رزولوشن Resolution چیست؟

0 1,457

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

رزولوشن Resolution چیست؟

هنگام خرید تلویزیون اولین چیزی که ممکن است خیلی به گوشتان خورده باشد عبارت رزولوشن است. ممکن است معنای درست این عبارت را ندانید. در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم رزولوشن و انواع آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

what-is-resolution

معنی رزولوشن Resolution در تلویزیون چیست؟

تلویزیون ها، مانیتور ها، یا به عبارتی هر تصویر دیجیتال با عبارت رزولوشن و پیکسل ارتباط دارد. تمامی تصاویر در صفحه نمایش ها، مجموعه ی بیشماری از نقاط رنگی هستند که کنار یکدیگر قرار گرفتند و چشم ما آن ها را بصورت پیوسته و یک تصویر کامل میبیند. رزولوشن تاثیر زیادی بر وضوح تصویر دارد. هر چه تعداد رزولوشن بالا باشد وضوح و کیفیت تصاویر افزایش می یابد. Resolution اصطلاحی است که برای بیان تعداد پیکسل ها به کار می رود. برای اینکه رزولوشن یک تصویر را بیان کنیم باید دو عدد از پیکسل را در کنار هم قرار دهیم یکی از اعداد برای پیکسل های افقی و دیگری برای پیکسل های عمودی می باشد. برخی از این اعداد عبارت است از: ۶۴۰ در ۴۸۰ و یا ۱۲۸۰ در ۷۲۰٫ هر صفحه نمایش در تلویزیون های پلاسما، LCD ،LED دارای تعداد ثابتی پیکسل ها است که توانایی نمایش تصاویر با کیفیت را فراهم میکنند.

what-is-resolution

رزولوشن ها را چگونه بخوانیم؟

همانطور که گفتیم در بیان هر رزولوشن دو عدد وجود دارد به عنوان مثال رزولوشن ۷۲۰*۱۲۸۰٫ این رزولوشن را اینگونه می خوانیم ۷۲۰در ۱۲۸۰٫ عدد اول تعداد پیکسل ها را در عرض و عدد دوم تعداد پیکسل ها را در طول نشان می دهد. عدد اول نشان دهنده ی تعداد ستون پیکسل ها و عدد دوم نشان دهنده ی ردیف پیکسل ها ( یعنی عرض و ارتفاع تصویر) است.

روش دوم برای بیان رزولوشن این است که تمامی پیکسل ها را با یک عدد کلی نشان دهیم در اینصورت مگاپیکسل می باشد. به عنوان مثال رزولوشن ۱۰۲۴*۱۲۸۰ ، را هم به صورت ۱۰۲۴ در ۱۲۸۰ می خوانند یا اینکه آن را  ۱٫۳ مگاپیکسل می گویند. حال این سوال مطرح می شود که چرا ۱٫۳؟ در پاسخ باید گفت که وقتی دو عدد ۱۰۲۴ و ۱۲۸۰ را در هم ضرب کنیم جواب در حدود ۱٫۳۰۰٫۰۰۰ پیکسل می شود. به همین دلیل این رزولوشن را به صورت ۱٫۳ مگا پیکسل می خوانند. دقت کنید که دیگر از عبارت پیکسل استفاده نمی شود بلکه آن را مگا پیکسل می خوانند.

what-is-resolution

رزولوشن ها را چگونه محاسبه کنیم؟

برای محاسبه ی تعداد رزولوشن های هر تصویر شما باید دو عدد عرض و ارتفاع را در هم ضرب کنید تا تعداد رزولوشن های کل صفحه نشان داده شود. وقتی دو عدد را در هم ضرب می کنیم، هر چه عدد بزرگتر باشد کیفیت تصویر و وضوح بهتر خواهد بود.

وضوح تصویر چیست؟

هر چه تعداد پیکسل هایی که در صفحه نمایش بکار رفته است بیشتر باشد، وضوح تصویر نیز بالاتر می شود. البته رزولوشن تنها عامل وضوح تصویر در صفحه نمایش ها نمی باشد عامل دیگر در تلویزیون ها که در وضوح تصویر تاثیر دارد کنترات است. وضوح تصویر بالاتر در رزولوشن های بالاتر ممکن است. چرا هر چه رزولوشن بالاتر باشد وضوح نیز افزایش می یابد؟ زیرا در ساخت رزولوشن های بالا از تکنولوژی بالاتری استفاده می شود و در نتیجه کیفیت و وضوح تصاویر افزایش می یابد.

what-is-resolution

کنتراست چیست؟

در کنار رزولوشن عامل دیگری که بر وضوح تصویر تاثیر می گذارد، کنتراست می باشد. کنتراست یعنی فاصله ای که میان رنگ سفید کامل و رنگ مشکی عمیق در صفحه نمایش وجود دارد. هر چه میزان کنتراست بالاتر باشد کیفیت و وضوح تصویر نیز بالاتر خواهد بود و تلویزیون رنگ ها و سایه ها را دقیق تر نشان می دهد و درز نور وجود نخواهد داشت.

در چه زمانی رزولوشن کارکرد خود را نشان می دهد؟

همانطور که گفتیم رزولوشن در کیفیت تصاویر بسیار موثر است اما باید به فاکتورهای دیگری نیز توجه کرد. به عنوان مثال اگر تلویزیونی بالاتری کیفیت را داشته باشد اما فاکتورهای دیگر وجود نداشته باشد شما فقط پولتان را هدر داده اید. این فاکتورها عبارت است از:

  • سایز تلویزیون
  • فاصله شما با تلویزیون
  • نوع محتوایی که کاربر مشاهده می کند

به عنوان مثال اگر شما کیفیت ۸k را داشته باشید اما محتوای آن را نداشته باشید عملا نمی توانید از مزایای این کیفیت برخوردار شوید. البته باید این نکته را هم بگوییم که تعداد محتواهایی با این رزولوشن به تعداد انگشتان دست نیز نمی رسد.

what-is-resolution

واحد های بیان کننده وضوح تصویر

برای بیان وضوح تصویر واحدهای مختلفی وجود دارد از جمله : ppi و dpi

در جدول زیر این واحد ها را شرح داده ایم:

عنوان واحد معنای هر واحد
Dpi = Dot per Inch   یعنی تعداد نقاط در هر اینچ مربع
PPi = Pixel per Inch یعنی تعداد پیکسل در هر اینچ مربع (یعنی اگر یک تصویر با وضوح ۷۲ppi  باشد ، ۵۱۸۴ پیکسل دارد)

در جدول زیر چند فرمت استاندارد تصویر را ارائه داده ایم به قابلیت هر وضوح نیز اشاره کرده ایم

استاندارد قابلیت
استاندارد VGA (Video Graphics Array) : می تواند تصویری با وضوح ۶۴۰*۴۸۰ پیکسل نمایش دهند
استاندارد SVGA (Super VGA) : می تواند تصویری با وضوح ۸۰۰*۶۰۰ پیکسل نمایش دهند
استاندارد XGA (Extended Graphic Array) : می تواند تصویری با وضوح ۱۰۲۴*۷۶۸ پیکسل نمایش دهند
استاندارد WXGA (Wide XGA) : می تواند تصویری با وضوح ۱۳۶۵*۷۶۸ پیکسل نمایش دهند
استاندار UXGA Ultra Extended Graphic Array : می تواند تصویری با وضوح ۱۶۰۰*۱۲۰۰ پیکسل نمایش دهند
تلویزیون های HDTV : می تواند تصویری با رزولوشن ۱۹۲۰*۱۰۸۰ پیکسل را نمایش دهند

در ادامه بر خی از رزولوشن ها را توضیح می دهیم …

what-is-resolution

کیفیت FULL HD چیست؟

تلویزیون هایی که از فرمت Full HD پشتیبانی می کنند کیفیت تصویر بسیار عالی ای را ارائه می دهند به گون های که در اینگونه تلویزیون ها به راحتی می توان جزئیات تصویر را مشاهده کرد. پیکسل های موجود در این فرمت ۱۰۸۰*۱۹۲۰ است منظور از این پیکسل این است که کاربران در این تلویزیون ها حداکثر ۱۹۲۰ پیکسل به صورت افقی و ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی می توانند ببینند. کیفیت FULL HD در تلویزیون های OLED بسیار عالی عمل می کند و باعث می شود که بهترین کیفیت برای کاربران ارائه شود و دیگر کاربران شاید نیازی به کیفیت ۴K نداشته باشند. فرمت FULL HD در تلویزیون هایی که نسبت تصویر ان ها ۱۶:۹ است بسیار عالی می باشد ولی برای تلویزیون هایی که نسبت تصویر آن ها ۴:۳ است مناسب نیستند. اگر کیفیت فول اچ دی در این سایز تلویزیون به کار رود یا قسمتی از تصویر از بین می رود یا کیفیت به شدت کاهش می یابد.

در فرمت فول اچ دی به دلیل اینکه ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی نشان می دهد به فرمت Full HD ،۱۰۸۰ پیکسل  نیز گفته می شود.

what-is-resolution

پیکسل ها در تلویزیون های فول اچ دی و  ۴K چگونه است؟

حداکثر پیکسل ها در تلویزیون هایی با کیفیت Full HD ،۱۹۲۰ پیکسل به صورت افقی و ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی می باشد. به خاطر تعداد پیکسل هایی که به صورت عمودی در این نوع از کیفیت وجود دارد به آن  فرمت ۱۰۸۰ نیز گفته می شود.

صفحه نمایش های ۴K، در مقایسه با فول اچ دی از تعداد پیکسل های بیشتری برخوردار است. UHD یا ۲۱۶۰p، این همان ۴K است. پیکسل های این کیفیت عبارت است از : ۳۸۴۰ پیکسل افقی و ۲۱۶۰ پیکسل در ردیف های عمودی.

what-is-resolution

رزولوشن ۸K چیست ؟

استاندارد فول اولترا اچ دی (Full Ultra HD) را در بیشتر مواقع ۸K می خوانند. این رزولوشن ۴۳۲۰*۷۶۸۰ پیکسل دارد که در واقع ۳۱۷۷۶۰۰۰ پیکسل می شود. اندازه این تلویزیون ها که در آینده ارائه خواهند شد احتمالا باید بزرگ باشد. این فناوری ۸K نامیده شده زیرا تصاویر با کیفیت تقریبا ۸۰۰ میلیون پیکسل هستند. تصویر ۸K روشن ترین تصویر را در آینده خواهد داشت. تحقیقات جهانی که انجام شده است نشان می دهد که کیفیت ۸K به قدری است که کاربران نمی توانند واقعیت را از غیر آن تشخیص دهند. بسیاری از افراد این کیفیت را کاملترین شکل تلویزیون لقب داده اند. پیکسل های ۸K چهار برابر بیشتر از رزولوشن ۴K است تصور کنید که تماشای رزولوشن ۴K  چه قدر لذت بخش است حال این کیفیت را چهار برابر کنید چه احساسی خواهید داشت؟

کیفیت ۸K یکی از فناوری‌های روز نمایشگرهای امروزی می باشد. تا همین یکی دو سال پیش ویژگی رزولوشن ۸K زمزمه‌ای بیش نبود اما بعد از گذشت چند سال این کیفیت به عنوان یک گزینه اصلی در بررسی ویژگی‌های یک نمایشگر عالی شمرده می شود.

what-is-resolution

کارایی پیکسل های۸K چیست؟

رزولوشن ۸K معادل ۴۳۲۰×۷۶۸۰ پیکسل است که معمولاً ۴۳۲۰p نیز شناخته می‌شود. به همین دلیل است که تلویزیون‌های فول اچ دی (FHD) را با اصطلاح ۱۰۸۰p می‌شناسند. در این کیفیت شاهد تقریبا ۳۳ میلیون پیکسل هستیم. در این نمایشگرها کیفیت عکس ۸K را با ویژگی ۳۳ مگاپیکسلی می بینیم. تلویزیون های HD یا ۱۰۸۰P یک تصویر ۲ مگاپیکسلی نشان می دهند که از کیفیت خوبی برخوردار است، حال فناوری ۸K دارای ۴ مگاپیکسل است و این قابلیت را همه ی گوشی های هوشمند دارند و کیفیت آن برای همه واضح است. اکنون یک تصویر ۳۳ مگاپیکسلی از ۸K را تصور کنید که از ۴K بسیار با کیفیت تر است و مرز میان واقعیت و فیلم را در هم می شکند.

what-is-resolution

در صنعت سینما منظور از واژه ۴K، رزولوشن ۴۰۹۶ ×۲۱۶۰ می باشد در حالی که در صنعت نمایشگر های خانگی منظور از واژه  Definition UHD Ultra High، رزولوشن ۳۸۴۰×۲۱۶۰ می باشد. بنابراین می توان اینگونه نتیجه گرفت که ۴K در اصل استاندارد سینما می باشد.

 

لیست قیمت تلویزیون های روز بازار

ردیف نام محصول قیمت بررسی و خرید
1 تلویزیون توشیبا 50U5865EE 13,980,000 تومان
2 تلویزیون توشیبا 55U5865EE 14,820,000 تومان
3 تلویزیون سامسونگ 50RU7410 14,660,000 تومان
4 تلویزیون سونی 50W660G 15,900,000 تومان
5 تلویزیون سامسونگ 55Q6FN 19,870,000 تومان
6 تلویزیون سامسونگ 65Q6FN 38,450,000 تومان
7 تلویزیون سامسونگ 75Q6FN 35,720,000 تومان
8 تلویزیون سامسونگ 82Q6FN 64,460,000 تومان
9 تلویزیون سامسونگ 55Q70R 25,400,000 تومان
10 تلویزیون سامسونگ 65Q70R 37,320,000 تومان
11 تلویزیون سامسونگ 75Q70R 52,580,000 تومان
12 تلویزیون سامسونگ 82Q70R 84,710,000 تومان
13 تلویزیون سامسونگ 55RU8000 17,240,000 تومان
14 تلویزیون سامسونگ 65RU8000 23,500,000 تومان
15 تلویزیون سامسونگ 75RU8000 40,800,000 تومان
16 تلویزیون سامسونگ 82RU8000 55,470,000 تومان
17 تلویزیون سامسونگ 55NU7500 16,840,000 تومان
18 تلویزیون سامسونگ 65NU7500 22,710,000 تومان
19 تلویزیون سامسونگ 55RU8070 17,280,000 تومان
20 تلویزیون سامسونگ 65RU8070 24,950,000 تومان
21 تلویزیون فیلیپس 55PUT7303 23,600,000 تومان
22 تلویزیون فیلیپس 65PUT7303 41,250,000 تومان
23 تلویزیون سامسونگ 55Q67R 24,010,000 تومان
24 تلویزیون سامسونگ 65Q67R 31,710,000 تومان

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

پیام بگذارید
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ