امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

قابلیت Dolby Digital Plus چیست و چه ویژگی ها و کارایی‌هایی دارد؟

قابلیت Dolby Digital Plus چیست و چه ویژگی ها و کارایی‌هایی دارد؟

برای اینکه به معنای واقعی، تجربه سینمای خانگی داشته باشید باید صدای فراگیر بخشی از این تجربه باشد. تلویزیون‌ها از بسیاری از فرمت‌های صدای فراگیر پشتیبانی می‌کنند. برخورداری از صدای فراگیر به قابلیت‌های سیستم صوتی، طرح بلندگو و محتوا بستگی دارد. یکی از قابلیت‌هایی که صدای فراگیر را در محیط پخش می‌کند قابلیت Dolby Digital Plus است. این قابلیت در دی وی دی ها و محتواهای آنلاین استفاده می‌شود. این قابلیت می‌تواند محتواهای بلوری دیسک را نیز کامل کرده و کیفیت صوتی آن‌ها را ارتقا دهد. قابلیت Dolby Digital Plus فناوری بسیار مهم صوتی و تصویری می‌باشد. اگر می‌خواهید درباره این قابلیت اطلاعات بیشتری کسب کنید ما همراه باشید.

شرکت Dolby  یک کمپانی آمریکایی می‌باشد که در عرصه کاهش نویز و کد کردن صدا متخصص است. این شرکت ابتدا به ساخت دستگاه‌های پخش ویدیو مشغول بود و سپس به عنوان منبعی برای تعیین استاندارد هر نوع صدا در گجت‌های مالتی مدیا تبدیل شد. شرکت دالبی چند فرمت فراگیر جدید را معرفی نموده است. صدای فراگیر یا Dolby Digital Plus یک پیشرفت بزرگ در سیستم Dolby Digital محسوب می‌شود.

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

 

قابلیت Dolby Digital Plus چیست و چه ویژگی ها و کارایی‌هایی دارد؟

قابلیت Dolby Digital Plus چیست؟

قابلیت Dolby Digital Plus یکی از فرمت‌های صوتی متعددی است که با فرمت Blu-ray Disc طراحی گردیده است. این قابلیت با بخش صوتی رابط HDMI  هماهنگ می‌باشد و در پلتفرم دالبی برای ویندوز 10 و مرورگر مایکروسافت Edge  ساخته شده است. قابلیت Dolby Digital Plus برای محتواهای HDTV  نیز استفاده می‌شود. بسیاری از نمایشگرهای HDTV هستند که از کابل ماهواره استفاده کرده و خدمات تلویزیونی ارائه می‌دهند. باید گفت که فناوری Dolby Digital Plus فناوری صوتی مبتنی بر Dolby Digital است. این فناوری استانداری برای صدای فراگیر سینما، پیام‌های شنیداری و سینمای خانگی محسوب می‌شود. قابلیت Dolby Digital Plus می‌تواند صدای دیجیتال را با کیفیت بالا ذخیره نموده و آن را منتقل کند. قابلیت Dolby Digital Plus جانشین پرولاجیک است. نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که فناوری Dolby Digital Plus برای رمزگشایی سیگنال و تفکیک صداها می‌تواند صداها را از 5 استیکر مستقل پخش کند. این اسپیکرها در سمت جلو، چپ، راست، عقب چپ و راست و کانال مرکزی قرار می‌گیرند. در استاندارد Dolby Digital Plus هر اسپیکر به صورت جداگانه کار می‌کند.

قابلیت Dolby Digital Plus چیست؟

کارآیی و عملکرد فناوری Dolby Digital Plus

فناوری Dolby Digital Plus بر اساس مدل روانشناختی و شناختی درک صدا، می‌تواند صدای صوتی را با کیفیت HD  پخش و دانلود کند. این فناوری از الگوریتم های پیشرفته استفاده می‌کند و می‌تواند صدای دیجیتال را با کیفیت بالا ذخیره و آن را منتقل کند، به همین دلیل کیفیت صوتی به بهترین شکل ممکن در انواع مختلف دستگاه‌ها ارائه می‌شود. فناوری Dolby Digital Plus با دستگاه‌های تلویزیونی سازگار است و این قابلیت یکی از مزایای فناوری Dolby Digital Plus محسوب می‌شود. فناوری Dolby Digital Plus دارای کانال صدای فراگیر 5.1 و 7.1 کانال می‌باشد. اگر سیستم شما فقط Dolby Digital داشته باشد در اینصورت هنوز هم شما می‌توانید صدای پخش شده را بصورت 5.1 کانال با بالاترین کیفیت سیگنال Dolby Digital دریافت کنید. محتوای Dolby Digital Plus می‌تواند به راحتی به سیگنال Dolby Digital سنتی تبدیل شود.

کارآیی و عملکرد فناوری Dolby Digital Plus

فناوری Dolby Digital EX چه تفاوتی با Dolby Digital Plus دارد؟

فناوری Dolby Digital Plus در بسیاری از برنامه‌های کاربردی با عنوان Dolby Digital شناخته می‌شود. باید گفت که فناوری Dolby Digital Plus و Dolby Digital EX از چندین جنبه به یکدیگر شبیه هستند اما Dolby Digital EX یک کانال مستقل و دیجیتال پلاس دو کانال مستقل دارد به همین دلیل فناوری Dolby Digital Plus می‌تواند از سیستم فراگیر 6.1 و 7.1 کاناله پشتیبانی کند.

فناوری Dolby Digital EX چه تفاوتی با Dolby Digital Plus دارد؟

مزایای فناوری Dolby Digital Plus

فناوری Dolby Digital Plus از مزایا و ویژگی‌های گسترده‌ای برخوردار است که در ادامه به برخی از این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم. قابلیت Dolby Digital Plus می تواند صدای چند کانال با خروجی کانال مجزا را در اختیار کاربران قرار دهد. این فناوری از نرخ داده ها تا 6 Mbps پشتیبانی می‌کند. همچنین یکی دیگر از مزایای قابلیتی Dolby Digital Plus این است که از HDMI اتصال دیجیتال جدید کابل برای صوتی و تصویری نیز پشتیبانی می‌کند و می‌تواند با کیفیت بالا محتوای صوتی و تصویری را منتقل کند. با وجود  Dolby Digital Plus کاربران می‌توانند محتواهای صوتی چند کاناله را تا 7.1 کانال نیز ارتقا دهد. باید گفت که فناوری Dolby Digital Plus یک فرمت صدای فراگیر می‌باشد که بر اساس دیجیتال می‌تواند کیفیت بالای صوتی را تا 8 کانال رمزگشایی نموده و آن را به صورت فراگیر برای شما ارائه دهد. فناوری Dolby Digital Plus دارای استاندارد Dolby Digital 5.1 بیتی می‌باشد و با گیرنده‌های Dolby Digital سازگار است.

یکی دیگر از قابلیت ها و امکانات Dolby Digital Plus این است که می‌تواند نرخ بیت حداقل 3 مگابایت بر ثانیه را بر روی DVD HD اجرا کند و همچنین نرخ بیت را تا 4.7 مگابایت بر ثانیه بر روی دیسک Blu-ray اجرا نماید. باید گفت که فناوری Dolby Digital Plus می‌تواند نرخ بیت را افزایش داده و با 6144 Kbps (کیلوبایت در هر ثانیه) از داده ها محتواها را ارائه دهد. حال آنکه در Dolby Digital 448 کیلو بیت بر ثانیه ارائه می‌شود. هرچه نرخ بیت افزایش یابد کیفیت صدا نیز بهتر می‌شود.

مزیت دیگر فناوری Dolby Digital Plus کیفیت پایدار آن در هر دستگاه می‌باشد. کاربران می‌توانند از صدای فراگیر پر جنب و جوش و با کیفیت بالا لذت ببرند و تجربه صوتی متفاوتی از محتواهای مورد علاقه خودشان داشته باشند. فناوری Dolby Digital می‌تواند فیلم‌های آنلاین یا کنسرت‌ها را به بهترین شکل ممکن و با صدای فراگیر برای کاربران ارائه دهد. فناوری Dolby Digital Plus می‌تواند به صورت حداکثر 7.1 کانال مجزا و صدای فراگیر را برای کاربران ارائه دهد به گونه ای که شما احساس می‌کنید محتواهای صوتی را به صورت عالی و به سبک سینمایی می‌شنوید. یکی دیگر از مزیت‌های فناوری Dolby Digital Plus این است از آخرین دستگاه‌های اپل نیز پشتیبانی می‌کند. این فناوری در ویندوز 10 و مایکروسافت Edge طراحی و ساخته شده است.

قابلیت دیگری که باید اشاره کنیم صدای HDTV می‌باشد. این صدا بر اساس فناوری های اصلی Dolby Digital است و می‌تواند صدا را به صورت فراگیر سینما پخش کند. فناوری Dolby Digital Plus به طور کامل از Blu ray BonusView و BD Live پشتیبانی می‌کند و می‌تواند صدایی شفاف و واقعی را از طریق هدفون و بلندگوها با استفاده از Dolby Audio  پخش کند.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که برخی از گیرنده‌ها از اتصالات HDMI پشتیبانی می‌کنند اما نمی‌توانند صدای Dolby Digital Plus را اداره کنند به همین دلیل برای داشتن صدای فراگیر شما باید یک گیرنده با قابلیت HDMI 1.3 و قابلیت رمزگشایی داخلی Dolby Digital Plus داشته باشید. اگر این دو قابلیت وجود نداشته باشد شما نمی‌توانید از مزیت‌های فناوری Dolby Digital Plus برخوردار شوید برای داشتن صدای فراگیر به سبک سینمای خانگی کاربران باید از مجموعه‌ای از اتصالات آنالوگ استفاده کنند و گیرنده خود را پیکربندی کنند. تا بتوانند به صورت خطی سیگنال Dolby Digital Plus را دریافت کرده و صدای فراگیر برخوردار شوند یعنی به عبارتی باید به جای یک جریان بیتی از PCM استفاده کنند.

مزایای فناوری Dolby Digital Plus

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ