منظور از قابلیت ۴k Upscale (قابلیت ارتقاء کیفیت) چیست؟

0 1,357

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

اگر برای خرید تلویزیون سری به انواع مدل های تلویزیون بزنید ممکن است قابلیت ۴k Upscale را شنیده باشید. فروشندگان معمولا این قابلیت را با عنوان قابلیت جدیدی برای ارتقای کیفیت معرفی می کنند. در این مقاله قصد داریم با کارکرد و مزایای این قابلیت آشنا شویم، با ما همراه باشید.

قابلیت ۴k Upscale (قابلیت ارتقاء کیفیت)

فورکا آپسلینگ (۴k Upscale) می تواند کیفیت تصویر را ارتقا دهد. کاربران به راحتی می توانند این قابلیت را در بیشتر دستگاه مثل تلویزیون، سینما خانگی، bluray و … بیابند. ممکن است این سوال مطرح شود که چرا اصلا باید قابلیتی وجود داشته باشد که بتواند محتواها را ارتقاء دهد؟ در پاسخ باید بگوییم که درست است که انواع مختلف کیفیت ها مانند فورکا، ۸k و … وجود دارد اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که محتواهای این کیفیت ها بسیار کم است. به طور کلی تعداد محتوا های ۸k حتی به انگشتان دست نیز نمی رسند. و محتواهای فورکا نیز تا همین اواخر به سختی پیدا می شوند. یکی از معایب تلویزیون ‌های ۴K نبودن محتوای (CONTENT)  مناسب برای آن‌ ها است، که به خصوص این مسأله در کشور ما بیشتر به چشم می اید. به همین دلیل باید قابلیتی وجود داشته باشد که این امکان را برای کاربران فراهم کند که کیفیت محتواهایی که پایین هستند را ارتقاء دهند.

قابلیت 4k Upscale (قابلیت ارتقاء کیفیت)

همانطور که تلویزیون های فورکی جایگزین تلویزیون های HD و Full HD شده اند، تولید کنندگان از برخی اصطلاحات جالب مانند “Ultra HD upscaling” رونمایی کردند. اما upscaling یک ویژگی منحصر به فرد نیست فقط به تلویزیون این امکان را می دهد که فرمت های ویدیویی با وضوح پایین تر را به کیفیت ۴K ارتقا دهد.

برای ارائه محتواهای با کیفیت پایین، در تلویزیون فورکی، تلویزیون مجبور است از Upscaler استفاده کند. قابلیت ۴K Upscaler که تا حدودی اکثر تلویزیون های فورکی دارند، باعث می شود تا برنامه ها و فیلم ها  حتی در اندازه بزرگتر با کیفیت بالا و استاندارد، عالی به نظر برسند. همچنین به بهبود کنتراست و رنگ می پردازد.

قابلیت Upscale توسط سازندگان تلویزیون‌ ها بسیار تبلیغ شده است.  قابلیت ارتقاء رزولوشن یا Upscale محتواهای مختلف با رزولوشن‌های کمتر از ۴K است یعنی این امکان را فراهم می کند که اگر کیفیتی کمتر از فورکا باشد آن را ارتقاء دهد.

در نظر داشته باشید تنها به این دلیل که یک تلویزیون فورکی دارید به این معنا نیست که هر چیزی را که تماشا می کنید دارای کیفیت فورکی است. در واقع شما باید یک پخش کننده  Ultra HD Blu-ray همراه با محتوای ۴K در اختیار داشته باشید تا تفاوت واقعی آن را با کیفیت FHD مشاهده کنید. ۴K Ultra HD آخرین رزولوشن تلویزیون های موجود است که اجازه می دهد تصاویر با وضوح بیشتر نمایش داده شوند. با تمام این پیکسل های اضافی که تصویر را بر روی صفحه تلویزیون شما می سازند، درخشندگی رنگ ها، وضوح تصاویر و عمق رنگ ها تا حد زیادی افزایش می یابد.

ارتقاء رزولوشن یا Upscale چه کاربردی دارد؟

ارتقاء رزولوشن یا Upscale چه کاربردی دارد؟

همانطور که پیشتر گفتیم تکنولوژی ارتقاء رزولوشن یا Upscale برای حل کردن مشکل کمبود محتوا های فورکا ایجاد شده است. تا چند سال پیش تازه تلویزیون ایران از کیفیت HD، پشتیبانی می کند. سازندگان تلویزیون همواره امکاناتی را فراهم می کنند که بیشترین کیفیت را در اختیار کاربران قرار دهد. یکی از عوامل اصلی تبلیغاتی سازندگان تلویزیون نیز تکنولوژی Upscale  می باشد. اگر کاربرانی به منابع ۴K دسترسی داشته باشند می توانند کیفیت و جزئیات فوق العاده ای را مشاهده کنند اگر این محتوا ها را نداشتید نگران نباشید، با استفاده از قابلیت Upscale می توانید محتواهایی با رزولیشن پایین را ارتقا دهید.

آیا براستی قابلیت Upscale کیفیت را ارتقاء می دهد؟

در پاسخ باید گفت که بله باعث می شود که رزولیشن های تصویر افزایش یابد اما این به این معنا نیست که انتظار زیادی داشته باشیم زیرا هر محتوایی هر تعداد رزولیشن که داشته باشد، این قابلیت نمی تواند در رزولیشن ورودی آن تاثیر گذارد. این توقع را نداشته باشید که معجزه شود و کیفیت هایی عالی به اندازه فورکا و بالاتر ببینید. این قابلیت می تواند در صورتیکه شما در فاصله ی مناسب قرار داشته باشید کیفیت را ارتقا و بهبود دهد. این تکنولوژی معجزه نمی‌ کند. منظور این است که مانند فیلم ‌های سینمایی که در آن‌ ها دوربین‌ های امنیتی برای یافتن اثر انگشتی در فیلم ضبط شده زوم می ‌کنند، نمی‌ تواند اقدام به افزایش کیفیت تصویر کند.

آیا فیلم های Full HD در تلویزیون‌‌های ۴K کیفیت تصویر خوبی دارند؟!

اگر در سیستم های شما این قابلیت کار خود را به درستی انجام دهد شما می توانید محتواهایی با پیکسل ۱۰۸۰ را در تلویزیونی با صفحه نمایش فورکا به خوبی مشاهده کنید. حتی ممکن است خودتان هم ندانید اما بارها از این قابلیت استفاده کرده اید. فیلم‌ های ۱۰۸۰p بر روی تلویزیون ‌های ۴K بسیار با کیفیت تر نمایش داده می ‌شوند؛ اما اگر همین محتواها را با رزولیشن ۱۰۸۰ بر روی تلویزیونی نمایش دهیم که از کیفیت ۱۰۸۰ پشتیبانی می کند. چندان باکیفیت به نظر نمی رسند حال آنکه در تلویزیون فورکا کیفیت آن ها بهتر می شود.

آیا براستی قابلیت Upscale کیفیت را ارتقاء می دهد؟

در برخی مواقع این قابلیت به گونه ای کار خود را خوب انجام می دهد که نمی توان تشخیص داد که تصاویر ۴K در تلویزیون‌هایی با همان رزولوشن چه تفاوتی با تصاویر ۱۰۸۰ دارند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، تصاویر ۱۰۸۰p در تلوزیون‌های ۴K هیچ‌گونه تفاوتی احساس نمی شود. علت اینکه تفاوت محتوای ۴K و ۱۰۸۰p بسیار کم است این است که در اکثر مواقع محتوای ۴K  موجود به خوبی نمونه‌ های نمایش داده شده در فروشگاه‌ ها نیستند؛ و حتی ممکن است این موضوع پیش آید که گاهی محتوای ۱۰۸۰p بالا تر و برتر از فورکا باشند. اما این موضوع را در نظر داشته باشید که  اساسا در کیفیت برابر، هیچ‌گاه محتوای ۱۰۸۰p به خوبی ۴K  نخواهد بود.

قابلیت ارتقاء رزولوشن یا Resolution Upgrade چگونه عمل می کند؟

قابلیت ارتقاء رزولوشن یا Resolution Upgrade چگونه عمل می کند؟

همانطور که می دانید، تلویزیون‌ ۴K رزولوشنی برابر ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ دارند فورکا چهار برابر FULL HD، رزولیشن بیشتری دارد. اما در حال حاضر بیشتر محتوا هایی که در بازار موجود هستند از رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ و یا ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پشتیبانی می کنند. اگر تلویزیون تان کیفیت تصویر ۴K را پشتیبانی می کند اما محتوایی که برای کاربران پخش می شود Full HD در اینصورت کاربران تصویر  را در مقایسه با مانیتور کوچکتر  می بینند و همچنین در اطراف تصویر حاشیه های زیادی وجود خواهد داشت که سیاه هستند. اینجاست که قابلیت Resolution Upgrade وارد می شود و رزولیشن را بهبود می دهد.

برای این که از تلویزیون ۴K  بهره بگیرید، به محتوای ۴k  نیاز خواهید داشت. اما در حال حاضر به این محتوا دسترسی محدودی وجود دارد و تا زمانی که به آن دسترسی ندارید، می‌توانید از افزایش رزولوشن ویدیو‌های ۱۰۸۰p خود با قابلیت ۴k Upscale در بیشتر مواقع لذت ببرید. اما بدانید که محتواهای پایین تر را نمی تواند بهبود دهد.

تکنولوژی ارتقاء رزولوشن اصولی دارد که بر اساس آن کیفیت را بهبود می بخشد این اصول عبارتند از:

  • قابلیت Resolution Upgrade برای اینکه کیفیت تصویر را افزایش دهد ، از گوشه‌ های اشیا موجود در تصویر به عنوان نقطه ی بازگشت استفاده می‌ کند
  • این قابلیت از الگوریتم ‌های خاصی استفاده میکند و لبه ‌های اشیا را شناسایی می نماید
  • بعد از شناسایی فرضیات خاصی در نظر می گیرد و سپس آن‌ها را باز سازی و اصلاح می‌ کند
  • هر مقدار این لبه ‌های تصویر نرم‌ تر و یکنواخت ‌تر باشد این قابلیت بهرت می تواند کیفیت تصویر را بهبود دهد

چگونه از عملکرد قابلیت Resolution Upgrade مطمئن شویم؟

اگر می خواهید براستی چگونگی ارتقاء کیفیت را با استفاده از قابلیت Resolution Upgrade بفهمید آزمایش زیر را انجام دهید:

  • ابتدا عکسی با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ تهیه کنید
  • در مرحله ی بعدی سایز عکس را به رزولوشن ۵۴۰ در ۳۰۴ کاهش دهید
  • از فتوشاپ استفاده کنید و عکس را دوباره به رزولوشن اصلی و پیش فرض خود باز گردانید
  • با توجه به اینکه صفحات نمایش کامپیوتر ها از کیفیت فول اچ دی پشتیبانی می کنند، نمی توانند عکس‌ های ۴K  را بر روی  صفحه نمایش نشان دهند
  • ، به همین دلیل از رزولوشن Full HD یا ۱۰۸۰P استفاده می شود
  • شما می توانید کیفیت های مختلف را بر روی صفحه ی نمایش خود با همین فرآیند آزمایش کنید

آیا قابلیت Resolution Upgrade می تواند  کیفیت رزولوشن‌های بسیار کمتر را افزایش دهد؟

بهتر است این سوال را اینگونه مطرح کنیم که آیا این پردازش ‌های تصویری می توانند  کیفیت رزولوشن‌های SD، DVD و ۷۲۰p HD  را نیز افزایش دهند؟

در پاسخ به این سوالات بگوییم که این کار بسیار سختی است و این قابلیت نمی تواند این کار را انجام دهد حال آنکه رزولیشن ۱۰۸۰ را ارتقا می دهد. چندان انتظار  افزایش کیفیت را نداشته باشید. خودتان را آماده کنید که این تصاویر را با همان کیفیت های پایین مشاهده کنید. اما چندان نا امید نباشید اگر تلویزیون شما خوب عمل کند احتمالا بتواند کمی آن ها را بهبود دهد. اما در نظر داشته باشید که تصویر تا حدودی مصنوعی جلوه خواهد کرد. وقتی کیفیت و رزولیشن بهبود پیدا می کند ایراد دیگری نیز ایجاد می شود و آن این است که احتمالا شما در مشاهده ی این تصاویر ارتقا یافته نویزهای زیادی را هم مشاهده کنید.

بهتر است تلویزیونی با کیفیت بالا بخرید!

اگر به فکر خرید تلویزیونی ارزان هستید و نمی خواهید برای کیفیت بیشتر هزینه کنید بدانید که این جور قابلیت ها نمی توانند هیچ گاه جای خود کیفیت تلویزیون را بگیرند. این تلویزیون ها قابلیت افزایش رزولوشن را ندارند، و حتی در مواردی باعث می شود که کیفیت محتوای ۱۰۸۰p نیز کم شود. و دقیقا نتیجه ی عکس ایجاد می کند و برایتان نویزهای زیادی به همراه دارد. بهتر است به جای هزینه کردن برای تلویزیون های ارزان کیفیت را ملاک خودتان قرار دهید. هرچقدر بیشتر هزینه کنید کیفیت بیشتری می بینید.

کدام برندها از قابلیت Resolution Upgrade پشتیبانی می کنند؟

برندهای زیر قابلیت Resolution Upgrade را دارند:

– تلویزیون ال جی

– تلویزیون سونی

– تلویزیون سامسونگ

– تلویزیون هایسنس

– تلویزیون پاناسونیک

جمع بندی

به شما توصیه می کنیم که به دنبال تلویزیونی باشید که کیفیت بالایی دارد اگر نمی توانید قابلیت Resolution Upgrade می تواند کیفیت هایی با رزولیشن ۱۰۸۰ پیکسل را بهبود دهد اما نمی تواند کیفیت های پایین تر را ارتقا دهد. اگر تصاویر ۱۰۸۰ پیکسل ارتقا یابند جزئیات تصویر بیشتر می شود اما توقع آن چنانی نداشته باشید.

 

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های موجود در بازار

ردیف نام محصول قیمت بررسی و خرید
1 تلویزیون توشیبا 50U5865EE 13,560,000 تومان
2 تلویزیون توشیبا 55U5865EE 14,370,000 تومان
3 تلویزیون سامسونگ 50RU7410 14,220,000 تومان
4 تلویزیون سونی 50W660G 15,410,000 تومان
5 تلویزیون سامسونگ 55Q6FN 19,270,000 تومان
6 تلویزیون سامسونگ 65Q6FN 37,240,000 تومان
7 تلویزیون سامسونگ 75Q6FN 34,600,000 تومان
8 تلویزیون سامسونگ 82Q6FN 62,420,000 تومان
9 تلویزیون سامسونگ 55Q70R 24,600,000 تومان
10 تلویزیون سامسونگ 65Q70R 36,150,000 تومان
11 تلویزیون سامسونگ 75Q70R 50,920,000 تومان
12 تلویزیون سامسونگ 82Q70R 82,000,000 تومان
13 تلویزیون سامسونگ 55RU8000 16,710,000 تومان
14 تلویزیون سامسونگ 65RU8000 22,770,000 تومان
15 تلویزیون سامسونگ 75RU8000 39,500,000 تومان
16 تلویزیون سامسونگ 82RU8000 53,720,000 تومان
17 تلویزیون سامسونگ 55NU7500 16,330,000 تومان
18 تلویزیون سامسونگ 65NU7500 22,010,000 تومان
19 تلویزیون سامسونگ 55RU8070 16,760,000 تومان
20 تلویزیون سامسونگ 65RU8070 24,190,000 تومان
21 تلویزیون فیلیپس 55PUT7303 22,870,000 تومان
22 تلویزیون فیلیپس 65PUT7303 39,960,000 تومان
23 تلویزیون سامسونگ 55Q67R 23,260,000 تومان
24 تلویزیون سامسونگ 65Q67R 30,720,000 تومان

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

پیام بگذارید
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ