

HDR در انواع محصولات شامل تلویزیون‌، گوشی هوشمند و دوربین استفاده می شود اما در سال‌ های آینده مسلما +HDR10 در مقام یک استاندارد باز، تبدیل به استاندارد غالب این صنعت خواهد شد و حتی دستگاه‌ های بیشتری را تحت پوشش قرار خواهد می دهد. این استاندارد هم اکنون در تمامی تلویزیون‌ های UHD از سال 2017 به بعد و به ویژه در تلویزیون های سامسونگ از جمله سری برتر QLED این برند پشتیبانی شده و در ادامه سال، شرکت سامسونگ با ارائه یک آپدیت نرم افزاری جدید، به سری 2016 این تلویزیون‌ ها نیز امکان پشتیبانی از این استاندارد را داد.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

+HDR10 چطور کیفیت تصاویر را بالا میبرد؟ +HDR10 چه تفاوتی با 10HDR دارد؟

تفاوت اصلی میان این دو قابلیت را باید در مفهوم بازه دینامیکی و فراداده‌ استاتیک یا ایستا جستجو کنیم. +HDR10 از بازه دینامیکی  و HDR10 از فراداده‌ استاتیک یا ایستا استفاده می کند. منظور از بازه دینامیکی نسبت نور و تاریکی است. +HDR10 بازه دینامیکی را در تصویر ورودی بالا می برد و تا جایی آن را افزایش می دهد که در چشم کاربران واقعی به نظر برسد. این استاندارد در تلویزیون های دارای +HDR10 باعث می شود که تصاویر روشن تر با بازه رنگ بیشتر و تن رنگ غنی تر ارائه شود. با استفاده از این ابرداده‌‌های دینامیکی کدگذاری شده در سیگنال +HDR10، می توان سطح روشنایی سیگنال HDR را بصورت صحنه به صحنه تنظیم کرده و تصویری بسیار نزدیکتر به واقعیت را ارائه دهد.

برنامه دینامیکی از نمودار برای هر صحنه استفاده می‌کند که تصویری نزدیک به خواست فیلم ساز را برای بینندگان ارائه می دهد. +HDR10 امکان نمایش واقعی‌ تر سایه‌ ها، دیدن جزئیات بیشتر در صحنه‌ های روشن و رنگ‌ های واقعی‌ تر در کل صحنه را فراهم می کند. این قابلیت باعث شده است که مسئله حذف برخی رنگ‌ها در تلویزیون‌های HDR را حل شود.

اما در تلویزیون هایی با استاندارد HDR10 که از فراداده‌ استاتیک یا ایستا استفاده می کنند نیز شاهد کنتراست بالا و رنگ هایی نزدیک به واقعیت هستیم. برنامه استاتیک برای تمامی محتواها از یک نمودار مپینگ تن استفاده می کرده است به عنوان مثال اگر صحنه هایی از فیلم در روشنایی و صحنه‌ هایی دیگر در نور کم فیلمبرداری شده باشند استاتیک با استفاده از این مپینگ، صحنه‌ های تاریک را تا حد زیادی تاریکتر از خواست اولیه کارگردان نمایش می دهد.

what-is-hdr-capability-and-what-is-its-use-in-television

 

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون دارای فناوری HDR

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ