امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

منظور از قابلیت 4k Upscale (قابلیت ارتقاء کیفیت) چیست؟

اگر برای خرید تلویزیون سری به انواع مدل های تلویزیون بزنید ممکن است قابلیت 4k Upscale را شنیده باشید. فروشندگان معمولا این قابلیت را با عنوان قابلیت جدیدی برای ارتقای کیفیت معرفی می کنند. در این مقاله قصد داریم با کارکرد و مزایای این قابلیت آشنا شویم، با ما همراه باشید.

قابلیت 4k Upscale (قابلیت ارتقاء کیفیت)

فورکا آپسلینگ (4k Upscale) می تواند کیفیت تصویر را ارتقا دهد. کاربران به راحتی می توانند این قابلیت را در بیشتر دستگاه مثل تلویزیون، سینما خانگی، bluray و … بیابند. ممکن است این سوال مطرح شود که چرا اصلا باید قابلیتی وجود داشته باشد که بتواند محتواها را ارتقاء دهد؟ در پاسخ باید بگوییم که درست است که انواع مختلف کیفیت ها مانند فورکا، 8k و … وجود دارد اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که محتواهای این کیفیت ها بسیار کم است. به طور کلی تعداد محتوا های 8k حتی به انگشتان دست نیز نمی رسند. و محتواهای فورکا نیز تا همین اواخر به سختی پیدا می شوند. یکی از معایب تلویزیون ‌های 4K نبودن محتوای (CONTENT)  مناسب برای آن‌ ها است، که به خصوص این مسأله در کشور ما بیشتر به چشم می اید. به همین دلیل باید قابلیتی وجود داشته باشد که این امکان را برای کاربران فراهم کند که کیفیت محتواهایی که پایین هستند را ارتقاء دهند.

قابلیت 4k Upscale (قابلیت ارتقاء کیفیت)

لیست قیمت بهترین تلویزیون های موجود در بازار

 

همانطور که تلویزیون های فورکی جایگزین تلویزیون های HD و Full HD شده اند، تولید کنندگان از برخی اصطلاحات جالب مانند “Ultra HD upscaling” رونمایی کردند. اما upscaling یک ویژگی منحصر به فرد نیست فقط به تلویزیون این امکان را می دهد که فرمت های ویدیویی با وضوح پایین تر را به کیفیت 4K ارتقا دهد.

برای ارائه محتواهای با کیفیت پایین، در تلویزیون فورکی، تلویزیون مجبور است از Upscaler استفاده کند. قابلیت 4K Upscaler که تا حدودی اکثر تلویزیون های فورکی دارند، باعث می شود تا برنامه ها و فیلم ها  حتی در اندازه بزرگتر با کیفیت بالا و استاندارد، عالی به نظر برسند. همچنین به بهبود کنتراست و رنگ می پردازد.

قابلیت Upscale توسط سازندگان تلویزیون‌ ها بسیار تبلیغ شده است.  قابلیت ارتقاء رزولوشن یا Upscale محتواهای مختلف با رزولوشن‌های کمتر از 4K است یعنی این امکان را فراهم می کند که اگر کیفیتی کمتر از فورکا باشد آن را ارتقاء دهد.

در نظر داشته باشید تنها به این دلیل که یک تلویزیون فورکی دارید به این معنا نیست که هر چیزی را که تماشا می کنید دارای کیفیت فورکی است. در واقع شما باید یک پخش کننده  Ultra HD Blu-ray همراه با محتوای 4K در اختیار داشته باشید تا تفاوت واقعی آن را با کیفیت FHD مشاهده کنید. 4K Ultra HD آخرین رزولوشن تلویزیون های موجود است که اجازه می دهد تصاویر با وضوح بیشتر نمایش داده شوند. با تمام این پیکسل های اضافی که تصویر را بر روی صفحه تلویزیون شما می سازند، درخشندگی رنگ ها، وضوح تصاویر و عمق رنگ ها تا حد زیادی افزایش می یابد.

ارتقاء رزولوشن یا Upscale چه کاربردی دارد؟

ارتقاء رزولوشن یا Upscale چه کاربردی دارد؟

همانطور که پیشتر گفتیم تکنولوژی ارتقاء رزولوشن یا Upscale برای حل کردن مشکل کمبود محتوا های فورکا ایجاد شده است. تا چند سال پیش تازه تلویزیون ایران از کیفیت HD، پشتیبانی می کند. سازندگان تلویزیون همواره امکاناتی را فراهم می کنند که بیشترین کیفیت را در اختیار کاربران قرار دهد. یکی از عوامل اصلی تبلیغاتی سازندگان تلویزیون نیز تکنولوژی Upscale  می باشد. اگر کاربرانی به منابع 4K دسترسی داشته باشند می توانند کیفیت و جزئیات فوق العاده ای را مشاهده کنند اگر این محتوا ها را نداشتید نگران نباشید، با استفاده از قابلیت Upscale می توانید محتواهایی با رزولیشن پایین را ارتقا دهید.

آیا براستی قابلیت Upscale کیفیت را ارتقاء می دهد؟

در پاسخ باید گفت که بله باعث می شود که رزولیشن های تصویر افزایش یابد اما این به این معنا نیست که انتظار زیادی داشته باشیم زیرا هر محتوایی هر تعداد رزولیشن که داشته باشد، این قابلیت نمی تواند در رزولیشن ورودی آن تاثیر گذارد. این توقع را نداشته باشید که معجزه شود و کیفیت هایی عالی به اندازه فورکا و بالاتر ببینید. این قابلیت می تواند در صورتیکه شما در فاصله ی مناسب قرار داشته باشید کیفیت را ارتقا و بهبود دهد. این تکنولوژی معجزه نمی‌ کند. منظور این است که مانند فیلم ‌های سینمایی که در آن‌ ها دوربین‌ های امنیتی برای یافتن اثر انگشتی در فیلم ضبط شده زوم می ‌کنند، نمی‌ تواند اقدام به افزایش کیفیت تصویر کند.

آیا فیلم های Full HD در تلویزیون‌‌های 4K کیفیت تصویر خوبی دارند؟!

اگر در سیستم های شما این قابلیت کار خود را به درستی انجام دهد شما می توانید محتواهایی با پیکسل 1080 را در تلویزیونی با صفحه نمایش فورکا به خوبی مشاهده کنید. حتی ممکن است خودتان هم ندانید اما بارها از این قابلیت استفاده کرده اید. فیلم‌ های 1080p بر روی تلویزیون ‌های 4K بسیار با کیفیت تر نمایش داده می ‌شوند؛ اما اگر همین محتواها را با رزولیشن 1080 بر روی تلویزیونی نمایش دهیم که از کیفیت 1080 پشتیبانی می کند. چندان باکیفیت به نظر نمی رسند حال آنکه در تلویزیون فورکا کیفیت آن ها بهتر می شود.

آیا براستی قابلیت Upscale کیفیت را ارتقاء می دهد؟

در برخی مواقع این قابلیت به گونه ای کار خود را خوب انجام می دهد که نمی توان تشخیص داد که تصاویر 4K در تلویزیون‌هایی با همان رزولوشن چه تفاوتی با تصاویر 1080 دارند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، تصاویر 1080p در تلوزیون‌های 4K هیچ‌گونه تفاوتی احساس نمی شود. علت اینکه تفاوت محتوای 4K و 1080p بسیار کم است این است که در اکثر مواقع محتوای 4K  موجود به خوبی نمونه‌ های نمایش داده شده در فروشگاه‌ ها نیستند؛ و حتی ممکن است این موضوع پیش آید که گاهی محتوای 1080p بالا تر و برتر از فورکا باشند. اما این موضوع را در نظر داشته باشید که  اساسا در کیفیت برابر، هیچ‌گاه محتوای 1080p به خوبی 4K  نخواهد بود.

قابلیت ارتقاء رزولوشن یا Resolution Upgrade چگونه عمل می کند؟

قابلیت ارتقاء رزولوشن یا Resolution Upgrade چگونه عمل می کند؟

همانطور که می دانید، تلویزیون‌ 4K رزولوشنی برابر 3840 در 2160 دارند فورکا چهار برابر FULL HD، رزولیشن بیشتری دارد. اما در حال حاضر بیشتر محتوا هایی که در بازار موجود هستند از رزولوشن 1920 در 1080 و یا 1280 در 720 پشتیبانی می کنند. اگر تلویزیون تان کیفیت تصویر 4K را پشتیبانی می کند اما محتوایی که برای کاربران پخش می شود Full HD در اینصورت کاربران تصویر  را در مقایسه با مانیتور کوچکتر  می بینند و همچنین در اطراف تصویر حاشیه های زیادی وجود خواهد داشت که سیاه هستند. اینجاست که قابلیت Resolution Upgrade وارد می شود و رزولیشن را بهبود می دهد.

برای این که از تلویزیون 4K  بهره بگیرید، به محتوای 4k  نیاز خواهید داشت. اما در حال حاضر به این محتوا دسترسی محدودی وجود دارد و تا زمانی که به آن دسترسی ندارید، می‌توانید از افزایش رزولوشن ویدیو‌های 1080p خود با قابلیت 4k Upscale در بیشتر مواقع لذت ببرید. اما بدانید که محتواهای پایین تر را نمی تواند بهبود دهد.

تکنولوژی ارتقاء رزولوشن اصولی دارد که بر اساس آن کیفیت را بهبود می بخشد این اصول عبارتند از:

  • قابلیت Resolution Upgrade برای اینکه کیفیت تصویر را افزایش دهد ، از گوشه‌ های اشیا موجود در تصویر به عنوان نقطه ی بازگشت استفاده می‌ کند
  • این قابلیت از الگوریتم ‌های خاصی استفاده میکند و لبه ‌های اشیا را شناسایی می نماید
  • بعد از شناسایی فرضیات خاصی در نظر می گیرد و سپس آن‌ها را باز سازی و اصلاح می‌ کند
  • هر مقدار این لبه ‌های تصویر نرم‌ تر و یکنواخت ‌تر باشد این قابلیت بهرت می تواند کیفیت تصویر را بهبود دهد

چگونه از عملکرد قابلیت Resolution Upgrade مطمئن شویم؟

اگر می خواهید براستی چگونگی ارتقاء کیفیت را با استفاده از قابلیت Resolution Upgrade بفهمید آزمایش زیر را انجام دهید:

  • ابتدا عکسی با رزولوشن 1920 در 1080 تهیه کنید
  • در مرحله ی بعدی سایز عکس را به رزولوشن 540 در 304 کاهش دهید
  • از فتوشاپ استفاده کنید و عکس را دوباره به رزولوشن اصلی و پیش فرض خود باز گردانید
  • با توجه به اینکه صفحات نمایش کامپیوتر ها از کیفیت فول اچ دی پشتیبانی می کنند، نمی توانند عکس‌ های 4K  را بر روی  صفحه نمایش نشان دهند
  • ، به همین دلیل از رزولوشن Full HD یا 1080P استفاده می شود
  • شما می توانید کیفیت های مختلف را بر روی صفحه ی نمایش خود با همین فرآیند آزمایش کنید

آیا قابلیت Resolution Upgrade می تواند  کیفیت رزولوشن‌های بسیار کمتر را افزایش دهد؟

بهتر است این سوال را اینگونه مطرح کنیم که آیا این پردازش ‌های تصویری می توانند  کیفیت رزولوشن‌های SD، DVD و 720p HD  را نیز افزایش دهند؟

در پاسخ به این سوالات بگوییم که این کار بسیار سختی است و این قابلیت نمی تواند این کار را انجام دهد حال آنکه رزولیشن 1080 را ارتقا می دهد. چندان انتظار  افزایش کیفیت را نداشته باشید. خودتان را آماده کنید که این تصاویر را با همان کیفیت های پایین مشاهده کنید. اما چندان نا امید نباشید اگر تلویزیون شما خوب عمل کند احتمالا بتواند کمی آن ها را بهبود دهد. اما در نظر داشته باشید که تصویر تا حدودی مصنوعی جلوه خواهد کرد. وقتی کیفیت و رزولیشن بهبود پیدا می کند ایراد دیگری نیز ایجاد می شود و آن این است که احتمالا شما در مشاهده ی این تصاویر ارتقا یافته نویزهای زیادی را هم مشاهده کنید.

بهتر است تلویزیونی با کیفیت بالا بخرید!

اگر به فکر خرید تلویزیونی ارزان هستید و نمی خواهید برای کیفیت بیشتر هزینه کنید بدانید که این جور قابلیت ها نمی توانند هیچ گاه جای خود کیفیت تلویزیون را بگیرند. این تلویزیون ها قابلیت افزایش رزولوشن را ندارند، و حتی در مواردی باعث می شود که کیفیت محتوای 1080p نیز کم شود. و دقیقا نتیجه ی عکس ایجاد می کند و برایتان نویزهای زیادی به همراه دارد. بهتر است به جای هزینه کردن برای تلویزیون های ارزان کیفیت را ملاک خودتان قرار دهید. هرچقدر بیشتر هزینه کنید کیفیت بیشتری می بینید.

کدام برندها از قابلیت Resolution Upgrade پشتیبانی می کنند؟

برندهای زیر قابلیت Resolution Upgrade را دارند:

– تلویزیون ال جی

– تلویزیون سونی

– تلویزیون سامسونگ

– تلویزیون هایسنس

– تلویزیون پاناسونیک

جمع بندی

به شما توصیه می کنیم که به دنبال تلویزیونی باشید که کیفیت بالایی دارد اگر نمی توانید قابلیت Resolution Upgrade می تواند کیفیت هایی با رزولیشن 1080 پیکسل را بهبود دهد اما نمی تواند کیفیت های پایین تر را ارتقا دهد. اگر تصاویر 1080 پیکسل ارتقا یابند جزئیات تصویر بیشتر می شود اما توقع آن چنانی نداشته باشید.

 

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های موجود در بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ