امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

قابلیت لوکال دیمینگ (Local dimming) چیست؟

قابلیت لوکال دیمینگ (Local dimming) چیست؟

اگر قصد خرید تلویزیون دارید حتما قبل از خرید اطلاعات کاملی درباره تلویزیون به دست آورید. و با قابلیت های فراوانی که دارند آشنا شوید، یکی از قابلیت های تلویزیون ها local dimming می باشد. آیا با این قابلیت آشنا هستید و معنای آن را می دانید؟ در این مقاله قصد داریم شما را با این فناوری و کارایی آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

what-is-local-dimming

فناوری local dimming چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

این قابلیت از چراغ هایی که در پشت لایه های LED هستند استفاده می کند و کنتراست تلویزیون را افزایش می دهد به همین دلیل طبیعی است که اگر کنتراست تلویزیون بالا رود، کیفیت تصویر نیز بهبود می یابد. این کیفیت تصویر در اتاق های تاریک بیشتر خود را نشان می دهد.

what-is-local-dimming

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

قابلیت لوکال دیمینگ (Local dimming) چیست؟

با توجه به اینکه این قابلیت در تلویزیون های ال ای دی وجود دارد ابتدا باید به این تلویزیون ها بپردازیم. به طور کلی تلویزیون های LED دو صورت هستند : FULL-LED و EDGE-LED. قابلیت لوکال دیمینگ در هر دو مدل از تلویزیون ها وجود دارد. فناوری Local Dimming این قابلیت را دارد که روشنایی را در LED، کنترل کند. لوکال دیمینگ روشنایی را به گونه ای کنترل می کند که روشنایی و تاریکی موضعی تحقق می یابد. لوکال دیمینگ باعث شده است که روشنایی در قسمت های مختلف LED بصورت جدا قابل کنترل می باشند. اینکه هر تلویزیون چه تعداد نقاط را با کمک لوکال دیمینگ کنترل می کند، متفاوت است .

قابلیت لوکال دیمینگ (Local dimming) چگونه کیفیت تصایر تلویزیون را افزایش می دهد؟

همانطور که پیشتر گفتیم لوکال دیمینگ روشنایی نقاط تصویر را کنترل می کند و در نتیجه روشنایی و تاریکی موضعی ایجاد می کند. هر چه تعداد این نقاط روشنایی کنترل شده بیشتر باشد، کیفیت تصویر نیز افزایش می یابد در صورتی که تعداد نقاط قابل کنترل نور در صفحه زیاد باشد، کیفیت در این تلویزیون ها نیز بالا تر می باشد . مهمترین مشکل Local Dimming یا همان تاریکی موضعی، Blooming نام دارد. این مشکل باعث می شود نور نقاط روشن بر روی نقاط تاریک تاثیر گذارد و نور تابیده شده به نقاط روشن پخش شود و بر تاریکی نقاط تاریک تاثیر گذارد. میزان و شدت این مشکل در تلویزیون های مختلف متفاوت است، به عنوان مثال این مشکل در تلویزیون 46SV670U توشیبا قابل مشاهده است ولی به سختی می توان آن را در سری 8500 ال جی و یا سامسونگ دید. مشکل Blooming ارتباط مستقیم با تعداد نقاط یا منطقه های Local Dimming دارد، چون تعداد منطقه های Local Dimming به تعداد LED ها نیست ولی تولید کننده ها این اطلاعات را منتشر نمی کنند.

what-is-local-dimming

Blooming چیست؟

Blooming مشکلی است که در Local Dimming ایجاد می شود، Blooming همان درز نور است این مشکل باعث می شود که نور نقاط روشن بر تیره تاثیر گذارد به عبارتی وقتی در صفحه، همزمان قسمت های روشن و تاریک داشته باشیم، نور قسمت های روشن به قسمت های تاریک درز می کند و باعث می شود که کیفیت تصویر کم شود زیرا این مشکل منجر به کاهش عمق تاریکی نقطه های تاریک می شود.

موضوعی که بیشتر خریداران هنگام خرید تلویزیون باید به آن توجه کنند کیفیت تصویر تلویزیون است. در تلویزیون ها معمولا برای افزایش کیفیت دو راه وجود دارد، یکی این است که خود تلویزیون به طور خودکار این کار را انجام می دهد و دوم این است که کاربران اقدامات و تنظیماتی را برای افزایش کیفیت انجام دهند.

what-is-local-dimming

فناوری نانو سل چیست؟

وقتی این مشکل در تلویزیون های LG ایجاد شد، این شرکت برای اینکه این مشکل را برطرف کند از فناوری نانوسل استفاده کرد، این فناوری باعث می شود که دیگر نور قسمت های روشن به قسمت های تاریک درز نکند و تصاویر با کیفیت مناسب و خوب برای مشتریان ایجاد شود.

فناوری نانوسل از طریق جذب طول موج‌ های اضافی نور منتشر شده عمل می کند که در نتیجه‌ خلوص نمایش رنگ‌ ها را در پنل تلویزیون افزایش و طول‌ موج‌ های اضافی را حذف می کند. این افزایش خلوص رنگ و حذف طول موج های اضافی باعث می شود که پنل‌ های ال‌ سی‌ دی ال‌ جی فیلتر بهتری برای نمایش بسیار دقیق رنگ‌ ها داشته باشند و هر رنگی را در بهترین حالت ممکن نمایش دهند. نسل سوم تلویزیون‌ های نانو سل Super UHD ال‌ جی همراه با فناوری Nano Cell هستند که باعث شده است تصاویر را بسیار واقعی نشان دهد. این قابلیت حتی دقیق‌ ترین و ریزترین جزئیات را از دست نمی دهد و آن ها را در هر زاویه دیدی که باشد بوجود می آورد. تلویزیون‌ های جدید تلویزیون‌ های نانو سل Super UHD به وسیله فناوری Active HDR با Dolby Vision این امکان را به کاربران می دهد که چندین فرمت HDR را مشاهده کنند و محتواهای فوق العاده با کیفیت را ببینند.  البته سایر برندهای معروف دیگر نیز بر روی این فناوری کار کرده اند اما ال جی پیش رو بوده است.

what-is-local-dimming

برای اینکه بخواهید کارآیی لوکال دیمینگ را ببینید می تواند در دو تلویزیون که یکی این قابلیت را دارد و دیگری فاقد این قابلیت است محتوا ها را آزمایش کنید و خودتان به وضوح بالایی که لوکال دیمینگ ایجاد می کند پی ببرید.

 

Led ها چند نوع اند؟

ال ای دی ها نور پس زمینه LOCAL DIMMING دارند این قابلیت نور مستقیم نیز نامیده می شود. تقریبا همه ی ال ای دی ها (led lcd) به صورت مشترک در نور پس زمینه خودشان از این روش استفاده می کنند.

اولین مدل Edge-LED یا Edge-lit را شرکت سامسونگ در سال 2009 بر روی تلویزیون سامسونگ معرفی نمود. این تلویزیون ها باریک بسیار سبک می باشند، باریک بودن مهمترین ویژگی این مدل از تلویزیون هاست، در ضمن به خاطر وزن کمی که دارند، براحتی به دیوار نصب می شوند.

LED هایی که نور پس زمینه LOCAL DIMMING را دارند اکنون یکی از پرفروش ترین و بهترین نوع تلویزیون ها محسوب می شوند. در این مدل ها، ال ای دی ها در پشت پنل چیده شده اند اما این به این معنی نیست که نمی توان آن ها را کنترل کرد، بلکه برعکس شدت روشنایی یا تاریکی هر نقطه از صفحه توسط ال ای دی ها به صورت جداگانه قابل کنترل هستند.  قابلیت LOCAL DIMMING این توانایی را دارد که مناطق تاریک پشتی صفحه نمایش را کم نور کند که در یک تصویر باعث افزایش کنتراست آن می شود.

what-is-local-dimming

backlight چیست؟ آیا بر لوکال دیمینگ تاثیر دارد؟

Black light یا نور پس زمینه در صفحه نمایش کریستال مایع استفاده می شود. تلویزیون های LCD برای اینکه پنل کریستال مایع را روشن کنند به نور پشت پنل وابسته هستند، LCD های معروف برای اینکار از نور فلورسنت که به CCFL شهرت داشت استفاده می کردند. تلویزیون های LED همان تلویزیون های LCD هستند که در گذشته از  آن ها استفاده می شد. در تلویزیون های LED که نسل جدید تلویزیون های LCD هستند LED ها روشنایی را ایجاد می کنند. اگر در تلویزیونتان عبارت LED TV نوشته شده است باید بدانید که این تلویزیون، تلویزیون LCD با نور پس زمینه LED یا LED-Backlit است.

منظور از backlight، همان نور پس زمینه است. به عبارتی backlight پیکربندی چراغ های نور پس زمینه می باشد. سه نوع نور پس زمینه وجود دارد:  Direct-lit ،edge-lit ،full-array

Direct-litبه این نوع نور پس زمینه مستقیم نیز می گویند

گاهی به این نوع، آرایه کامل نیز گفته می شود

در این نوع، LED ها در پشت پانل LCD تلویزیون قرار می گیرند

Edge-litاین نوع، فقط LED ها در امتداد دو طرف صفحه نمایش وجود دارند

ال ای دی ها در این نوع از نور پس زمینه معمولا در دو طرف مخالف وجود دارند

LED ها در این نوع، مسئول نور دادن کل صفحه نمایش هستند

ال ای دی های این نور پس زمینه برای اندازه گیری موضعی کاملا متفاوت عمل می کنند

what-is-local-dimming

لوکال دیمینگ در نور پس زمینه Direct-lit ،edge-lit چگونه است؟

استفاده از لوکال دیمینگ در این نوع از تلویزیون ها، به طور معمول به ایجاد نوارهای افقی یا عمودی کم رنگ در صفحه منجر می شود زیرا LED ها در لبه قرار گرفته اند. اگر می خواهید تلویزیونی با لوکال دیمینگ مناسب بخرید، باید یک تلویزیون با نور پس زمینه direct-lit خریداری کنید. به شما توصیه می کنیم که برای داشتن لوکال دیمینگ تلویزیون هایی که نور پس زمینه آن ها Edge-lit است را نخرید.

تلویزیون های که نور پس زمینه Direct-lit دارند فقط ویدیو ها را تجزیه و تحلیل می کنند. در این نوع از نور پس زمینه اگر نقاطی بر صفحه نمایش باشند که نور کمی دارند، تلویزیون آنها را تشخیص داده و سپس در مرحله ی بعدی این نور پس زمینه، نور LED هایی را که مستقیما در پشت آن قسمت از صفحه نمایش قرار دارند را کم می کنند. این مدل از تلویزیون ها که این نور پس زمینه را دارند فقط در تاریکی بخش هایی از یک تصویر بهتر عمل می کنند. این نوع از نور پس زمینه فقط می تواند قسمت هایی را که خیلی روشن هستند بیشتر کنند، به عبارتی باید ال ای دی در پشت تمام نمایشگر باشد تا Direct-lit بتواند عمل کند.

تلویزیون های Edge-lit نمی توانند نور LED هایی که در پشت قسمت های مربوط به صفحه نمایش که در آنجا وجود ندارند را کم کنند. به همین دلیل لوکال دیمینگ edge-lit یعنی لبه ها، بسیار دقیق تر هستند.

backlight بر لوکال دیمینگ تاثیر می گذارد. نور پس زمینه Full-array/direct lighting بهترین حالت برای لوکال دیمینگ است. همانطور که برای یکنواختی صفحه نمایش، بستگی به نحوه اجرا دارد، بعضی از تلویزیون های با نور پس زمینه edge-lit دارای یکنواختی مشکی بهتری نسبت نور پس زمینه full-array دارند.

what-is-local-dimming

فناوری Micro Dimming چیست ؟

Micro Dimming نرم افزاری است که می تواند با استفاده از پردازنده های فوق العاده سریع ، الگوریتم های فوری را بر روی اطلاعاتی که به آنتن یا گیرنده شما وارد می شود بصورت لحظه ای اجرا کند. این فناوری روشنایی یا تاریکی تصاویر را تنظیم می کند. فناوری Micro Dimming برای تنظیم روشنایی یا تاریکی تصاویر، صفحه نمایش را به صورت نقطه ای تقسیم می کند و چیزی در حدود 600 نقطه ایجاد می کند. فناوری Micro Dimming چارچوب فیلم را تجزیه و تحلیل می کند و باعث می شود که تصاویر در تلویزیون سامسونگ کیفیت بهتری پیدا کنند. این فناوری نور پس زمینه LED و سیگنال ویدیویی را در زمان واقعی بهینه می کند.

قابلیت Micro Dimming، کنتراست، رنگ ها و جزئیات را به کار می گیرد و با کمک همه این ها کیفیت عکس ها را افزایش می دهد. مزیت های دیگر این فناوری این است که باعث می شود که کاربران تصاویر روشن تری را ببینند. همچنین این فناوری رنگ ها را روشن تر، پر طراوت تر و زیبا تر نشان می دهد و همه این ها باعث می شود که کیفیت تصاویر به شدت بهتر شده است.

Micro Dimming در تلویزیون های سامسونگ نرم افزار قدرتمندی هستند که باعث شده است سیگنال ورودی تلویزیون تغییر یابند و قسمت هایی از تصویر که روشن تر یا تیره تر هستند را به گو نه ای تنظیم می کند که متعادل می شوند.

what-is-local-dimming

Local Dimming در ال ای دی ها چگونه است؟

تلویزیون های LED در هر دو صورت FULL-LED و EDGE-LED از Local Dimming استفاده می کنند. همانطور که گفتیم فناوری Local Dimming روشنایی در LED را کنترل کرده و روشنایی و تاریکی تصاویر را متعادل می کند. ال ای دی  ها این قابلیت را دارند که که روشنایی را به صورت نقطه به نقطه کنترل کنند و اینکه این نقاط کنترل شده چقدر باشد در هر تلویزیون متفاوت است. local daiming با استفاده از چراغ های ال ای دی پشت لایه های LCD استفاده می کنند، کنتراست را بهبود می دهند و همین کار باعث می شود که کیفیت تصاویر افزایش یابد و تماشاگران از دیدن این تصاویر لذت ببرند. این قابلیت برای اتاق های تاریک بسیار مناسب می باشد. هر چه تعداد نقاط کنترل شده بیشتر باشد، کیفیت نیز طبیعتا افزایش خواهد یافت اما باید گفت که همان مشکل درز نور نیز ایجاد می شود و نور نقاط روشن بر تیره تاثیر گذاشته و به اصطلاح بر آن درز می کند.

what-is-local-dimming

جمع بندی

اگر قصد خرید تلویزیون دارید ممکن است که به فاکتورهای مختلفی توجه داشته باشید اما بدانید که مشکل درز نور یا Blooming آن قدر هم بارز نیست که بخواهید تصمیمتان را برای خرید تلویزیون تغییر دهید. می توان انقدر قابلیت ها و امکانات خوبی یافت که این مشکل را پوشش می دهند.

 

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های موجود در بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ