امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

کیو ال ای دی QLED چیست؟ | تلویزیون کیو ال ای دی QLED سامسونگ

QLED چیست و چه کاربردی دارد؟

هر ساله تولید کنندگان تلویزیون تکنولوژی ها و فناوری های مختلفی را برای حضور در عرصه ی رقابت طراحی و تولید می کنند. یکی از این فناوری هایی که توسط سامسونگ تولید و ارائه شده است فناوری کیو ال ای دی می باشد. اگر می خواهید با این تکنولوژی و کارکرد های آن آشنا شوید و از قیمت تلویزیون QLED باخبر شوید با ما همراه شوید.

فناوری کیو ال ای دی QLED طراحی شده در تلویزیون های سامسونگ

فناوری کیو ال ای دی QLED طراحی شده در تلویزیون های سامسونگ

لیست قیمت بهترین تلویزیون های QLED موجود در بازار

 

همانطور که می دانید سامسونگ شرکت کره ای می باشد، این برند محبوب در نمایشگاه CES 2017 نسل جدید تلویزیون‌ های خود را با نام QLED رونمایی نمود. در سال ۲۰۱۷، نام تجاری QLED جایگزین SUHD شد .SUHD  فناوری ای در تلویزیون های قدیمی بود. تکنولوژی QLED به جای SUHD در تلویزیون‌ های رده‌ بالای سامسونگ به کار می رود. این تکنولوژی جدید باعث شده است که قابلیت های تلویزیون های سامسونگ بیش از گذشته باشد. اگر بخواهیم منصف باشیم باید بگوییم که ورود این فناوری جهش و تحولی بزرگ در کیفیت تصاویر تلویزیون می باشد. شاید پیشتر تکنولوژی OLED شنیده باشید اما بدانید که این دو تکنولوژی شاید نام های یکسانی داشته باشند اما رقیب هم هستند و سازندگان هر کدام تلاش می کنند که تکنولوژی خود را به عنوان بهترین تکنولوژی در این عرصه بشناسانند.

QLED چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سامسونگ از تکنولوژی کوانتوم دات در پنل LED استفاده می کرد به همین دلیل تصمیم گرفت که تلویزیون‌ های جدید خود را با نام  QLED بنامد. ممکن است نامگذاری این تکنولوژی برایتان سوال باشد اما بدانید که QLED در واقع از ترکیب  Quantom dot + LED = QLED ایجاد شده است. و به صورت کیو ال ای دی  خوانده می شود. تکنولوژی QLED برای oled دیود ساطع کننده نور رقیب محسوب می شود. سامسونگ در تلاش است تا ثابت کند که QLED تکنولوژی ای برتر از OLED می باشد و مزایای بیشتری دارد. QLED مخفف عبارت دیود ارگارنیک تابش‌ دهنده‌ی نور است. به بیان بسیار ساده صفحات OLED از LED های اورگانیک کوچکی استفاده می کنند، که در صورت دریافت الکتریسیته نور رنگی از خود ساطع می کنند. هر لامپ ال ای دی به تنهایی یک پیکسل پنل تلویزیون OLED را تشکیل می دهند.

 

برخی ها QLED یا کیو‌ ال‌ ای‌ دی را یک تکنولوژی جدید حساب نمی کنند، آن ها معتقدند که  QLED در اصل نسل سوم  کوانتوم دات در تلویزیون‌های سامسونگ می باشد که نسل های قبلی آن را پیشتر در تلویزیون های قدیمی دیده ایم. به عنوان مثال در مدل‌ های SUHD سال‌ های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ می توانید نسل های قدیمی کیو ال ای دی را پیدا کنید. اما باید انصاف را  رعایت کرد و گفت که مدل‌‌ های جدید QLED 2017 با نسل های قدیم SUHD بسیار متفاوت هستند.

پنل QLED که از فناوری های برتر سامسونگ می باشد این امکان را فراهم می کند که کاربران بتوانند صحنه ها را با جزئیات کامل ببینند و کیفیت تصویر موجود برای سال ها حفظ شود و به مرور زمان دچار خدشه و ایراد نشود. این نوآوری سامسونگ با تقویت میزان روشنایی و نقاط کوانتومی تصویر در تلاش است بهترین تصاویر را تولید کند. دیدن میلیون ها رنگ بر روی نمایشگر تلویزیون های سامسونگ و بهره گیری آن ها از فناوری های پیشرفته در بخش تصویر این قابلیت را فراهم می کند تا برترین و زنده ترین صحنه ها را مشاهده نمایید.

تفاوت تلویزیون OLED با QLED

عنوان تفاوتتوضیحات
از نظر مصرف انرژیتلویزیون های QLED از مصرف انرژی مطلوبی برخوردارند و برای استفاده ی مداوم از این محصولات لازم نیست هزینه ی برق بالایی بپردازید. در هنگام روشن بودن تلویزیون تمامی پیکسل های روشن خواهند شد و به ازای هر پیکسل روشن انرژی مصرف خواهد شد. جالب است بدانید در تلویزیون OLED تنها پیکسل هایی انرژی مصرف خواهند کرد که روشن هستند و پیکسل های خاموشی که رنگ مشکی تولید می کنند، انرژی مصرف نخواهند کرد. اما نکته جالب تر اینکه برای تولید رنگ های تیره تر نیز میزان مصرف انرژی کاهش خواهد یافت و به میزانی که روشنایی تولید می شود، انررژی نیز صرف خواهد شد. با این وجود اطمینان داشته باشید که میزان مصرف انرژی در تلویزیون OLED از تلویزیون QLED پایین تر خواهد بود. با توجه به این که تلویزیون های OLED بر خلاف تلویزیون های QLED برای نمایش تصاویر به لایه های متعددی وابسته نیستند و تنها از یک لایه لامپ ال ای دی استفاده می کنند،
وزنQLED ضخامت و وزن آن ها به مراتب کمتر است.
طول عمرتلویزیون‌های QLED را انتخاب کنید؛ چرا که تکنولوژی LCD مدت زیادی است در بازار حضور دارد و عمر بالای صفحات ساخته‌شده با آن به اثبات رسیده است.
از نظر قیمتزمانی که تلویزیون های OLED در انحصار ال جی بودند از قیمت بسیار بالای برخوردار بودند، اما با پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر و ورود سونی و پاناسونیک به بازار تلویزیون های OLED و همچنین معرفی QLED توسط سامسونگ قیمت تلویزیون های OLED کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر تلویزیون‌های OLED و QLED تقریبا در یک بازه‌ی قیمتی قرار دارند و نمی‌توان گفت یکی از دیگری ارزان‌ تر است.
از لحاظ رنگ عمق سیاهوقتی که حرف از عمق رنگ سیاه به میان می آیید تلویزیون های OLED پیروز میدان هستند. تلویزیون های QLED به دلیل استفاده از نور زمینه نمی توانند مانند OLED ها به کنتراست بی نهایت دست پیدا کنند. حتی با استفاده از تکنولوژی پیشرفته تاریکی موضوعی قادر نیستند به تاریکی مطلق برسند.
از نظر طیف رنگیتلویزیون‌ ها و نمایشگرهای متداول معمولا قادر به نمایش ۱۶ میلیون رنگ هستند؛ اما برای دریافت استاندارد HDR، پنل تلویزیون باید بتواند بیش از ۱ میلیارد رنگ تولید کند. تلویزیون‌های QLED با استفاده از نقاط کوانتومی می‌توانند طیف رنگی به‌ مراتب گسترده‌تری از LCD ها ارائه کنند. سامسونگ ادعا می‌کند تلویزیون‌های QLED با نمایش ۱۰۰ درصد رنگ‌های طیف DCI-P3، حتی از OLED ها (که تا پیش از معرفی QLED وسیع‌ ترین طیف رنگی را بین تمامی تلویزیون‌ های بازار ارائه می‌دادند) نیز برتر هستند. البته باید توجه داشت که تفاوت بین طیف رنگی بسیار گسترده‌ی تلویزیون‌های QLED و OLED، به‌اندازه‌ی جهش از ۱۶ میلیون رنگ به یک میلیارد رنگ محسوس نیست.
از لحاظ سایز

تلویزیون های OLED به نسبت تلویزیون های QLED از اندازه های کمتری برخوردارند. تولید نمایشگر های اولد در اندازه های بزرگ کار بسیار سخت و پر هزینه تر است. به همین دلیل این تکنولوزی در صفحات کوچک تلفن هوشمند حضور گسترده تری به نسبت بازار تلویزیون دارند. تا همین چند سال پیش تلویزیون های OLED بازار به سایز 55 اینچ محدود می شدند، اما امروزه شاهد تولید تلویزیون ها تا سایز 77 اینچ هستیم. اما تلویزیون های QLED محدودیت کمتری در رسیدن به سایز بزرگتر دارند، و به راحتی می توان آن ها را در سایز های 100 اینچ حتی بزرگتر تولید کرد. از لحاظ فنی QLED به نسبت OLED برتری دارد.

 

عملکرد کیو ال ای دی QLED چگونه است؟

تکنولوژی کوانتوم دات در تلویزیون ‌ها  لایه ای یا یک فیلمی از نقطه‌های کوانتومی را بر روی نور پس‌ زمینه‌ ی یک پنل ال‌ ای‌ دی معمولی قرار می دهد. لایه ای که قرار می گیرد  تشکیل شده از ذرات بسیار ریزی می باشد. سایز های این ذرات از 2 تا 10 نانمتر متغییر است. هر کدام از ذراتی که در لایه قرار دارند می توانند به طور جداگانه نور را ساطع کنند. هر چه طول موج نور ساطع شده از این ذرات بیشتر باشد اندازه ی ذرات نیز تغییر می کند. این ذرات با عبور دادن طول موج های مختلف رنگ های متفاوتی به خود می گیرند. سامسونگ اظهار داشته است که نقطه‌ های کوانتومی می توانند بیش از یک میلیارد رنگ متفاوت را تولید کنند. بنا بر ادعای  این شرکت کره ای، مواد فلزی جدیدی که در ساخت نمایشگر های کوانتوم دات به کار رفته است، باعث شده است که حجم رنگی تلویزیون ها بهبود یابند و بیشتر شوند. با تکنولوژی جدیدی که سامسونگ ارائه داده است، باید گفت که میزان حداکثر روشنایی نمایشگر  تلویزیون های جدید از ۱۵۰۰ نیت به ۲۰۰۰ نیت افزایش یافته است که این به نوبه خود چشمگیر می باشد.

 

با گذشت زمان و پیشرفت هایی که انجام شد، نسل سوم تلویزیون های کوانتوم دات عرضه شدند. در واقع QLED همان نسل سوم تلویزیون های کوانتوم دات می باشند. با این تفاوت که ذرات QLED تغییر کرده اند و این ذرات به هسته‌ های الیاژ فلزی جدید و پوسته فلزی مجهز شده اند که این تغییر باعث شده است که دقت رنگ در روشنایی بالا افزایش یابد و رنگ ها ، واقعی تر به نظر برسند.

توانایی تولید رنگ در روشنایی زیاد با فناوری QLED

همانطور که گفتیم کوانتوم دات در نسل جدید خود تغییراتی را داشته است و مجهز به هسته‌ های الیاژ فلزی جدید و پوسته فلزی شده اند. در نتیجه باعث شده است که این فناوری بتواند رنگ ‌هایی در روشنایی‌ زیاد تولید کند و همچنین حجم‌ رنگ ‌ها نیز در مقایسه با قبل بهتر شده است. در واقع QLED از این نظر در مقایسه با  OLED رنگ ‌هایی با دقت بهتر تولید می کند. سامسونگ گفته است که، تلویزیون هوشمند QLED جدید این شرکت، اولین تلویزیونی است که می تواند ۱۰۰ درصد حجم رنگ های استاندارد «DCI-P3» را به نمایش بگذارد. ممکن است این سوال برایتان پیش آید که حالا حجم رنگ تلویزیون را بر چه اساسی می سنجند؟

باید گفت که برای سنجش میزان حجم رنگ یک تلویزیون آن را بر اساس ترکیبی از دو فاکتور یعنی وسعت میدان رنگی (color gamut) و سطح روشنایی (brightness) پیکسل های آن می سنجند. هر چه میزان آنها بیشتر باشد از کیفیت و حجم رنگ بیشتری برخوردار خواهد بود. منظور از وسعت میدان رنگ میزان تنوع طیف های رنگی می باشد طیف های رنگی ای  که یک نمایشگر می تواند آن ها را  تولید کند. اگر می خواهید حجم رنگی تلویزیونی را بدانید، باید ترکیب تنوع رنگی و حداکثر میزان روشنایی یک نمایشگر، را در نظر بگیرید.

 

ویژگی این فناوری جدید این است که زاویه دید پنل های QLED و میزان کنتراست آن ها را اگر با سایر تلویزیون ها مقایسه کنیم حتما به نتایجی می رسیم که ما را برای بهترین بودن این فناوری قانع می کند. حجم رنگی عالی باعث شده است که عمیق ترین رنگ مشکی در این تلویزیون ها قابل مشاهده باشد.

شعار فناوری QLED، قابلیت ‌های بیشتر نسبت به او‌ ال‌ ای‌ دی می باشد و با این شعار پا به عرصه ی رقابت گذاشته است. با استفاده از این فناوری جدید، تلویزیون ها با دقت رنگ‌ های بیشتری در بخش‌هایی از صفحه‌ نمایش که نور زیادی دارند.

لیست قیمت روز بهترین تلویزیون های QLED موجود در بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم
مشاوره رایگان در واتساپ