امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

کابل اپتیکال Optical چیست و چه کاربردی دارد ؟

 کابل Optical Audio یا اپتیکال چیست ؟

اگر می خواهید صدایی را از دستگاهی به دستگاه دیگر با کیفیت بالا منتقل نمایید باید از کابل اپتیکال Optical استفاده کنید. کاربرد این کابل در تلویزیون و سیستم های صوتی خیلی بیشتر از دستگاههای دیگر است. پورت نوری Optical Audio این امکان را برای شما فراهم می کند تا لذت یک صدای با کیفیت را تجربه کنید. با ما همراه باشید تا این کابل را به شما معرفی کنیم و نحوه کار با آن را به شما یاد دهیم.

what-is-ptical-cable-and-what-does-it-doo

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

کاربرد کابل Optical Audio در تلویزیون

اپتیکال یعنی نور و هر چیزی که به نور مربوط شود. ورودی دیجیتال نوری به عبارتی یک اتصال در دستگاه است. زمانیکه دو دستگاه به هم متصل می شوند یکی از آنها خروجی نوری دارد که صدا را ارسال می کند و خروجی نوری دیگر صدا را دریافت می کند. به عنوان مثال وقتی از فلشی استفاده می کنیم که در آن فیلمی با قابلیت دالبی وجود دارد، Optical Audio باعث می شود که شما صدا را با کیفیت بالایی دریافت نمایید و از شنیدن آن لذت ببرید زیرا اگر بخواهید از صدای خود تلویزیون استفاده کنید، تلویزیون به تنهایی قادر نیست که صدای دالبی را پخش کند.

برای پورت نوری ای که هنوز استفاده نشده است یک درپوش محافظ وجود دارد شما باید درپوش را برداشته و کابل را متصل کنید. در صورت برداشتن درپوش نوری قرمز رنگ داخل دستگاه قابل مشاهده خواهد بود.

هنگامی که کابل را قرار می دهیم صدای اتصال آن به گوش می رسد. پورت اپتیکال از یک طرف مربع شکل است و گوشه هایش گرد می باشد، دقت کتید که پورت را به درستی در جای خودش قرار دهید.

what-is-ptical-cable-and-what-does-it-doo

کابل اپتیکال چیست؟

به طور کلی باید گفت که برای انتقال داده ها سه کابل جود دارد: کابل HDMI به طور همزمان صدا و تصویر را منتقل می کند دو کابل دیگر یعنی کابل های اپتیکال و کابل کواکسیال فقط صدا را منتقل می کنند. نام دیگر کابل اپتیکال، کابل نوری است. این کابل در  بیشتر دستگاه های جدید وجود دارد و هدف از طراحی آن انتقال صدای دیجیتال و برای ارسال سیگنال های صوتی دیجیتال بین دستگاه ها می شود. جنس کابل کواکسیال مس است و کانال اپتیکال از جنس نور می باشد. منظور از نوری بودن این کابل این است که در اپتیکال صدا برای منتقل شدن باید به نور تبدیل شود.

کابل صوتی نوری از صدای استریو و دالبی دیجیتال و پورت صوتی چند کاناله DTS 5.1 پشتیبانی می کند. کار کابل اپتیکال این است که دیتا و سیگنال های صوتی را به صورت صفر و یک توسط منبعی نوری در درون کابل حرکت می دهد که ما می توانیم آن را به رنگ قرمز داخل آن ببینیم، البته این نور زمانی قابل دیدن است که اطلاعات در حال رد و بدل شدن باشد وگرنه در حالت عادی چنین نوری وجود ندارد. صدا را باید جریانی الکترونیکی دانست، در این حالت کابل اپتیکال صدا را به نور تبدیل می کند و سپس از کابل رد می شود و به دستگاه مقصد می رسد.

what-is-ptical-cable-and-what-does-it-doo

کابل اپتیکال از یکه هسته شیشه ای تشکیل شده است که قابلیت عبور دادن نور را دارد. چرا شیشه؟ زیرا نور از آن نمی تواند فرار کند و به صورت زاویه ای حرکت می کند.

باید گفت که کابل اپتیکال برای انتقال صدای سوراند 5.1 و 7.1 مناسب نمی باشد زیرا پهنای باندش برای انتقال این حجم کافی نیست. برای این کار می توانید از کابل اچ دی ام آی استفاده نمایید.

این کابل صوتی نوری توسط شرکت توشیبا ساخته شده است نام دیگر این کابلToslink نیز می باشد که به صورت TOS نیز تلفظ می شود. اتصال پورت نوری، سیگنال های صوتی دیجیتال به نور تبدیل می شود و با استفاده از کابلی که از فیبر نوری ساخته شده است به دستگاه دیگر منتقل می گردد.

ویژگی های این کابل نوری عبارت است از:

  • کابل های صوتی دیجیتال نوری از کواسیکال کوچکتر، باریک تر و قابل انعطاف تر است
  • تحت تاثیر دخالت های الکتریکی و مغناطیسی قرار نمی گیرد
  • پورت نوری و کواسیکال در کنار هم پورت spdif رو تشکیل میدهند
  • کابل کواکسیال برخی از این مزیت ها را ندارد
  • و …

what-is-ptical-cable-and-what-does-it-doo

پورت نوری چه زمانی استفاده می شود ؟

اگر تلویزیون شما قابلیت AV دارد می توانید با پورت HDMI صدا و تصویر را منتقل کنید. اگر این کابل را نداشتید یا به هر دلیلی نتوانستید از آن استفاده کنید پیشنهاد بعدی پورت نوری می باشد و می توانید با آن صدای استریو استاندارد را نیز بشنوید. از سوی دیگر باید گفت که برخی از کابل های HDMI صدا را به خوبی منتقل نمی کنند. استفاده از پورت نوری می توانید صدای تلویزیون HD را به سیستم اسپیکر متصل نمایید.

بیشتر تلویزیون های از پورت نوری پشتیبانی می کنند. برای اتصال خروجی صوتی نوری در پشت تلویزیون به یک ورودی نوری در تقویت کننده یا گیرندتون هم نیاز است.

برای استفاده از کابل Optical باید دو دستگاه فرستنده و گیرنده، پورت اپتیکال داشته باشند. در دستگاه فرستنده باید Optical Out باشد و روی دستگاه گیرنده باید Optical In وجود داشته باشد. کانکتور اپتیکال جهت مشخصی دارد یعنی اینطور نیست که از هر طرف به پورت اپتیکال متصل شود باید جهت کانکتور و جهت پورت با هم هماهنگ باشند.

چه دستگاه هایی این کابل را دارند؟

دستگاه هایی مانند اکس باکس وان، اکس باکس وان اس، پلی استیشن 4، دستگاه های بلوری و بسیاری دستگاه دیگر این کابل را دارند. این کابل زمانی به کار می رود که شما فقط می خواهید صدا را انتقال دهید نه تصویر به عنوان مثال صدای اکس باکس از سیستم خانگی پخش شود.

بیشتر دستگاه ها این پورت را دارند اما برای اینکه مطمئن شوید دستگاه شما پورت اپتیکال را دارد، می توانید در پشت دستگاه به دنبال عبارت هایی همچون Optical Port باشید.

what-is-ptical-cable-and-what-does-it-doo

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های موجود در بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ